Polityka

Polonia w Norwegii zagłosuje korespondencyjnie: wybory prezydenta RP 2020

Natalia Szitenhelm

10 czerwca 2020 10:06

Udostępnij
na Facebooku
21

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020. stock.adobe.com/standardowa/Studio Harmony

Jak informuje Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo, rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych z 8 czerwca, w Norwegii powstaną cztery obwody wyborcze w wyborach Prezydenta RP. W  utworzonych obwodach będzie możliwe wyłącznie głosowanie korespondencyjne.
Reklama
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020. Jak informuje Wydział Konsularny, dla obywateli polskich przebywających za granicą na terenie okręgu konsularnego Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo zostały utworzone 4 obwody głosowania:
  1. Obwód głosowania nr 102, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Oslo I, Ambasada RP, Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo - z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego;
  2. Obwód głosowania nr 164, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Oslo II, Ambasada RP, Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo - z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego;
  3. Obwód głosowania nr 103, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Oslo, Villa Urania, Uranienborg Terrasse 11, 0351 Oslo - z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego;
  4. Obwód głosowania nr 165, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Oslo, Ambasada RP – Wydział Konsularny, Drammensveien 171, 0277 Oslo - z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego.
Poniżej: komunikat Ambasady w sprawie głosowania w wyborach

Zgłoszenie do spisu wyborców

Wyborcy, którzy chcą wziąć udział w wyborach w obwodach głosowania w Królestwie Norwegii w trybie korespondencyjnym, a nie dokonali zgłoszenia do spisu wyborców w dwóch obwodach głosowania w Norwegii w związku z uprzednio planowanymi wyborami osobistymi w dniu 10 maja br., powinni zgłosić się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula, nie później niż do 15 czerwca (poniedziałek). Wydział Konsularny zachęca, by zarejestrować się elektronicznie za pośrednictwem platformy e-wybory. Wyborcy, którzy dokonali zgłoszenia do spisu wyborców w dwóch obwodach głosowania w Norwegii w związku z wcześniej planowanym głosowaniem osobistym w  wyborach w dniu 10 maja br. - jeśli podtrzymują zamiar głosowania - obecnie możliwy wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego, powinni najpóźniej 16 czerwca (wtorek) zawiadomić konsula o swoim zamiarze. Wydział Konsularny sugeruje, by zalogować się do platformy e-wybory, wybrać pole „zmień sposób głosowania”, a następnie dokonać stosownej zmiany zgodnie z instrukcją postępowania.

Wyborcy, którzy dokonali zgłoszenia do spisu wyborców w dwóch obwodach głosowania w Norwegii w związku z wcześniej planowanym głosowaniem osobistym w wyborach w dniu 10 maja br. – a zmieniają miejsce pobytu przed dniem wyborów – powinni najpóźniej do 16 czerwca (wtorek) zawiadomić konsula o swoim zamiarze. W tym celu Wydział prosi o przesłanie na adres mailowy oslo.amb.wk@msz.gov.pl maila z informacją w tytule „Zmiana miejsca pobytu wyborcy” potwierdzającego wniosek oraz zawierającego m.in. 3 dane jednoznacznie identyfikujące wyborcę.

Wydział Konsularny informuje ponadto, iż wyborcy którzy zmieniają miejsce pobytu mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ambasady RP w Oslo.

Pakiety wyborcze

Instytucja informuje, że operatorem pocztowym, który dostarczać będzie pakiety wyborcze do zarejestrowanych wyborców, jest poczta norweska.

Wydział prosi, by pamiętać, że dany głos będzie się liczył wyłącznie w wypadku, jeśli nadany przez głosującego pakiet wyborczy wpłynie do konsula przed terminem wyborów, tj. nie później niż 26 czerwca br., a w przypadku jeśli będzie konieczna druga tura głosowania– nie później niż do 10 lipca br.

- Zatem, jeśli planują Państwo udział w wyborach Prezydenta RP, sugerujemy uwzględnienie tego faktu przy nadaniu przesyłki. Informujemy również, że pakiety będą mogą być również dostarczone do konsula (do skrzynki pocztowej Ambasady RP w Oslo 0244, Olav Kyrres plass 1) osobiście bądź przez inną osobę, najpóźniej do 26 czerwca (piątek) w przypadku pierwszej tury głosowania, a w przypadku zarządzenia ewentualnej drugiej tury do 10 lipca br. (piątek) - informuje Wydział Konsularny RP.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Lenartowicz

15-06-2020 14:28

@Tym Tob
warto przypomnieć parę faktów:
•prowadzenie kampanii wyborczej kosztuje. Hołownia nie jest Rothschildem i nie ma możliwości finansowania kampanii z własnej kieszeni.
•wybory to potencjalna możliwość zmiany układu sił w państwie. W Polsce są grypy mające na taka zmianę nadzieję i będą zmierzały do osiągniecia tego celu przy użyciu wszelkich środków.
•Szymon Hołownia, podobnie jak poprzednio Palikot i Petru, to fantomom który nie ma żadnych szans na wygranie tych wyborów.
•Wiec po co w nich bierze udział?
•Po to aby w II turze „przekazać” swoje glosy na Trzaskowskiego.
Mnie się taka manipulacja nie podoba.

Tym Tob

15-06-2020 09:51

Zastanawiam się czy Pan wierzy w 100% w Szymona Hołownię jako zwykły obywatel, czy ma Pan jakieś korzyści z ewentualnej wygranej kandydata. Ślepa wiara w tego kandydata wydaje mi się być lekko naiwna. Interesując się polityką krajową jak i również geopolityką można powiedzieć, że nie ma \"darmowych obiadów\". Media przedstawiają ludziom informację tak, jak ma być ona przedstawiona. Tu nie chodzi o prawdę, a kreowanie opinii mas.

Tak na prawdę nie wiadomo kto stoi za Szymonem Hołownią, być może nikt (co jednak wydaje mi się mało prawdopodobne), a być może wielkie pieniądze/binzes/służby. Tego zwykły obywatel nie będzie nigdy wiedział w 100%.

Odnosząc się do komentarzy Tomasza Lenartowicza to jest to jedna z niewielu osób, która pisze na prawdę rzeczowe i wyważone komentarze. Nie rozumiem skąd takie oburzenie w związku z informacjami, jakie zamieścił we wcześniejszych wpisach.

Każdy ma wolny wybór i może głosować jak chce, ogólnie w mediach przedstawiana jest wojenka PiS z PO/KO oraz osoba, która może pogodzić zwaśnione strony czyli Szymon Hołownia. Dodatkowo Bosak, który ma być przedstawiany jako niepoważny kandydat od Korwina. Proszę pamiętać, że już kiedyś też podstawiono człowieka z ludu - elektryka. Nie był on taki kryształowy jak to było przedstawiane w mediach przez ostatnie 20-30 lat.

Reasumując, czy Szymon Hołownia to zwykły człowiek z telewizji, który startuje na prezydenta i nie stoi za nim nikt , kto mógłby mieć jakieś większe interesy? Na to nie ma 100% pweności, warto jednak się zastanowić, czy może jest inaczej i zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami, m. in. tymi, które przedstawił Tomasz Lenartowicz.

nesod

14-06-2020 23:07

1. I dokładnie tak jest. Projekt Syndicate,największy światowy syndykat tytułów prasowych, z założenia adresowany jest do elit intelektualnych. Również "rozbudowuje" elity intelektualne w tym sensie, że poszerza ludziom wiedzę i horyzonty, skłania do refleksji i dyskusji. Dzieje się to poprzez opisywanie tendencji i wydarzeń zachodzących w świecie oraz przez publikacje różnych poglądów w dziedzinie ekonomii, polityki, nauki i biznesu.
Natomiast nie rozumiem dlaczego piszesz o tym w kontekście kampanii wyborczej Szymona Hołowni?
Wygląda na to, że chcesz zasugerować jakieś niejasne i podejrzane powiązania ludzi z jego sztabu. Bez konkretów, bez żadnych dowodów na jakąkolwiek nieuczciwość JEST TO ZWYKŁA INSYNUACJA.
2. Co widzisz złego w tym, że Olga Adamkiewicz nie zna się na polityce, ale jest bardzo dobrym marketingowcem?
3. Nadal twierdzę że KŁAMIESZ pisząc, że "Znani biznesmeni finansują kampanię Szymona Hołowni".
Tu możesz sprawdzić jak przebiega zbiórka obywatelska:
wspieraj.holownia2020.pl/
4. Zarzucasz mi inwektywy, a sam je stosujesz wobec Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta RP.

Na koniec przyznam Ci rację: prowadzenie dialogu na tym poziomie nie jest ani właściwe, ani możliwe.

Tomasz Lenartowicz

14-06-2020 09:53

@nesod Z założenia nie chcemy być masowi, mamy aspiracje trafiania do elit i ich stopniowego rozbudowywania - tak o Projekt Syndicate mówi w rozmowie z nami Michał Kobosko, jego redaktor naczelny.
W radzie Fundacji Project Syndicate Polska zasiadają czołowi menedżerowi wielkich firm: Maciej Witucki (Orange Polska), Tomasz Misiak.
Project Syndicate utrzymuje się ze składek płaconych przez członków z krajów rozwiniętych, a także ze środków od innych organizacji, takich jak: Open Society Institute George'a Sorosa, fundacja Politiken i Die Zeit.
Na spotkaniu „rekrutacyjnym powiedziałam Szymonowi: „Pamiętaj, że ja się w ogóle nie znam na polityce, ale jestem bardzo dobrym marketingowcem”. Uśmiechnął się i powiedział, że to może być moja zaleta - mówi Olga Adamkiewicz, która kierują kampanią Szymona Hołowni.
Ref. @nesod O ile możliwe to staraj się powstrzymać od inwektyw bo to nie jest właściwa forma prowadzenia dialogu.

nesod

14-06-2020 01:03

@ Tomasz Lenartowicz
Kłamstwem jest: "Znani biznesmeni finansują kampanię Szymona Hołowni."
I już samo to wystarczy, żeby uznać Twój komentarz za fejk.
Oczywiście masz prawo nie lubić Hołowni, ale nie masz prawa publicznie kłamać i sugerować, że jest on nieuczciwy i ma jakieś podejrzane powiązania. A taki efekt ewidentnie chcesz osiągnąć.
Tyle w temacie.

Tomasz Lenartowicz

13-06-2020 17:47

@nesod Co jest kłamstwem w tym co napisałem?

nesod

13-06-2020 17:15

@Tomasz Lenartowicz
Nie jest prawdą, że jacyś "znani" biznesmeni finansują kampanię Szymona Hołowni.
Kampania w całości finansowana jest ze zbiórki publicznej, możesz ją śledzić na holownia2020.pl -wszystko tu jest jawne!
Mam nadzieję, że nie rozpowszechniasz tego kłamstwa świadomie, a tylko uwierzyłeś w zasłyszane gdzieś bzdury.
Zachęcam do zweryfikowania swojej wiedzy na holownia2020.pl
Możesz zajrzeć też tu:
www.youtube.com/channel/UCYIw9Ig7P-NbeOlP-lRLWNA
Pozdrawiam.

Tomasz Lenartowicz

13-06-2020 14:29

@nesod
Centralną postacią, która łączy wszystkie nitki wokół Szymona Hołowni, jest szef jego sztabu wyborczego Michał Kobosko, były redaktor naczelny "Newsweeka", "Dziennika Gazety Prawnej", "Wprost" i "Forbesa".
Project Syndicate, na którą pieniądze przeznaczała m.in. fundacja George’a Sorosa.
Znani biznesmeni finansują kampanię Szymona Hołowni.
Twórcą polskiej odsłony Project Syndicate była fundacja Świat Idei, w której zarządzie Kobosko zasiadał wspólnie z m.in. Tomaszem Misiakiem (biznesmen, były poseł PO), a w radzie fundacji znajdowali się m.in. wpływowy prawnik Lejb Fogelman, Jarosław Sroka - były szef "Pulsu Biznesu", "Newsweeka" i "Gazety Prawnej", a także członek zarządu Kulczyk Holding Witold Drożdż. Ten ostatni, dziś wiceprezes Orange, w czasie rządów Donalda Tuska był wiceprezesem spółki PGE EJ, która miała budować elektrownię atomową.
Każdy ma prawo wybierać!

nesod

13-06-2020 01:30

@Tomasz Lenartowicz
"A co się tyczy polskich kandydatów to decyzja sprowadza się do odpowiedzi na pytanie postawione przez śp. premiera Olszewskiego. Czyja ma być Polska?"
Polska ma być obywatelska!

Dlatego SZYMON HOŁOWNIA ma mój głos!

Szybki Bill

10-06-2020 19:07

Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem. To czlowiek z wartosciami, patriota i uczciwy. The best!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram