Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Praca i prawo pracy

Norwegia odetchnęła z ulgą: nie będzie strajku pracowników

Maja Zych

09 kwietnia 2018 11:25

Udostępnij
na Facebooku
6
Norwegia odetchnęła z ulgą: nie będzie strajku pracowników

W negocjacjach pośredniczył Państwowy Mediator Nils Dalseide. flickr.com / Arbeids- og sosialdepartementet / CC By 2.0

W niedzielę 8 kwietnia Państwowy Mediator (riksmekleren) ogłosił, że negocjacje między Norweskimi Związkami Zawodowymi (LO) i Konfederacją Związków Zawodowych (YS) a Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców (NHO) zostały zakończone. Prawie 15 godzin po czasie strony ustaliły warunki nowego porozumienia w sprawie wysokości wynagrodzeń i warunków pracy – zakładają one m.in. wzrost minimalnych wynagrodzeń i zapewnienie pracownikom pokrycia kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia podczas zleceń wyjazdowych.
Porozumienie uchroniło Norwegię od największego strajku od 18 lat, który objąłby pracowników niemal wszystkich branży.
Reklama

Prawie 3 proc. wyższe pensje

Jednym z ważniejszych punktów porozumienia jest wzrost wynagrodzeń dla pracowników zrzeszonych w LO i YS. Od 1 kwietnia tego roku wszystkich obowiązywać będzie wzrost o 1 NOK na godzinę, co da dodatkowe 1950 NOK rocznie. Ponadto osoby, które zarabiają mniej niż 90 proc. średniej pensji w przemyśle, mogą liczyć na dodatkowe 2,50 NOK za godzinę, czyli 4875 NOK rocznie – łącznie w ciągu roku zarobią zatem o 6825 NOK więcej.

Pracownicy objęci układami zbiorowymi w niektórych branżach otrzymają też dodatek w wysokości 30 øre za godzinę – dotyczyć to będzie m.in. usług sprzątających czy ochroniarskich.

Ponadto osoby, które będą wykonywać zlecenia wyjazdowe, będą mieć zagwarantowane pokrycie kosztów transportu, zakwaterowania i życia.

Privat avtalefestet pensjon (AFP) – dodatkowe świadczenie, które pod określonymi warunkami przysługuje pracownikom od 62. roku życia. Ma umożliwić osobom pracującym w ciężkich zawodach przejście na wcześniejszą emeryturę.

Kompromis w sprawie AFP

Związki zawodowe nalegały, aby wprowadzić zmiany w kryteriach AFP, które obecnie opiera się na zasadzie kwalifikacji i przysługuje osobom, które w ciągu ostatnich 9 lat przed ukończeniem 62. roku życia przepracowały 7 lat w firmie objętej zarządzeniem. Podczas negocjacji strony doszły do porozumienia i w ciągu tego roku opracują wygląd nowej umowy w sprawie AFP. Wciąż będzie opierał się on na zasadzie kwalifikacji, jednak na wysokość świadczenia będzie miał większy wpływ staż pracy. Przedstawiciele NHO uważają, że nowy model będzie bardziej sprawiedliwy i przewidywalny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Josef Satan

10-04-2018 11:37

high_octane napisał:
Na dluzsza mete, to nie chodzi o same podwyzki, tyle co koszty funkcjonowania panstwa. W sumie to najlepiej wydoic ten kraj ile sie da.

Tak.....polacy potrafia doic. Przeciez im sie nalezy. Przyklad idzie z gory.
Masz z czego byc dumny, zachowujesz sie jak prawdziwy polak...masz to we krwi.

high octane

10-04-2018 10:06

Na dluzsza mete, to nie chodzi o same podwyzki, tyle co koszty funkcjonowania panstwa. W sumie to najlepiej wydoic ten kraj ile sie da.

J M

10-04-2018 07:07

Norwegia zharmonizowana inflacja CPI M/Mmarzec 1.10% oraz CPI R/R 2.30% z wczoraj dane. A teraz kazdy kto idzie do sklepu kupic jedzenie bilet na komunikacje lub placi czynsz widzi jaka jest prawdziwa inflacja

Monikka1

09-04-2018 12:52

Czy ma ktoś jakies rozporządzenie ewentualnie linka po norwesku odnośnie tych podwyżek?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram