Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Norweska minister z wizytą w stolicy. Podpisze nową umowę w sprawie funduszy EOG

Monika Pianowska

18 grudnia 2017 15:08

Udostępnij
na Facebooku
Norweska minister z wizytą w stolicy. Podpisze nową umowę w sprawie funduszy EOG

Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii w Oslo. wikimedia.org/ fot. Mahlum/ Public Domain

Marit Berger Røsland, która 20 października zastąpiła na stanowisku Ministra ds. Funduszy EOG i UE Franka Bakke-Jensena, przyjedzie do Warszawy.
Głównym celem jej wizyty 20 grudnia będzie podpisanie z Polską nowego porozumienia w sprawie funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto odbędą się rozmowy bilateralne z przedstawicielami polskiego rządu.
Zgodnie z wcześniejszymi planami do Polski trafi 809,3 mln euro na okres 2014-2021, dzięki czemu podobnie jak w poprzednich latach będzie ona największym beneficjentem dotacji. Według informacji Berger Røsland w treści nowej umowy znajdą się uzgodnienia m.in. w zakresie innowacji, środowiska i prawa.

Żmudna droga do milionów

Po długich negocjacjach 25 października Ministerstwo Rozwoju potwierdziło porozumienie z grantodawcami zawarte wstępnie tydzień wcześniej. Obie strony osiągnęły wtedy konsensus w kwestii uruchomienia III edycji środków norweskich i EOG w Polsce.

Negocjacje w sprawie przyznania rzeczonych 7,5 miliarda koron przeciągały się po tym, jak polska partia rządząca zażądała kontroli nad pieniędzmi przeznaczonymi na cele społeczeństwa obywatelskiego.
Organizacje prawicowe wyraziły głębokie niezadowolenie z pracy Fundacji Batorego  – operatora, który dotychczas zarządzał funduszami. Polska strona chciała jednocześnie, aby zmienić go na nowo powołaną organizację, Narodowe Centrum Rozwoju Obywatelskiego. Nadzór nad nią sprawowałaby kancelaria premiera.

Władze Norwegii nie wyraziły na to zgody. Funduszami dalej mają dysponować organizacje niezależne od rządu. Norwegia zgodziła się natomiast na spełnienie drugiego polskiego postulatu, by środki na społeczeństwo obywatelskie podzielić na dwie części: ogólnopolską (30 mln euro) i regionalną (23 mln euro).
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok