Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Praca i pieniądze

Dodatek urlopowy, czyli feriepenger. To trzeba wiedzieć

Natalia Szitenhelm-Smeja

16 maja 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Dodatek urlopowy, czyli feriepenger. To trzeba wiedzieć

Pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia, gdy są na wakacjach, więc feriepenger rekompensuje brak pensji w tym okresie /zdj. poglądowe stock.adobe.com/standardowa

Feriepenger ma zapewnić zastrzyk gotówki w czasie, gdy pracownik przebywa na urlopie - wysokość dodatku jest obliczana na podstawie wynagrodzenia brutto z poprzedniego roku.
Feriepenger oblicza się na podstawie pensji wypłaconej w poprzednim roku uzyskania zarobków. Na wyciągu z wynagrodzeń i potrąceń z zeszłego roku musi widnieć podstawa wynagrodzenia urlopowego. 

Feriepenger wynosi co najmniej 10,2 proc. wynagrodzenia brutto wypracowanego w ciągu poprzedniego roku. Odsetek ten jednak może być wyższy: w przypadku pracowników w wieku powyżej 60 lat powinien wynosić 12,5 proc., wyższy niż 10,2 proc. obowiązuje również w firmach z układem zbiorowym - 12 proc, informuje Arbeidstilsynet (Inspekcja Pracy). Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się jednak świadczeń pracodawcy, takich jak: dieta, zakwaterowanie czy ubiegłoroczne feriepenger.
Przy obliczaniu feriepenger bierze się pod uwagę premie i prowizje, a także niektóre świadczenia socjalne, takie jak zasiłek chorobowy czy rodzicielski.

Przy obliczaniu feriepenger bierze się pod uwagę premie i prowizje, a także niektóre świadczenia socjalne, takie jak zasiłek chorobowy czy rodzicielski.Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kiedy otrzymam feriepenger?

Z reguły feriepenger wypłaca się w terminie ostatniej wypłaty przed urlopem. Najczęściej jednak przyjęte jest wypłacanie dodatku w jednym miesiącu, na przykład w czerwcu. Nie wolno wliczać feriepenger w wynagrodzenie, chyba że wynika to bezpośrednio z postanowień układów zbiorowych.

Jeśli dany pracownik nie pracował w poprzednim roku, nie otrzyma również dodatku urlopowego. Ale nadal ma prawo do dni urlopowych.

Zwolnienie chorobowe a feriepenger

Pracodawca musi wypłacać zasiłek chorobowy przez pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego. Za ten okres należy również obliczyć wynagrodzenie urlopowe. Następnie Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) pokrywa dodatek urlopowy za maksymalnie 48 dni zwolnienia chorobowego w każdym roku zarobkowym.

W tych przypadkach, w których pracodawca wypłaca zaliczkę na zwolnienie chorobowe, od określonych porozumień / układów zbiorowych będzie zależeć, czy wynagrodzenie urlopowe ma być wypłacane normalnie.

Wypłata dodatku a rozwiązanie stosunku pracy

W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi należy wypłacić cały dodatek urlopowy wypracowany do ostatniego dnia pracy. Należy tego dokonać w terminie ostatniej wypłaty przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Nie wolno otrzymywać feriepenger za urlop, który został przerwany lub przeniesiony na kolejny rok urlopowy. Jedyną możliwością otrzymania feriepenger za urlop, którego pracownik nie wykorzystał, jest zakończenie stosunku pracy.

Feriepenger w pierwszym roku pracy?

Obecnie wynagrodzenie urlopowe nalicza się od pierwszego dnia pracy w danym roku kalendarzowym, ale feriepenger wypłaca się dopiero w roku następującym po jego uzyskaniu. Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA ESA) chce jednak, by Norwegia zmieniła prawo, ponieważ = zdaniem instytucji - norweskie ​​prawo urlopowe jest sprzeczne z treścią unijnej dyrektywy o czasie pracy. Ministerstwo Pracy sprawdzi więc, w jaki sposób można zbliżyć w czasie zarabianie i wypłatę wynagrodzenia urlopowego. Reforma będzie mogła wejść w życie najwcześniej w przyszłym roku.
Arbeidstilsynet, Regjeringen, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok