Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Edukacja zawodowa zamiast bezrobocia: rząd chce postawić na kształcenie specjalistów Praca i pieniądze
Maja Zych 09 lipca 2019
11:42

Edukacja zawodowa zamiast bezrobocia: rząd chce postawić na kształcenie specjalistów

2
Skomentuj
Prawa połowa bezrobotnych w Norwegii posiada jedynie wykształcenie podstawowe. pixabay.com / Gustavo_Belemmi / CC0 Creative Commons
Rząd przedstawił w tym miesiącu plan zmian w działalności NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej), który ma zapewnić bezrobotnym lepszą konkurencyjność na rynku pracy oraz większe szanse na znalezienie stałego zatrudnienia. Zgodnie z propozycją wszystkie osoby poszukujące pracy, które mają jedynie wykształcenie podstawowe, miałyby mieć możliwość zdobycia wykształcenia zawodowego w ramach programu NAV.
Pomysł związany jest z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów w wielu norweskich firmach, którego nie są w stanie zaspokoić imigranci zarobkowi.
Reklama

Potrzeba więcej fachowców

Prawie połowa bezrobotnych w Norwegii posiada jedynie wykształcenie podstawowe, co stawia ich w niekorzystnej pozycji na rynku pracy – najnowsze analizy NAV z 2019 roku pokazują, że liczba pracowników z wykształceniem zawodowym może być w przyszłości znacznie mniejsza niż zapotrzebowanie firm. Co piąty pracodawca przyznaje też, że już teraz ma duże problemy z rekrutacją osób o wystarczających kompetencjach w danej dziedzinie.

Z tego powodu rząd – zamiast krótkich kursów – chce zaoferować poprzez pomoc z NAV nowe i bardziej elastyczne możliwości kształcenia. Oferta ma być przede wszystkim skierowana do dorosłych bezrobotnych, którzy dzięki zdobyciu wykształcenia średniego zyskaliby szansę na stałe uczestnictwo w rynku pracy. Łącznie kształcenie miałoby trwać maksymalnie 3 lata – lub w niektórych przypadkach 4, jeśli byłoby to konieczne do zdobycia tytułu zawodowego – i koncentrowało się bezpośrednio na umiejętnościach zawodowych oraz kompetencjach językowych.

– Mówimy chętnie „najpierw praca”, ale kiedy niemal połowa bezrobotnych w NAV ukończyła jedynie gimnazjum (ungdomsskole), musimy także zadać sobie pytanie, czy częściej nie powinniśmy najpierw myśleć o kształceniu. Nie chodzi mi tu o kursy pisania CV, ale dłuższej drodze zdobywania kompetencji, która zapewni mocny grunt – mówi minister pracy i spraw socjalnych Anniken Hauglie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 09-07-2019 16:45

Jak odpowiednio nie zaplaca, to nikt nie przyjedzie pracowac do tego drogiego kraju.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Key Ar
Key Ar 09-07-2019 12:37

Mam nadzieje, ze beda szukali kogos do ksztalcenia przyszlych przemytnikow. Mialbym tam na wejsciu tytul profesora.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas