Praca i pieniądze

Minimalne stawki dla pracowników w zamian za koncesję: gminy wprowadzają ultimatum w branży gastronomicznej

Monika Pianowska

09 lipca 2020 11:52

Udostępnij
na Facebooku

Godzinowa stawka w branży gastronomicznej dla pracowników powyżej 20. roku życia to 167,9 korony. adobe stock/ licencja standardowa

Dzięki działaniom Norweskiej Federacji Związków Zawodowych (Fellesforbundet) w życie wprowadzono warunek, który gwarantuje pracownikom branży gastronomicznej minimalne wynagrodzenie. Restauracje, bary czy kluby nocne w Bergen zgodziły się na ustalone krajowe płace minimalne dla zatrudnionych w zamian za pozwolenie na sprzedaż alkoholu, informuje portal FriFagbevegelse. 
W ślad za Bergen poszły już gminy Trondheim, Stavanger, Sarpsborg i Nittedal. Wciąż jednak w tym gronie brakuje Oslo, mimo że właśnie w stolicy zeszłoroczne wakacyjne inspekcje Związków Zawodowych (LO) wykazały, że w połowie ze skontrolowanych lokali gastronomicznych pracownikom płacono za mało, czyli poniżej stawki 167,90 korony w przypadku osób powyżej 20. roku życia.

Oslo się zastanowi

Przedstawiciele Fellesforbundet twierdzą, że Oslo nie może czuć się w skali Norwegii wyjątkiem, i właśnie gwarancja legalnej umowy i wynagrodzenia dla pracownika powinny stanowić warunki otrzymania koncesji przez dany lokal z branży gastronomicznej. Federacja ostrzega, że w razie potrzeby wyśle żądanie do burmistrza miasta. Tymczasem sama rada Oslo ma wątpliwości, czy zarządzenie stawek minimalnych w zamian za pozwolenie na serwowanie alkoholu jest w ogóle legalne. Stołeczne władze chcą się najpierw skonsultować z gminami, które wprowadziły ultimatum.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram