Zdjęcie archiwalne z listopada 2021 roku. Okolice granicy polsko-białoruskiej.
Fot. DWOT
Premier Donald Tusk zapowiedział nową wieloletnią strategię migracyjną Polski, która ma być odpowiedzią na narastające wyzwania związane z nielegalną migracją. Podobne wieści obiegły norweskie media, na podstawie wypowiedzi polityków z kraju fiordów. W obu państwach planowane jest zaostrzenie przepisów dotyczących napływu obcokrajowców.
Plany polskiego rządu mają na celu wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Polski oraz ograniczenie nielegalnego przepływu migrantów do minimum. Tusk podkreślił, że Polska, wraz z innymi krajami europejskimi, będzie dążyć do reformy polityki migracyjnej UE, aby lepiej radzić sobie z tym problemem na poziomie całej Wspólnoty.
Polscy politycy zmienią politykę unijną?
Jednym z głównych elementów strategii ma być ścisła współpraca z innymi krajami członkowskimi, takimi jak Czechy, aby wspólnie przekonywać resztę Unii Europejskiej do skutecznej ochrony granic. Premier zaznaczył, że nie chodzi jedynie o tworzenie mechanizmów relokacji, ale o poważną debatę na temat obecnych problemów związanych z migracją, w tym presji wywołanej przez zewnętrzne siły polityczne.
Strategia ma także na celu poprawę koordynacji działań na granicach, a Tusk zwrócił uwagę na wyzwania związane z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, opisując ją jako przypominającą "krajobraz wojenny", co wymaga nowego podejścia w polityce europejskiej.
Polscy politycy przypominają, że niemal codziennie na granicy polsko-białoruskiej słychać strzały.Fot. materiały prasowe KPRM (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)
Drastyczne kroki czy niezbędne działanie?
Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, 12 października, że Polska przyjmie nowy dokument strategiczny, będący wieloletnią strategią migracyjną na lata 2025-2030. W planach znalazło się m.in. czasowe zawieszenie prawa do azylu.
– Jeśli ja na przykład dzisiaj głośno powiem, że jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu, i będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji, to dlatego, bo my dobrze wiemy, jak to jest wykorzystywane przez Łukaszenkę, Putina, przez szmuglerów, przemytników ludzi, handlarzy ludzi. Jak to prawo do azylu jest wykorzystywane dokładnie wbrew istocie prawa do azylu – komentował premier.
Kwartalna liczba cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej.www.gov.pl
Donald Tusk przyznał, że zmiany są niezbędne, by zyskać bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej. Komentatorzy zwracają uwagę, że zmiana polityki migracyjnej może być także odpowiedzią na ostatnie statystyki. Do końca września 2024 roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 12,3 tys. cudzoziemców. Najliczniejsze grupy wnioskodawców stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi.
W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku liczba złożonych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej była o około 80 proc. (+ 5,5 tys. osób) większa w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.
Norwegia za zaostrzeniem przepisów w kraju i całej Europie
W ostatnich miesiącach media obiegły informacje dotyczące planów oraz już wprowadzonych metod przez norweski rząd. Propozycje obejmują wprowadzenie minimalnych wymagań finansowych dla osób chcących sprowadzić rodziny do Norwegii. Brenna zaznacza również, że wielu imigrantów, zwłaszcza kobiet, nie korzysta z dostępnych programów językowych i w efekcie nie integruje się na rynku pracy, co stanowi duży problem społeczny.
Ponadto, kraj fiordów odrzucił pierwsze wnioski obywateli Ukrainy o azyl. Informację potwierdził norweski rząd. Decyzję podjęto na podstawie nowych wytycznych Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI). Ogłoszono je w maju 2024 roku.
Norwegia, wraz z innymi państwami UE/EOG (na liście znalazło się 17 podpisów), zaapelowała do Komisji Europejskiej o zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących odsyłania nielegalnych migrantów do ich krajów pochodzenia. Sygnatariusze chcą, by osoby bez prawa pobytu mogły być pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Domagają się m.in. możliwości zatrzymania imigranta, który stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Kluczowym przesłaniem, co do którego wszyscy się zgadzają, jest potrzeba wprowadzenia bardziej rygorystycznego systemu zawracania imigrantów, z jaśniejszymi zobowiązaniami do współpracy ze strony osób zawracanych i mniejszą zależnością od interpretacji przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Nadal zbyt często zdarza się, że procedurę powrotu trzeba zawiesić, ponieważ osoby nie współpracują przy identyfikacji, znikają z radaru lub wielokrotnie składają odwołania~ skomentował anonimowo jeden z dyplomatów, przedstawiciel sygnatariuszy listu.
Planowane zmiany w Polsce i Norwegii są już gorąco komentowane przez media na całym świecie. Norwegian Refugee Council (NRC), największa na świecie organizacja humanitarna działająca na rzecz uchodźców, skrytykowała plany rządu Donalda Tuska. Jednocześnie przyznała, że Polska pozostała osamotniona w walce o wschodnią granicę. Zaapelowała, by politycy nad Wisłą otrzymali większe wsparcie od instytucji unijnych.
– Unia musi wzmocnić regularne i alternatywne bezpieczne ścieżki azylowe, ale w szczególności powinna zająć się podstawowymi przyczynami przesiedleń - poprzez pomoc humanitarną i rozwojową oraz zaangażowanie dyplomatyczne – czytamy w komentarzu NRC.
20-10-2024 19:47
0
-2
Zgłoś
20-10-2024 19:32
0
-2
Zgłoś
20-10-2024 19:28
0
-1
Zgłoś
20-10-2024 19:25
0
-1
Zgłoś
20-10-2024 19:18
0
-1
Zgłoś
20-10-2024 19:16
0
0
Zgłoś
20-10-2024 19:15
1
0
Zgłoś
20-10-2024 18:29
0
-1
Zgłoś
16-10-2024 16:42
0
-6
Zgłoś
16-10-2024 09:30
11
0
Zgłoś