Polityka

Støre obiecuje zmiany i grubą kreską odcina się od poprzedników. Plan na pierwsze 100 dni rządów Partii Pracy

Natalia Szitenhelm-Smeja

20 września 2021 14:20

Udostępnij
na Facebooku

Nowo wybrany premier podczas wieczoru wyborczego 13 września. flickr.com/Arbeiderpartiet/materiały prasowe/CC BY-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Ugrupowanie Jonasa Gahr Støre zwraca się przede wszystkim ku „zwykłym ludziom”, którzy „powinni mieć więcej pieniędzy w portfelach”. Zapowiada także odwrócenie niektórych decyzji rządu Erny Solberg. Oto sprawy, które będą priorytetem dla nowego rządu w ciągu pierwszych stu dni kadencji.
Reklama
Jonas Gahr Støre już dzień po wygranych wyborach parlamentarnych energicznie zabrał się za tworzenie swojego rządu. Zwycięska Partia Pracy musi stworzyć koalicję, z którą zrealizuje swoje postulaty, a poprzeczka postawiona jest wysoko.

Plan na 100 dni

W ciągu pierwszych stu dni rząd Støre ma zamiar pracować nad tym, by przeciętnym mieszkańcom kraju fiordów żyło się łatwiej, czyt. - pod koniec miesiąca zostawało im więcej pieniędzy w portfelu. W planie jest m.in. obniżenie opłat: za przedszkole (o 2,8 tys. NOK rocznie), za bilety promowe czy koszty np. podejścia do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Ugrupowanie chce też powstrzymać wzrost cen benzyny, oleju napędowego na wiejskich, a także obniżyć niektóre podatki i cła, jednak nie precyzuje jakie. 

Nowo powołany rząd ma także zamiar odwrócić, jak opisuje, antyspołeczne” reformy poprzedników. Partia Pracy w ciągu stu dni chce np. zatrzymać proces prywatyzacji Norwegii, tu wymienia zwłaszcza wstrzymanie przetargów na kolei, ale też zaprzestanie prywatyzowania służby zdrowia i opieki, którą rozpoczął rząd Erny Solberg.

Więcej miejsc pracy

Støre i jego ministrowie skupią się również na tworzeniu nowych miejsc pracy, przy znacznym ograniczeniu zatrudniania tymczasowego. W ciągu pierwszych stu dni nowy gabinet planuje również rozpocząć walkę z dumpingiem socjalnym w sektorze transportu. 

Pierwsze miesiące pracy rządu upłynął także pod znakiem poprawy dobrobytu” w gminach. Lokalne władze, zgodnie z zapowiedziami, chcą przeznaczyć ok. 5 mld koron na to, by m.in. pozwolić gminom zatrudniać większą liczbę nauczycieli czy zapewnić więcej miejsc w przedszkolach. 

Støre chce być również jak Robin Hood - zabrać bogatym, by rozdać biednym. W związku z tym już na początku kadencji nowy szef rządu zabierze się za zmiany w systemie podatkowym, by nałożyć większą daninę na tych, którzy zarabiają najwięcej, zaś tym, którzy zarabiają mniej niż 750 000 koron rocznie nowy rząd chce obniżyć podatki. Ponadto osoby bardzo dobrze sytuowane, do których należy również nowy premier, będą musiały płacić podatek majątkowy.
Partia Pracy na czele ze Støre wejdzie w skład rządu po raz pierwszy od ośmiu lat.

Partia Pracy na czele ze Støre wejdzie w skład rządu po raz pierwszy od ośmiu lat. Źródło: Fot. Benjamin A. Ward/Stortinget, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Zmiany w służbie zdrowia

W ciągu pierwszych stu dni nowy rząd ma również zamiar dokonać poważnych zmian w służbie zdrowia. Chce m.in. zwiększyć wydatki na szpitale publiczne, skupić się na stworzeniu wydajnego lokalnego systemu opieki psychiatrycznej w gminach, a także skrócić kolejki do lekarzy rodzinnych. 

Kwestią często podnoszoną również jeszcze w trakcie kampanii jest także rozbudowanie publicznej opieki stomatologicznej. Patia Pracy chce zacząć od wprowadzenia bezpłatnej opieki dentystycznej dla osób w wieku od 19 do 21 lat, wprowadzenia o połowę tańszych usług dentystycznych dla osób w wieku 22-25 lat, a także stworzenia programów wsparcia finansowgo dla osób, które potrzebują kosztownego leczenia stomatologicznego. 

Ugrupowanie Støre chce też odwrócić wszystkie ograniczenia w prawie aborcyjnym wprowadzone w ostatnich latach przez rząd Partii Konserwatywnej. Politycy Ap chcą także rozwinąć program bezpłatnej antykoncepcji dla młodych dziewcząt i kobiet.
Skład nowego rządu ma być przedstawiony najpóźniej w połowie października. W tym tygodniu zaś rozpoczną się pierwsze rozmowy koalicyjne.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram