Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweska minister z wizytą w stolicy. Podpisze nową umowę w sprawie funduszy EOG Polityka
Monika Pianowska 18 grudnia 2017
15:08

Norweska minister z wizytą w stolicy. Podpisze nową umowę w sprawie funduszy EOG

Skomentuj
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii w Oslo. wikimedia.org/ fot. Mahlum/ Public Domain
Marit Berger Røsland, która 20 października zastąpiła na stanowisku Ministra ds. Funduszy EOG i UE Franka Bakke-Jensena, przyjedzie do Warszawy.
Głównym celem jej wizyty 20 grudnia będzie podpisanie z Polską nowego porozumienia w sprawie funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto odbędą się rozmowy bilateralne z przedstawicielami polskiego rządu.
Reklama
Zgodnie z wcześniejszymi planami do Polski trafi 809,3 mln euro na okres 2014-2021, dzięki czemu podobnie jak w poprzednich latach będzie ona największym beneficjentem dotacji. Według informacji Berger Røsland w treści nowej umowy znajdą się uzgodnienia m.in. w zakresie innowacji, środowiska i prawa.

Żmudna droga do milionów

Po długich negocjacjach 25 października Ministerstwo Rozwoju potwierdziło porozumienie z grantodawcami zawarte wstępnie tydzień wcześniej. Obie strony osiągnęły wtedy konsensus w kwestii uruchomienia III edycji środków norweskich i EOG w Polsce.

Negocjacje w sprawie przyznania rzeczonych 7,5 miliarda koron przeciągały się po tym, jak polska partia rządząca zażądała kontroli nad pieniędzmi przeznaczonymi na cele społeczeństwa obywatelskiego.
Organizacje prawicowe wyraziły głębokie niezadowolenie z pracy Fundacji Batorego  – operatora, który dotychczas zarządzał funduszami. Polska strona chciała jednocześnie, aby zmienić go na nowo powołaną organizację, Narodowe Centrum Rozwoju Obywatelskiego. Nadzór nad nią sprawowałaby kancelaria premiera.

Władze Norwegii nie wyraziły na to zgody. Funduszami dalej mają dysponować organizacje niezależne od rządu. Norwegia zgodziła się natomiast na spełnienie drugiego polskiego postulatu, by środki na społeczeństwo obywatelskie podzielić na dwie części: ogólnopolską (30 mln euro) i regionalną (23 mln euro).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas