kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Praca i pieniądze

Chcą wzrostu płac: 1000 kierowców autobusów może rozpocząć strajk

Natalia Szitenhelm

17 września 2020 08:51

Udostępnij
na Facebooku

Wynagrodzenie kierowców autobusów nadal jest zbyt niskie. valeriyap - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego

Kierowcy autobusów z okręgów Oslo i Viken, zrzeszeni w Norweskim Związku Kolei (NJF), grożą rozpoczęciem strajku w weekend, jeśli nie dojdą do porozumienia z przedstawicielami stowarzyszenia pracodawców Spekter. Pracownicy sektora autobusowego chcą wzrostu płac i ogólnej poprawy warunków pracy.
Reklama
- Sektor autobusowy jest ważną częścią inicjatywy w zakresie transportu publicznego [...]. Wynagrodzenie i warunki pracy pracowników muszą odzwierciedlać odpowiedzialność, jakiej wymaga ten zawód, i przyczyniać się do tego, aby więcej młodych ludzi wybierało profesję kierowcy - powiedziała liderka związku w NJF,  Jane Brekkhus Sæthre, cytowana w komunikacie prasowym.

W 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowców autobusów wynosiło od 32 250 do 33 700 koron. W 2019 roku pensja wahała się miesięcznie od 33 470 do 36 870 koron. Najniższe wynagrodzenie występuje w sektorze autobusów turystycznych. Najwyższe otrzymują kierowcy autobusów kursujących na obszarach miejskich i podmiejskich.~dane z SSB i TBU, za Frifagbevegelse

Wciąż zbyt niskie płace

Sæthre zwróciła uwagę, że wynagrodzenie kierowców autobusów nadal jest zbyt niskie, mimo że jakiś czas temu strony uzgodniły adekwatny do obowiązującego poziomu w branży wzrost płac. - Pracodawcy muszą przestrzegać uzgodnionych wytycznych - podsumowała przedstawicielka NJF.

Kierowcy chcą więc wzrostu wynagrodzeń - argumentują to również m.in. rosnącymi na przestrzeni pięciu lat cenami towarów i usług konsumpcyjnych. Tylko od stycznia do 2018 do grudnia 2019 ceny te wzrosły o 5 proc. Płace zaś tylko o 3,3 proc.do 4 proc. pokazują dane Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) i Technicznego Komitetu Obliczeniowego ds. Rozliczeń Dochodu (TBU), przedstawione przez serwis Frifagbevegelse. 

Mediacja między stronami rozpocznie się 18 września, ma zakończyć się do północy 19 września. 
Norweski Związek Kolei zadeklarował gotowość do wypracowania kompromisu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram