Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Wybory w Norwegii 2023. Polacy mogą wybrać kandydatów do rad gmin i okręgów

Emil Bogumił

01 sierpnia 2023 18:50

Udostępnij
na Facebooku
Wybory w Norwegii 2023. Polacy mogą wybrać kandydatów do rad gmin i okręgów

Wybory samorządowe w Norwegii odbywają się co cztery lata. Fot. Ministerstwo Samorządu Terytorialnego (CC BY NC 2.0)

Wybory samorządowe w Norwegii rządzą się własnymi prawami. Nie chodzi tylko o lepsze wyniki ugrupowań spoza duetu Partii Pracy i konserwatystów. W porównaniu z głosowaniem nad deputowanymi do Stortingu, większa liczba osób może cieszyć się z czynnego prawa wyborczego.
Wybory w Norwegii do rad gmin i okręgów odbędą się 11 września 2023 roku. Część miejscowości umożliwia oddanie głosów 10 września. Adresy i godziny otwarcia lokali można znaleźć na portalu valglokaler.no.Norweski system umożliwia głosowanie przedterminowe. W całym kraju lokale wyborcze przyjmują uprawnionych od 10 sierpnia do 8 września. W trakcie procedury należy okazać jeden z dowodów tożsamości:

  • paszport,
  • dowód osobisty (ID-kort),
  • prawo jazdy (również cyfrowe),
  • karta bankowa ze zdjęciem.

Do poświadczenia tożsamości możliwe są inne formy identyfikacji. Dokumenty muszą zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz zdjęcie. Ich uznanie uzależnione jest od oceny członka komisji wyborczej.

Kto może wziąć udział w głosowaniu?

Możliwość wzięcia udziału w wyborach samorządowych posiada szersze grono osób w porównaniu z głosowaniem parlamentarnym. Uprawnionymi do wskazania deputowanych do rad gmin i powiatów są:

  • Obywatele norwescy, którzy ukończą 18 lat przed końcem 2023 roku oraz są lub byli zarejestrowani w rejestrze ludności jako mieszkańcy Norwegii,
  • Obywatele Danii, Finlandii, Islandii lub Szwecji, którzy ukończą 18 lat przed końcem 2023 roku i pozostawali zarejestrowani w rejestrze ludności jako mieszkający w Norwegii nie później niż 30 czerwca 2023 roku,
  • Osoby, które nie są obywatelami Norwegii, ale ukończą 18 lat przed końcem 2023 roki i są zarejestrowane w rejestrze ludności jako mieszkające w Norwegii przez minimum ostatnie trzy lata przed dniem wyborów.

Osoby, które nie są pewne statusu w rejestrze ludności, powinny zgłosić się do urzędu gminy. Przedstawiciele instytucji, zgodnie z miejscem zamieszkania, udzielają informacji, czy wskazany mieszkaniec spełnia kryteria wyborcze.

Polacy mieszkający w Norwegii mogą brać udział w wyborach samorządowych, o ile do końca 2023 roku ukończą 18 lat i widnieją w rejestrze ludności co najmniej od 11 września 2020 roku.

Głos przedterminowy można oddać w dowolnej gminie. Skorzystanie z prawa wyborczego 11 września możliwe jest tylko w miejscowości, w której widniało się jako mieszkaniec w dniu 30 czerwca 2023 roku.

Głos przedterminowy można oddać w dowolnej gminie. Skorzystanie z prawa wyborczego 11 września możliwe jest tylko w miejscowości, w której widniało się jako mieszkaniec w dniu 30 czerwca 2023 roku.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Valgkort, czyli karta wyborcza

W Norwegii pojęcie karty wyborczej używa się wobec dokumentu, który poświadcza prawa mieszkańca do wzięcia udziału w wyborach. Urząd ds. Wyborów (Valgdirektoratet) wyśle go na początku sierpnia. Zawiera informacje, gdzie i kiedy możemy oddać głos. Nie służy ona do identyfikacji i nie trzeba zabierać jej do lokalu wyborczego. Valgkort wysyłane jest na skrzynkę mailową lub platformę Altinn. Jeśli wyborca zgłosił wcześniej zastrzeżenie lub nie korzystał z cyfrowego ID w ciągu minionych 18 miesięcy, otrzyma kartę wyborczą w wersji papierowej.

Osoby, które nie otrzymały karty wyborczej lub nie są pewne prawa do głosowania, powinny wyjaśnić niejasności z gminą zamieszkania.

Jak oddać głos w Norwegii?

Osoby, których tożsamość została pomyślnie zweryfikowana przez członka komisji wyborczej, pobierają dwie karty do głosowania (lub jedną, jeśli nie chcą głosować w obu wyborach). Po wybraniu listy wyborczej, na którą chcą oddać głos, mogą wskazać jednego lub więcej kandydatów, których chcieliby widzieć jako przyszłych deputowanych. Kartę do głosowania należy zgiąć w połowie i udać się do komisji wyborczej, w celu uzyskania pieczęci. Dokument nieostemplowany zostanie uznany za głos nieważny. Ostatnim krokiem jest wrzucenie karty do urny wyborczej.

W wyborach do rad gmin, w polu pod nazwiskami kandydatów wybranej partii, znajduje się miejsce do wskazania osób, które popieramy w trakcie wyborów, ale startują z list innego komitetu. Wytyczne dotyczące głosowania znajdują się na kartach wyborczych. We wszystkich lokalach dostępny jest personel, który wyjaśnia nieścisłości oraz procedury.

W trakcie ostatnich wyborów samorządowych w Norwegii – w 2019 roku – w największych miastach zwyciężyły Partia Pracy oraz konserwatyści. Ugrupowania traciły jednak poparcie na rzecz mniejszych organizacji, m.in. Zielonych, Czerwonych i Socjalistycznej Lewicy. Wysokim wynikiem mógł pochwalić się komitet Folkeaksjonen Nei til mer bompenger (Partia Akcja obywatelska „Nie dla bompenger”). W wybranych miastach przekroczyła pięć procent.

Źródła: valg.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok