Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Historia się powtarza: Norwegii grozi strajk 25 000 pracowników Praca i pieniądze
Monika Pianowska 28 marca 2019
14:24

Historia się powtarza: Norwegii grozi strajk 25 000 pracowników

18
Skomentuj
Podobna sytuacja miała miejsce niemal dokładnie rok temu. Wówczas do strajku nie doszło. wikimedia.org/ fot.Brage.aronsen/ CC BY-SA 4.0
Jeśli w ciągu najbliższych dni nie dojdzie do porozumienia co do wysokości płac między Norweskimi Związkami Zawodowymi (LO) i Konfederacją Związków Zawodowych (YS) a Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców (NHO), w najbliższy poniedziałek może rozpocząć się strajk. Udział w nim deklaruje nawet 25 tys. pracowników z różnych branż, m.in. sprzątającej, administracyjnej i hotelarskiej.
Podobna sytuacja miała miejsce niemal dokładnie rok temu. Wówczas do strajku nie doszło, ponieważ 8 kwietnia udało się wynegocjować wzrost minimalnych wynagrodzeń i zapewnienie pracownikom pokrycia kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia podczas zleceń wyjazdowych.
Reklama

Sprzątaczki, elektrycy, ochroniarze…

Rozmowy w obecności Państwowego Mediatora odbędą się w weekend. Muszą zakończyć się kompromisem co do wysokości płac. W przeciwnym razie, jak informują w komunikatach prasowych LO i YS, 1 kwietnia odpowiednio 23 tys. i 1629 członków związków zawodowych nie podejmie obowiązków w pracy.
Dotyczy to pracowników następujących sektorów: branża sprzątająca, górnictwo, pracownicy budowlani i drogowi, branża ochroniarska, telekomunikacyjna, instalacje elektryczne i produkcja energii, branża fryzjerska, hotelarska, wydobywcza, hydraulicy, administracja, przemysł, branża browarnicza, produkcja mocnych alkoholi, czekolady, lodów, żywności, pracownicy promów i Remy 1000, jak również branża dostawcza.

Konsekwencje będą spore

Udział w strajku zadeklarowali m.in. pracownicy firm sprzątających wykonujących usługi w urzędach czy prywatnych firmach. Ok. 1000 członków związków zawodowych nie będzie sprzątać biur czy toalet. W pierwszej kolejności strajk ominie szpitale, domy opieki i lotniska.

Do pracy nie przyjdzie 1600 ochroniarzy z firm Securitas i Nokas, wyjątek mieliby stanowić tylko ci pracujący na lotniskach i przy transporcie towarów. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, w strajku mogliby wziąć udział zatrudnieni przez przedsiębiorstwa Veidekke i Skanska. Do protestu szykuje sie biuro obsługi klienta Telenor, jak również pracownicy Geomatics i Komplett.no. W związku ze strajkiem pracowników administracyjnych mogą nastąpić opóźnienia w wypłacie wielu pensji. Jeśli dojdzie do strajku można się spodziewać utrudnień w transporcie promami. Nie obejmie on jedynie miejsc, do których nie istnieją alternatywne środki lokomocji i inne drogi połączenia niż morska.
Problem mogą napotkać osoby umówione na wizytę do fryzjera w pierwszych dniach kwietnia, ponieważ 449 osób zatrudnionych w sumie w 157 norweskich salonach fryzjerskich zapowiedziało strajk. Podobnie pracownicy największych hoteli w Oslo, Bergen i Trondheim. Ponadto mogą nastąpić opóźnienia w dostawach napojów alkoholowych i bezalkoholowych do licznych sklepów i restauracji. Przestaną pracować fabryki Idun, Nora, Sunda, Mills czy Palls, mogą zostać wstrzymane dostawy do sieci supermarketów Rema 1000.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Paździoch
Marian Paździoch 31-03-2019 12:07

Planowałem wrócić do NO na wiosnę, ale coś mi powoli się oddechciewa. W budowlance mam na rękę 25 zł/h. Ok 5000 zł na miesiąc. Za te pieniądze da się spokojnie żyć.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 30-03-2019 16:32

TomaszLenartowicz napisał:
ref. Czy osoby poniżej nie wiedzą nic o negocjacjach pomiędzy LO a NHO? Takie negocjacje są co dwa lata. Od wczoraj są Państwo w Norwegii?
Może i nie od „wczoraj” ale jak się tyra 12/7 to trudno się zorientować co jest grane. Poza tym i we własnym kraju niewiele wiedza kto to jest Biedroń.....w Polsce to właściwie związkòw zawodowych brak a Solidarność to się niektòrym bardzo źle kojarzy....
...Ps. no właśnie czym się w Pl zajmuje Solidarnošć?...bo napewno nie walką o płace?...moźe za utrzymaniem przywilejow ..tylko czyich?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Michal Laks
Michal Laks 30-03-2019 15:02

Nie jestem w 100% pewny ale raczej co roku sa przeprowadzane negocjacje miedzy LO a NHO,takie male sprostowanie.Kazdego roku LO chce wywalczyc dogodniejsze warunki dla czlonkow LO.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 30-03-2019 14:36

ref. Czy osoby poniżej nie wiedzą nic o negocjacjach pomiędzy LO a NHO? Takie negocjacje są co dwa lata. Od wczoraj są Państwo w Norwegii?
Może i nie od „wczoraj” ale jak się tyra 12/7 to trudno się zorientować co jest grane. Poza tym i we własnym kraju niewiele wiedza kto to jest Biedroń.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 29-03-2019 21:13

pozytywnazołza napisał:
W takim \"bogatym\" kraju pojawiają sie strajki...??
biednieje i wieje w skandynawi..


O biedzie w Skandynawii nie słyszałam, a wiatr jest cudowny! Nic tylko stawiać żagle i płynąć. To piękne!

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 29-03-2019 20:59

...dla inteligentnych inaczej wklejam mój wczesniejszy wpis w obronie klasy robotniczej
za który otrzymałem prawie 70 minusów
...miłej lektury
...Ps. warto przeczytać minimum 2 razy i pomyśleć

...do negatywnie zakręconych
...nie chcecie ,żeby pracownikom było lepiej?
..wg mnie to wszystkie vaske damer powinny was minusować
..budowlancy równieź
...pierwszy stawiam wam minusa!

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 29-03-2019 17:53

Oshin napisał:
Kto Wam zabrania zrobić układ zbiorowy i podnosić zarobki co rok? Zapomniałem. Najlepiej żeby ktoś to zrobił a wszyscy będą siedzieć cicho.

Jeszcze żeby siedzieli cicho to by było pół biedy...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MB MB
MB MB 29-03-2019 07:04

Kto Wam zabrania zrobić układ zbiorowy i podnosić zarobki co rok? Zapomniałem. Najlepiej żeby ktoś to zrobił a wszyscy będą siedzieć cicho.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 28-03-2019 22:11

Spotkają się, pośmieją napiją się kawy, zjedzą po parówce i podniosą o koronę na godzinę... To nic ze zarobki w firmach z kosztami życia rozjechały się o 1/3 przez 10 lat, zalecany jest teraz bardziej ascetyczny tryb życia i bardziej oddana praca dla firm, no i więcej optymizmu a nie ciagłe marudzenie...

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas