Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Feriepenger można otrzymać już teraz. Są jednak pewne warunki Praca i pieniądze
Maja Zych 21 maja 2019
13:37

Feriepenger można otrzymać już teraz. Są jednak pewne warunki

Skomentuj
Feriepenger wyliczane jest na podstawie dochodów brutto z poprzedniego roku Fotolia.com / Royalty Free
Osobom, które wciąż nie ustaliły planu na tegoroczne wakacje, powoli kończy się czas, żeby „dorwać” wycieczkę w atrakcyjnej cenie. Wykupienie wyjazdu – w szczególności dla całej rodziny – może okazać się jednak jednorazowym wydatkiem, który zdecydowanie przekroczy miesięczny budżet. W takim wypadku dużym ułatwieniem może okazać się feriepenger, czyli dodatek urlopowy, który przysługuje norweskim pracownikom.
Zgodnie z prawem wynagrodzenie urlopowe powinno być wypłacane z ostatnią pensją przed rozpoczęciem wolnego. W artykule przedstawiamy, jakie warunki trzeba spełnić oraz kiedy można ubiegać się o wcześniejsze wypłacenie feriepenger.
Reklama

Feriepenger to dodatek otrzymywany na wakacje, który wyliczany jest na podstawie dochodów brutto z poprzedniego roku. Pracownikom do 60 roku życia przysługuje minimum 10,2 proc. tej kwoty, natomiast osobom starszym 12,5 proc. Więcej mogą otrzymać osoby objęte układami zbiorowymi (tariffavtale) – od 12 do 14,3 proc. w zależności od wieku.

Warto sprawdzić umowę

Przepisy jasno mówią, że feriepenger powinno być wypłacone do ostatniego dnia przed zaplanowanym wolnym. W praktyce wielu pracodawców idzie jednak na rękę pracownikom i dodatek pieniężny w całej firmie wypłaca w określonym miesiącu, np. w czerwcu, kiedy zaczyna się sezon urlopowy. Wielu osobom zależy jednak, aby pieniądze otrzymać wcześniej, żeby w spokoju zarezerwować wymarzone wakacje – w takich sytuacjach nie wszystko jest stracone.

Mimo że zapisy o wcześniejszej wypłacie feriepenger nie zostały ujęte w ogólnych przepisach prawa pracy, to takie zasady znalazły się w niektórych układach zbiorowych (tariffavtale). Pierwszym krokiem do otrzymania zaliczki dodatku urlopowego powinno być dlatego sprawdzenie, czy takie kwestie są uregulowane w umowie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że feriepenger można otrzymać tylko tego samego roku, na który przysługują – nie ma zatem możliwości, aby już teraz ubiegać się o dodatek na 2020 rok.

Niektóre firmy same dają też pracownikom możliwość wnioskowania o wcześniejszą wypłatę wynagrodzenia urlopowego. W takich sytuacjach istnieją jednak zazwyczaj określone warunki, które dana osoba musi spełnić, aby otrzymać pieniądze – w większości przypadków chodzi o przedstawienie dowodu wpłaty zaliczki za wykupioną wycieczkę.

Jeśli stosunek pracy ulega rozwiązaniu, całość wypracowanych przez pracownika do tego momentu feriepenger musi zostać wypłacona z ostatnią pensją.

Urlop musi być wykorzystany

Każdy pracownik ma też obowiązek wykorzystać przysługujące mu dni urlopowe – wszystkie dni (maksymalnie 12), które nie zostały odebrane w danym roku, muszą zostać wykorzystane w następnym. Nie ma możliwości, aby – zamiast wolnego – pracownik odebrał odpowiedni ekwiwalent pieniężny. Pobieranie feriepenger za urlop, z którego się nie skorzystało, jest niezgodne z norweskim prawem – chyba że umowa o pracę została rozwiązana.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas