Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wybory prezydenckie w Polsce: decyzja w ciągu 14 dni Polityka
Agnieszka Wiśniewska 01 czerwca 2020
11:40

Wybory prezydenckie w Polsce: decyzja w ciągu 14 dni

Skomentuj
Prawdopodobny termin wyborów prezydenckich 2020 to 28 czerwca adobe stock/ licencja standardowa autor: Pio Si
1 czerwca w Dzienniku Ustaw została opublikowana uchwała dotycząca wyborów prezydenckich w Polsce. Nastąpiło to po 22 dniach od wydania jej przez Państwową Komisję Wyborczą. Teraz marszałek Sejmu ma 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów.
Mowa o uchwale, która głosi, że 10 maja wybory się nie odbyły ponieważ "brak było możliwości głosowania na kandydatów". Skutkiem tego z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów, jak stanowi Kodeks, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.
Treść uchwały opublikował na swoim koncie na Twitterze Patryk Michalski, reporter radia RMF FM.

Wybory hybrydowe

Komisja senacka wraca dziś do rozpatrywania nowej ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich 2020. Dokument trafił już 13 maja do Izby Wyższej parlamentu. Zgodnie z ustawą głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych dla wszystkich lub korespondencyjnie dla chętnych. Ustawa ta zakłada ponowną rejestrację kandydatów z 10 maja i daje prawo startu nowym kandydatom. Akt prawny najprawdopodobniej popołudniem 1 czerwca trafi na posiedzenie plenarne, a jutro zostanie przegłosowany wraz z poprawkami.

Wyścig z czasem

Kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego czekała na publikację ustawy trzy tygodnie, co argumentuje dokładnymi analizami prawnymi. Koalicja Obywatelska uważała to za celową opieszałość. W niedzielę 31 maja Cezary Tomczyk z KO zapowiedział, że w poniedziałek jego ugrupowanie złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z brakiem publikacji uchwały. Miało się to odbyć przed południem, ale straciło na ważności, ponieważ przed godziną 8 opublikowano uchwałę PKW.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas