Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w budżecie na 2018 rok: mniej opłacalne hybrydy, wciąż drogi cukier Polityka
Maja Zych 16 maja 2018
14:09

Zmiany w budżecie na 2018 rok: mniej opłacalne hybrydy, wciąż drogi cukier

1
Skomentuj
Rząd skorzysta z 2,7 proc. wartości kapitału Funduszu Naftowego, czyli ponad 225 miliardów koron. By Konstantin Lübeck [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
We wtorek 15 maja Minister Finansów Siv Jensen przedstawiła zaktualizowany projekt budżetu na rok 2018. Rząd postanowił zmniejszyć użycie środków z Funduszu Naftowego, który zaliczył w pierwszym kwartale tego roku straty sięgające 171 miliardów koron. Na zmianach mogą skorzystać między innymi pracownicy zagraniczni, którzy będą mogli wybrać uproszczone zasady rozliczeń podatkowych.
Pierwsza wersja budżetu przedstawiona została jesienią ubiegłego roku, jednak dzięki zadowalającemu rozwojowi norweskiej gospodarki i wyższemu zatrudnieniu rząd zdecydował się na wprowadzenie szeregu poprawek.
Reklama

Fundusz Naftowy (Oljefondet) – założony w 1990 roku fundusz oparty na dochodach państwowych z branży naftowej, mający na celu zabezpieczenie przyszłości finansowej Norwegów. Środki pomnażane są poprzez inwestycje, o których decyduje Ministerstwo Finansów.

Mniej pieniędzy z Oljefondet

Rząd podjął w tym tygodniu decyzję, aby do realizacji budżetu użyć mniejszej niż zakładano jesienią puli pieniędzy z Funduszu Naftowego. Minister Finansów ogłosiła, że władze zaczerpną jedynie 2,7 proc. kapitału, czyli 225,5 mld koron – w zeszłym roku przewidywano kwotę wyższą o prawie 6 miliardów koron.

Fundusz Naftowy zaliczył słaby początek roku ze stratami wartości o 171 miliardów w pierwszym kwartale. Spadek przyniosły inwestycje na giełdzie, które miały służyć pomnożeniu zgromadzonych środków. Decyzja o ograniczeniu finansowania budżetu z zysków z produkcji ropy naftowej może być dlatego pozytywnym rozwiązaniem z myślą o przyszłości funduszu.

Łatwiejsze zasady podatkowe

Zaktualizowany budżet wiąże się z propozycją zmian w zasadach podatkowych dla zagranicznych pracowników. Osoby, które podejmą się w Norwegii pracy tymczasowej, od 2019 roku będą mogły wybrać korzystanie z uproszonych rozliczeń, jeśli ich dochody nie przekroczą 600 tys. koron. Będą oni płacić jedynie 25 proc. podatku – bez konieczności dostarczania zeznania podatkowego (skattemelding) i bez standardowych odliczeń. Dla państwa według wyliczeń wiązałoby się to ze stratami wynoszącymi około 50 milionów koron, zakładając, że z tej opcji skorzysta jedynie 20-25 proc. pracowników.

Więcej dla nauczycieli

Grupą, która może cieszyć się postanowień nowego budżetu, są nauczyciele – rząd zdecydował się przeznaczyć nich dodatkowe 200 milionów koron, co da łącznie 700 milionów kron. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wprowadzenie w życie nowych norm dla nauczycieli i trafić do nich już jesienią tego roku. Nowe zasady zakładają m.in. ograniczenie liczby uczniów na jednego nauczyciela, co w przypadku wielu szkół łączyć się będzie z potrzebą zatrudnienia dodatkowych osób.

Bez zmian w podatku od cukru

Zmiany dyskutowane przez rząd nie dotknęły szeroko komentowanego podatku od cukru (sukkeravgiften), który podniesiono w styczniu tego roku. Obecnie podatek od kilograma cukru wynosi około 36 koron, co spowodowało masowe wyjazdy Norwegów na zakupy do sąsiedniej Szwecji. Wśród towarów, które cieszą się największym powodzeniem, znajdują się właśnie słodycze i słodzone napoje.

Droższe hybrydy

Budżet zakłada także podniesienie jednorazowego podatku, który może odbić się na osobach planujących zakup ładowanych hybryd (typu plug-in). Aby otrzymać maksymalne odliczenie, samochód musi być w stanie osiągnąć na zasilaniu elektrycznym prędkość minimum 50 km/h. Przy pojazdach z mniejszym zakresem obowiązywać ma proporcjonalnie mniejsze odliczenie.

Więcej na ochronę środowiska

Według nowych wyliczeń rząd będzie w stanie zwiększyć swoje nakłady na przeciwdziałanie zanieczyszczania morza. Na ten cel przeznaczy dodatkowe 133 miliony koron, które mają w głównej mierze przysłużyć się redukcji zanieczyszczania wód odpadami z lądu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 17-05-2018 09:33

Jakie straty dla budzetu? Jesli w 2019 bedzie boom na rope, to beda zmuszeni importowac pracownikow, zeby moc zwiekszyc produkcje. 300nok/h to dla mnie minimum, zebym wogole myslal o porzuceniu obecnej pracy i wroceniu na chwile spowrotem do Norwegii. To tylko 3,7k euro na reke miesiecznie.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas