Polityka
Utworzenie NAV było błędem? Czerwoni chcą oddzielnych urzędów do spraw rynku pracy i „socjali” w Norwegii
1

Obecnie więc łącznie 22 tys. pracowników zarządza usługami pod szyldem NAV. MN/K.Lukina
Po 18 latach od powstania Norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Społecznej (NAV) Partia Czerwonych (Rødt) chce przywrócić instytucji jej pierwotny stan. Przed 2006 rokiem bowiem rynkiem pracy i świadczeniami socjalnymi w kraju fiordów zajmowały się odrębne jednostki.
– Jeśli istnieje obszar w Norwegii, który woła o radykalne środki, jest to prawdopodobnie NAV. Wydajemy na niego strasznie dużo pieniędzy, a jednocześnie wiele osób uważa, że otrzymują bardzo marną pomoc – mówi NTB szef komitetu programowego w Rødt, Mímir Kristjánsson.
Kiedyś było lepiej?
W 2015 r. wieloletni przywódca Partii Postępu (Frp) Carl I. Hagen powiedział na łamach NRK, że utworzenie NAV w 2006 r. było błędem. Instytucja powstała na mocy reformy w wyniku połączenia Urzędu ds. Rynku Pracy (Arbeidsmarkedsetaten, Aetat), Urzędu ds. Ubezpieczeń Społecznych (Trygdeetaten) z miejską służbą społeczną (den kommunale tjenesten.
Obecnie więc łącznie 22 tys. pracowników, z czego 6,5 tys. w gminach, zarządza państwowym zabezpieczeniem społecznym i służbami socjalnymi oraz zatrudnienia pod szyldem NAV.
Jednak teraz Partia Czerwonych chce rozpocząć proces stopniowego wycofywania reformy. – Podzielam obawy Carla I. Hagena. Dlatego nie jesteśmy zwolennikami pełnego podziału NAV od razu – mówi Kristjánsson.
Małymi krokami
Projekt łączenia usług zatrudnienia z zabezpieczeniami społecznymi i świadczeniami socjalnymi ocenia jako błąd. Ponadto zwraca uwagę, jak różne procedury, zasady i terminy w zakresie świadczeń kolidują z zasadami korzystania z pomocy społecznej, gdy w życiu człowieka pojawiają się dotkliwe problemy.
Rødt opowiada się przede wszystkim za wydzieleniem organów ds. rynku pracy. Komisja programowa uważa, że oddzielenie systemu zabezpieczenia społecznego od miejskiej pomocy społecznej będzie trudniejszym zadaniem, więc z tym poczeka.
Całą propozycję komitet programowy przedstawi 27 września. Następnie zostanie przekazany do lokalnego stowarzyszenia Rødt w celu konsultacji, a termin przesyłania komentarzy upływa w grudniu. Decyzja zostanie podjęta na ogólnokrajowym posiedzeniu partii w lutym przyszłego roku przed kampanią wyborczą poprzedzającą wybory powszechne jesienią przyszłego roku.
Źródła: NTB, Rødt
To może Cię zainteresować
2
27-09-2024 13:31
0
-4
Zgłoś