Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

Nowe bazy militarne USA nad fiordami: większość w norweskim parlamencie na „tak”

Monika Pianowska

16 lutego 2024 16:43

Udostępnij
na Facebooku
3
Nowe bazy militarne USA nad fiordami: większość w norweskim parlamencie na „tak”

Od 1949 r. stanowisko Norwegii było takie, że ​​inne kraje nie powinny mieć baz wojskowych na norweskiej ziemi. stock.adobe.com/licencja standardowa

Na początku miesiąca minister obrony Bjørn Arild Gram podpisał porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie większej liczby amerykańskich baz w Norwegii. Obecnie w Stortingu większość popiera tę propozycję.
Zawarta 2 lutego umowa z USA, podpisana przez Grama i amerykańskiego ambasadora Marca Nathansona, ma zostać przesłana do konsultacji, a następnie przyjęta w norweskim parlamencie.

Za duża ingerencja?

Zarówno Partia Konserwatywna (Høyre), Partia Postępu (Frp), Partia Centrum (Sp), Partia Liberalna (Venstre), jak i Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) mówią pomysłowi „tak”. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Klassekampen, Zieloni (MDG) również popierają tę propozycję. Lider partii Rasmus Hansson wskazuje, że porozumienie jest konieczne w obliczu dzisiejszego obrazu zagrożenia, chociaż uważa nazywanie go kluczowym za mylące.
Z drugiej strony Czerwoni (Rødt) i Partia Socjalistycznej Lewicy (SV) nazwali pozwolenie na ekspansję amerykańskiej działalności militarnej w Norwegii nierozsądnym i niebezpiecznym. Obie partie uważają, że propozycja zakłada tak dużą ingerencję w suwerenność kraju fiordów, że porozumienie może być ważne jedynie z poparciem trzech czwartych głosów w Stortingu.

Osiem lokalizacji

Od 1949 r. stanowisko Norwegii było takie, że ​​inne kraje nie powinny mieć baz wojskowych na norweskiej ziemi. Rząd zezwoli zatem na tak zwane „zunifikowane obszary”, na których Stany Zjednoczone będą mogły budować infrastrukturę wojskową. USA mają już cztery takie obszary w Norwegii (Rygge, Sola, Evenes i Ramsund), a obecnie proponowanych jest osiem nowych.
To stacja lotnicza Andøya, stacja lotnicza Ørland, stacja wojskowa Haakonsvern, stacja lotnicza i garnizon Værnes, stacja lotnicza Bardufoss, garnizon Setermoen oraz obiekt górski Osmarka i baza paliwowa Namsen.
Utworzenie nowych baz stanowi przedłużenie porozumienia obronnego ze Stanami Zjednoczonymi, które Storting wypracował do lata 2022 roku.
Źrodła: Klassekampen, NRK, VG
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


piotr wegrzyn

20-02-2024 20:22

Tam gdzie zŁo tam USA ️️️Norwegio nie popeŁniaj tego BŁĘDU ️️

andrzej marecki

18-02-2024 13:52

to naprawde nie do wiary że ludzie ,obojętnie z jakiego kraju nie zdają sobie sprawy z tego kabaretu Ponad 140 konfliktów i wojen ,równiez zamachów stanu Ale to od 30lat straszą Putinem Naprawdę żałosne

Adamski77

16-02-2024 20:07

Tam gdzie złoża, tam USA.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok