Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Obywatelstwo po 10 latach? Jest propozycja zaostrzenia przepisów Polityka
Maja Zych 18 lipca 2017
08:00

Obywatelstwo po 10 latach? Jest propozycja zaostrzenia przepisów

1
Skomentuj
Na zdjęciu: Sylvi Listhaug, Minister ds. Imigracji i Integracji wikimedia.org - Bård Gudim, FrPMedia - Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego zaproponowało zaostrzenie kryteriów przyznawania norweskiego obywatelstwa – chcą, aby głównym warunkiem było dziesięć lat pobytu na terenie kraju.
Obecnie, aby otrzymać obywatelstwo, trzeba udokumentować co najmniej siedem lat wcześniejszego zamieszkania w Norwegii. Minister ds. Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug uważa jednak, że osoby, które chcą stać się Norwegami, powinny wykazać dłużej trwający związek z krajem. Dlatego właśnie proponuje zaostrzyć kryteria do najwyższych, na jakie pozwala Europejska Konwencja o Obywatelstwie z 1997 roku.

Nowe warunki dla wszystkich?

Międzynarodowe prawo nakłada na Norwegię obowiązek zapewnienia mniej rygorystycznych zasad przyznawania obywatelstwa niektórym grupom – zmiany kryteriów objęłyby jednak także je.

Osoby w związku małżeńskim i partnerskim z obywatelem Norwegii lub osoby, które nie posiadają obywatelstwa, mogą obecnie złożyć wniosek już po trzech latach. Ministerstwo zaproponowało wydłużenie tego okresu do pięciu lat. Z pięciu do siedmiu lat miałby też zmienić się warunek obowiązujący osoby, które przybyły do Norwegii przed ukończeniem osiemnastego roku życia. 

Uchodźcy, którzy obecnie mogą złożyć wniosek po siedmiu latach, mogliby się ubiegać o obywatelstwo dopiero po dziewięciu.

Osoby nie zaliczające się do grup, którym przysługują łagodniejsze zasady, musiałyby mieszkać w Norwegii przez dziesięć lat, aby móc starać się o obywatelstwo.
Osoby pochodzące z tych krajów najczęściej otrzymywały norweskie obywatelstwo w 2016 roku.
Osoby pochodzące z tych krajów najczęściej otrzymywały norweskie obywatelstwo w 2016 roku. ssb.no

Dłuższy okres karencji dla przestępców

Propozycja ministerstwa ma także objąć przestępców, którzy po wykonaniu wyroku muszą odczekać określony czas, zanim będą mogli ubiegać się o obywatelstwo. Listhaug chce, aby minimalny czas karencji wynosił 3,5 roku, a maksymalny 37,5 lat. O staniu się Norwegami mogłyby jednak zapomnieć osoby z wyrokiem za przestępstwa związane z terroryzmem.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Mniej Europejczyków zainteresowanych obywatelstwem

Według danych SSB, coraz mniej osób ubiega się o norweskie obywatelstwo po siedmiu latach pobytu. Powodem takich zmian może być wzrost migracji zarobkowej oraz fakt, że w Norwegii nie można mieć podwójnego obywatelstwa. Zaobserwować można jednak wzrost wniosków składanych przez osoby emigrujące z krajów z niestabilną sytuacją polityczną. O obywatelstwo ubiega się najwięcej osób pochodzących z Erytrei, Somalii, Afganistanu i Iraku.
Porównanie zmian w przyznawaniu norweskiego obywatelstwa pod względem pochodzenia.
Porównanie zmian w przyznawaniu norweskiego obywatelstwa pod względem pochodzenia. ssb.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Stefan Skogmann
Stefan Skogmann 18-07-2017 20:17

Im blizej wyborow tym wiecej pomyslow, propozycji itp, itd

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas