Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Dramat pracowników w gminach objętych lockdownem: ponad 1000 osób wysłano na permittering

Emil Bogumił

04 lutego 2021 14:06

Udostępnij
na Facebooku
Dramat pracowników w gminach objętych lockdownem: ponad 1000 osób wysłano na permittering

Pracownicy po raz kolejny odczuli skutki restrykcji. Fot. Pixabay

Jak wynika z danych NAV, w styczniu zarejestrowano 8100 nowych osób poszukujących pracy. Łączna suma bezrobotnych, częściowo bezrobotnych i szukających zatrudnienia wyniosła 201 tys. Wpływ na sytuację miało m.in. zamknięcie części norweskich gmin. Ucierpiały na tym najmocniej gastronomia oraz handel.
Po wykryciu w Norwegii brytyjskiej mutacji koronawirusa, w 25 gminach wprowadzono zaostrzone środki kontroli zakażeń. Przyczyniły się one do zamknięcia sklepów oraz lokali gastronomicznych. Doprowadziło to do wysłania na permittering 1100 osób. W strefach nazwanych przez rząd Ring 1 (najsurowsze restrykcje) oraz Ring 2 funkcjonować mogą jedynie markety spożywcze, apteki, Vinmonopolet, stacje benzynowe oraz inne lokale, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Zatrudnienie stracili pracownicy m.in. sklepów odzieżowych, sportowych oraz z zabawkami dla dzieci.

Liczba bezrobotnych i szukających pracy ponownie przekroczyła 200 tys.

Jak wynika z danych NAV, w styczniu 201 400 osób bezrobotnych, częściowo bezrobotnych i poszukujących pracy było zarejestrowanych w instytucji. Stanowi to 7,1 proc. siły roboczej. W porównaniu z grudniem 2020 roku, liczba osób wysłanych na permittering lub zwolnionych wzrosła łącznie o 8100 osób. Jak twierdzą analitycy NAV, niepokojące dane wynikają m.in. z obostrzeń wprowadzonych w zamkniętych gminach. Dużą rolę odegrały też typowe dla tego okresu wahania. Część osób, których umowy wygasły wraz z końcem roku, nie podpisały nowych kontraktów.
Z danych NAV wynika, że największy przyrost bezrobotnych zanotowano w branży transportowej oraz turystyce.

Z danych NAV wynika, że największy przyrost bezrobotnych zanotowano w branży transportowej oraz turystyce. Fot. Ssu / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

W styczniu NAV zarejestrował również 53 600 ofert pracy. Najwięcej pojawiło się w branżach, które mocno ucierpiały w wyniku pandemii lub gdzie wzrosło zapotrzebowanie na konkretne usługi. W czołowej trójce znalazły się wakaty w służby zdrowia, usługach informatycznych lub telekomunikacyjnych oraz budownictwie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok