Norwegia uznaje niepodległość Palestyny. Izrael zareagował błyskawicznie

Decyzję norweskiego rządu popierają organizacje pozarządowe oraz większość ugrupowań politycznych w kraju fiordów. Odrębne zdania zaznaczyła m.in. Partia Postępu. Fot. Mohammed Zaanoun, Norsk Folkehjelp
– Palestyńczycy mają podstawowe, niezależne prawo do własnego państwa. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy mają prawo do życia w pokoju w swoich krajach. Nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie bez rozwiązania dwupaństwowego. Nie może być rozwiązania w postaci dwóch państw bez państwa palestyńskiego. Innymi słowy: pokój na Bliskim Wschodzie wymaga państwa palestyńskiego – zaznaczył w środę Jonas Gahr Støre.
Rozgraniczenie terytorialne pomiędzy Państwem Palestyna a Państwem Izrael powinno opierać się na granicach sprzed 4 czerwca 1967 roku z Jerozolimą jako wspólną stolicą, z możliwością zawierania porozumień o wymianie gruntów.
Natychmiastowa reakcja Izraela
Decyzję Norwegii pochwalił prezydent Palestyny Mahmoud Abbas. Polityk stoi na czele Autonomii Palestyńskiej na okupowanym Zachodnim Brzegu. Stwierdził, że taki rozwój zdarzeń ugruntowuje prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia i wspiera wysiłki na rzecz osiągnięcia rozwiązania w postaci dwóch państw. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Hamasu w Libanie, Walid Kilani. – To krok we właściwym kierunku. Chcemy państwa, które będzie miało zarówno port, jak i lotnisko, a Jerozolimę jako stolicę – skomentował na łamach NRK.

Stosunek wybranych państw świata wobec Palestyny (dane sprzed 22 maja 2024 roku).Il. Par Gadren, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1701362
Wspólna historia Norwegii i Palestyny
W listopadzie 2023 roku Storting wezwał rząd do uznania Palestyny za państwo, jeśli decyzja przyczyniłaby się do rozwoju procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. W lutym norweski rząd ogłosił, że będzie pośredniczył w procesie transferów pieniężnych pomiędzy rządem Izraela a przedstawicielami władz palestyńskich.

Prace nad uznaniem Palestyny za państwo trwają w kolejnych państwach EOG/UE.Fot. Norsk Folkehjelp/Mohammed Zaanoun
Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, NRK
To może Cię zainteresować
23-05-2024 08:36
0
0
Zgłoś
22-05-2024 20:40
0
-37
Zgłoś
22-05-2024 12:09
0
-8
Zgłoś