Polityka

Tak głosowali Norwegowie: sprawdź, jakie partie wygrały w największych miastach [WYBORY 2019]

Maja Zych

10 września 2019 13:48

Udostępnij
na Facebooku
16

W tegorocznych wyborach powody do zadowolenia mają przede wszystkim politycy MDG, Sp oraz FNB. flickr.com / Miljøpartiet De Grønne / CC BY 2.0

9 września 2019 roku w całej Norwegii odbyły się lokalne wybory, podczas których mieszkańcy wybrali swoich reprezentantów gmin i okręgów. Wstępne wyniki pokazują, że do urn udało się niemal 65 proc. uprawnionych osób, z których aż jedna trzecia skorzystała z opcji przedterminowego głosowania. Jeśli chodzi o wyniki, to nie obyło się też bez niespodzianek – w dużych miastach coraz większym poparciem cieszą się partie protestu, natomiast największe ugrupowania, takie jak Partia Pracy (Arbeiderpartiet) czy Høyre (Prawica) tracą z roku na rok coraz więcej głosów w kluczowych gminach.
Poniżej przedstawiamy wstępne wyniki tegorocznych lokalnych wyborów w czterech największych miastach w Norwegii oraz jak zmieniło się poparcie dla poszczególnych partii politycznych nad fiordami.
Reklama

Wyższa frekwencja

W tegorocznych wyborach do urn wybrało się więcej mieszkańców Norwegii niż podczas poprzedniego głosowania w 2015 roku. W wyborach do rady gminy (kommunestyre) zagłosowało 64,5 proc. wszystkich uprawnionych, co daje łącznie 2 664 100 głosów, z których aż jedna trzecia została oddana z wyprzedzeniem – w Norwegii istnieje bowiem możliwość przedwczesnego głosowania w lokalach wyborczych w całym kraju. Z kolei w wyborach do samorządu okręgu (fylkesting) frekwencja wyniosła 59,7 proc., a 812 124 głosów oddano przedterminowo.

W Oslo sukces Zielonych

Podział władzy w norweskiej stolicy z pewnością zmieni się po świetnym wyniku MDG – partia uzyskała trzecie miejsce z aż 15,2 proc. głosów, co daje wynik o 7 punktów procentowych lepszy niż podczas poprzednich wyborów. Z kolei największe partie Høyre (25,4 proc.) oraz Ap (20,01 proc.), które znalazły się kolejno na pierwszym i na drugim miejscu, zaliczyły mimo wszystko duży spadek poparcia – Prawica straciła 6,4 punktu procentowego, podczas gdy Partia Pracy rekordowe 11,9 p.p.

Høyre (25,4 %)
Arbeiderpartiet (20,1 %)
Miljøpartiet De Grønne (15,2 %)
Sosialistisk Venstreparti (9,1 %)
Rødt (7,2 %)
Folkeaksjonen Nei til mer bompenger (5,9 %)
Venstre (5,8 %)
Fremskrittspartiet (5,3 %)
Senterpartiet (2,2 %)
Kristelig Folkeparti (1,7 %)

Trondheim mniej przychylne Ap

Wyniki lokalnych wyborów w Trondheim to kolejny cios wymierzony w Partię Pracy, która od 2015 roku straciła tam aż 16,3 punktu procentowego, osiągając tym razem poparcie rzędu 25 proc. – taki wynik wystarczył, aby utrzymać się na pozycji lidera, jednak tendencje spadkowe w wielu miastach wyraźnie pokazują, że ugrupowanie ma poważne powody do zmartwień.

Arbeiderpartiet (25,0 %)
Høyre (20,7 %)
Sosialistisk Venstreparti (11,3 %)
Miljøpartiet De Grønne (10,3 %)
Senterpartiet (7,1 %)
Rødt (6,9 %)
Fremskrittspartiet (5,1 %)
Venstre (4,9 %)
Pensjonistpartiet (4,9 %)
Kristelig Folkeparti (2,0 %)

FNB rośnie w Stavanger

W Stavanger Ap zaliczyło niewielki spadek, utrzymując się jednak na pierwszej pozycji z wynikiem 25,4 proc. Niewiele gorzej poradziła sobie Prawica, która uzyskała 23,1 proc. głosów – to jednak o 5,9 punktu procentowego mniej niż podczas wyborów w 2017 roku. Największy wzrost poparcia zanotowała z kolei wywodząca się ze Stavanger partia przeciwników bompenger, która uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 9,3 proc.

Arbeiderpartiet (25,4 %)
Høyre (23,1 %)
Folkeaksjonen Nei til mer bompenger (9,3 %)
Fremskrittspartiet (8,9 %)
Miljøpartiet De Grønne (6,4 %)
Rødt (5,5 %)
Senterpartiet (4,8 %)
Sosialistisk Venstreparti (4,6 %)
Venstre (4,6 %)
Kristelig Folkeparti (4,4 %)

Nie obyło się bez zaskoczeń

Oprócz dobrych notowań FNB w Bergen i Stavanger, dużym zaskoczeniem okazał się też rekordowo dobry wynik Senterpartiet, która w ogólnokrajowych statystykach została trzecią siłą w kraju z 14,4 proc. głosów.

Dużo poniżej oczekiwań poradziła sobie z kolei Partia Postępu (Frp), która od jakiegoś czasu zmaga się z coraz bardziej widocznym spadkiem poparcia – w skali całego kraju ugrupowanie otrzymało 8,3 proc. głosów, czyli o 1,2 p.p. mniej niż w poprzednich wyborach.

Zgodnie z wynikami Norwegia zyska też swojego najmłodszego w historii burmistrza (ordfører) – w Sokndal, gdzie najwięcej głosów uzyskała Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF), stanowisko objąć może zaledwie 21-letni Jonas Andersen Sayed.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Józef Franasowicz

23-09-2019 13:08

Piotr 1796 -dziwię się, że jeszcze tu siedzisz. Wracaj do kraju, Matołuszek i i Jaro dadzą Ci zasiłek, za który i tak sam zapłacisz wraz ze swoją rodziną oraz resztą społeczeństwa. A jak wrócisz, to poproś Jaro, aby dał Ci zasiłek z pieniędzy "Srebrnej", bo jest bardzo bogata.

LewySierpowy

15-09-2019 06:43

Importujemy taniej te rzeczy na,ktorych panstwo zarabia krocie,daje zarobic bajonskie sumy bossom mafii paliwowej czy spolkom weglowym,ktore potem sponsoruja kampanie PiS-u,problem tkwi w tym,ze jednak przecietny Kowalski kupuje auto za granica,sprzedaje swoje uslugi w branzy IT,juz nie wspomne o przelewach zagranicznych pracownikow ,wiekszosc produktow jednak eksportujemy i na tym gospodarka moglaby opierac swoja sile,a tak biliardy zlotych trafiaja przy silnej zlotowce do oligarchow i wspierajacych ich politykow,a mniej kasy do ludzi kreatywnych i przedsiebiorczych.

ja ja

14-09-2019 21:21

LewySierpowy napisał:
. Te 57 groszy za korone to pokazuje tylko jak slaba zlotowka byla w stosunku do korony. Akurat tym przykladem to strzeliles sobie w oba kolana
Silna zlotowka bylaby korzystna gdybysmy byli krajem docelowym,gdzie to My bysmy wiecej eksportowali niz importowali,ceny paliw,gazu nawet wegla,ktory importujemy z Mozambiku sa w dolarach badz w euro,czyli obywatele wiecej potem placa sa sztuczne dodrukowanie walut i papierow skarbu panstwa.Klania sie ekonomia kolego no i padles na kulawe kolano...
Moze czegos nie rozumiem ale zakladajac tak czysto teoretycznie, ceny napisze takie aby tylko latwo bylo liczyc. Przykadowo kupijemy wegiel z Mozambiku po 100 dolarow tona. I teraz: mocna zlotowka (przyjmijmy ze 1USD to 3PLN) wiec za tone placimy 300PLN. Odwrotna sytuacja: slaba zlotowka (przyjmijmy ze 1USD to 4PLN) wiec za tone placimy 400PLN. Wiec kiedy mniej placimy za import przy mocnej czy slabej? Chyba ze cos zle rozumuje?!

LewySierpowy

14-09-2019 18:58

. Te 57 groszy za korone to pokazuje tylko jak slaba zlotowka byla w stosunku do korony. Akurat tym przykladem to strzeliles sobie w oba kolana
Silna zlotowka bylaby korzystna gdybysmy byli krajem docelowym,gdzie to My bysmy wiecej eksportowali niz importowali,ceny paliw,gazu nawet wegla,ktory importujemy z Mozambiku sa w dolarach badz w euro,czyli obywatele wiecej potem placa sa sztuczne dodrukowanie walut i papierow skarbu panstwa.Klania sie ekonomia kolego no i padles na kulawe kolano...

ja ja

14-09-2019 17:54

napisał:
Ten kaczka w Polsce to umie chociaz wylac sie bez pomocy pracownikow BOR-u?Nawet na cmentarzu mu swieczki zapalaja bo nie umie.Za czasow tego strasznego po to korona po 57 groszy stala,autostrady,boiska powstawaly i nie bylo takich cyrkow i obludy jak teraz,takiej arogancji wladzy, gdzie afery ze Skokami zamiatane sa pod dywan,wycinka drzew lataja dziure w budzecie ,rozbicie armii,nepotyzm w swojej propagandzie kamil przybyl pieprzysz o cudzie LOTu tylko ze nie dodajesz ze nalezy do grupy Star Alliance a ta nie jest polska...Bede na Lewice glosowal,mam nadzieje ze wygraja i Kaczynski,Ziobro,Duda,Szydlo i reszta pojdzie siedziec.. Te 57 groszy za korone to pokazuje tylko jak slaba zlotowka byla w stosunku do korony. Akurat tym przykladem to strzeliles sobie w oba kolana

Piotr1769

14-09-2019 17:36

Tylko PiS ,nie dlatego ze jest bez wad i skazy ,ale jest propolski i lepszej alternatywy nie ma ,przecież nie biedron i ta lewacką szarańcza ,to juz było ,chyba ze niektórzy zapomnieli ,won z PO i tym podobnym ,

boj fra oszlo

13-09-2019 19:55

Sebastian napisał:
www.aftenposten.no/verden/i/9vGEgl/Dette...ag-skjedde-det-igjen
...poczytać niektórym radzę, co inni \"ekonomiści \"sądzą....innym mówię \"uwielbiam kaczkę z buraczkami ...\"


...na zimno czy na ciepło?
...a może na 5 z +

55555555 55555555

13-09-2019 18:39

www.aftenposten.no/verden/i/9vGEgl/Dette...ag-skjedde-det-igjen

...poczytać niektórym radzę, co inni "ekonomiści "sądzą....innym mówię "uwielbiam kaczkę z buraczkami ..."

LewySierpowy

12-09-2019 19:37

Ten kaczka w Polsce to umie chociaz wylac sie bez pomocy pracownikow BOR-u?Nawet na cmentarzu mu swieczki zapalaja bo nie umie.Za czasow tego strasznego po to korona po 57 groszy stala,autostrady,boiska powstawaly i nie bylo takich cyrkow i obludy jak teraz,takiej arogancji wladzy, gdzie afery ze Skokami zamiatane sa pod dywan,wycinka drzew lataja dziure w budzecie ,rozbicie armii,nepotyzm w swojej propagandzie kamil przybyl pieprzysz o cudzie LOTu tylko ze nie dodajesz ze nalezy do grupy Star Alliance a ta nie jest polska...Bede na Lewice glosowal,mam nadzieje ze wygraja i Kaczynski,Ziobro,Duda,Szydlo i reszta pojdzie siedziec.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram