Dotychczas Stany Zjednoczone finansowały 45 proc. globalnej pomocy humanitarnej.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Pomagająca uchodźcom na całym świecie organizacja Flyktninghjelpen, na arenie międzynarodowej znana pod nazwą Norwegian Refugee Council, znacząco ograniczy swoją działalność. To efekt wstrzymującej amerykańskie wsparcie dla organizacji humanitarnych niedawnej decyzji Donalda Trumpa.
Norwegian Refugee Council powstała, pod inną nazwą, już w 1946 roku. Wtedy jej zadaniem była pomoc europejskim uchodźcom tuż po niedawno zakończonej II wojnie światowej. Z czasem obszar jej działania znacząco wzrósł.
W zeszłym roku współfinansowaną przez USA pomocą NRC objęto 1,6 miliona osób (uchodźców wojennych, politycznych czy klimatycznych). W tym roku to się najpewniej nie uda. W wyniku działań prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa organizacja w jednej chwili straciła znaczną część finansowania. Bez uprzedzenia i bez czasu na przygotowanie się. Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef NRC, Jan Egeland, tego typu sytuacja nie zdarzyła się nigdy wcześniej w 79-letniej historii organizacji.
W zeszłym roku współfinansowaną przez USA pomocą NRC objęto 1,6 miliona osób.Źródło: fotolia.com
W zeszłym roku ta zatrudniająca 16,5 tysiąca pracowników i działająca w ponad 40 państwach na świecie organizacja dysponowała budżetem o wysokości 1,7 miliarda koron. Jedna piąta tych środków pochodziła z USA. Teraz pieniądze nagle się skończyły.
Nikomu, bo poszli do domu
Jaka pomoc nie zostanie udzielona? Zniknie rozdawanie jedzenia w Sudanie i wody w Burkina Faso, zniknie wsparcie kobiet w Afganistanie, znikną programy edukacyjne w Kolumbii… Wśród krajów, które przestaną otrzymywać wsparcie w dotychczasowym wymiarze, znalazła się też między innymi Ukraina. Choć mowa tylko o programach finansowanych ze środków USA (inne będą kontynuowane), łącznie pomocy nie otrzymają setki tysięcy ludzi.
Co najistotniejsze, problem nie dotyczy tylko NRC. To tylko jeden z przykładów. Jeden podpis Trumpa zatrzymał pomoc w wielu miejscach na całym świecie udzielaną przez wiele organizacji… W samej Norwegii dotyczy to też między innymi Caritasu czy pomagającej dzieciom Redd Barna.
Dotychczas Stany Zjednoczone finansowały 45 proc. globalnej pomocy humanitarnej. Świat zmienił się w ciągu doby.
Źródła: flyktininghjelpen.no, Klar Tale, NRK
16-02-2025 09:01
18
0
Zgłoś