Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Żegnaj, Viken: kontrowersyjny norweski okręg ma zostać ponownie podzielony

Monika Pianowska

09 lutego 2022 15:30

Udostępnij
na Facebooku
Żegnaj, Viken: kontrowersyjny norweski okręg ma zostać ponownie podzielony

Drammen jest ośrodkiem administracyjnym gminy Buskerud, która należy do okręgu stock.adobe.com/licencja standardowa

Wiele wskazuje na to, że norweski okręg Viken zostanie podzielony na mniejsze jednostki administracyjne. Podczas sobotniego cyfrowego posiedzenia rady nadzorczej Partii Pracy (Ap) głosowano nad propozycją komitetu współpracy w sprawie podzielenia okręgu. Opowiedziała się za tym większość polityków Ap. Rozwiązanie okręgu miałoby nastąpić w 2024 roku.
Reklama
Viken to okręg we wschodniej Norwegii powstały 1 stycznia 2020 r. w wyniku połączenia trzech innych: Akershus, Buskerud i Østfold. Ogólnokrajowa decyzja o zrealizowaniu tego punktu reformy administracyjnej spotkała się jednak z brakiem akceptacji mieszkańców regionu. W ramach reformy zredukowano liczbę okręgów w Norwegii z 17 do 11.
Formalny proces rozwiązania Viken został zainicjowany przez władze okręgu w 2021 roku po wyborach parlamentarnych w Norwegii. Odwrócenie fuzji to jeden z postulatów obecnego rządu pod batutą Jonasa Gahr Støre. 5 lutego w czasie zebrania jego partii zgodnie z zaleceniem komitetu na rzecz ponownego podzielenia okręgu głosowało 97 na 100 przedstawicieli Ap z Viken. Okręg miałby zostać „rozbity” na Akershus, Buskerud i Østfold od 1 stycznia 2024 r.

Nie tylko Viken?

Ostateczna decyzja zapadnie 24 lutego, kiedy rada okręgu Viken postanowi, czy wystąpić do Stortingu o rozwiązanie jednostki administracyjnej. Zarówno Partia Pracy Viken, jak i Partia Centrum Viken, które reprezentuje 34 z 87 przedstawicieli w radzie okręgu, opowiadają się za rozłamem. Tego samego zdania jest 15 przedstawicieli Norweska Socjalistyczna Partia Lewicy (SV), Rødt i Partii Postępu (Frp).
W deklaracji programowej platformy Jonasa Gahr Støre zawarto również zapis, że w ramach nowej reformy administracyjnej rozłączono by także okręgi Troms og Finnmark, oraz cofnięto by decyzję poprzedników z rządu Erny Solberg o połączeniu norweskich gmin, jakie nastąpiło w 2020 roku. Wówczas ze 119 gmin stworzono 47 nowych większych obszarów administracyjnych.
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram