Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Norwegia uznaje niepodległość Palestyny. Izrael zareagował błyskawicznie

Emil Bogumił

22 maja 2024 10:15

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia uznaje niepodległość Palestyny. Izrael zareagował błyskawicznie

Decyzję norweskiego rządu popierają organizacje pozarządowe oraz większość ugrupowań politycznych w kraju fiordów. Odrębne zdania zaznaczyła m.in. Partia Postępu. Fot. Mohammed Zaanoun, Norsk Folkehjelp

Premier Jonas Gahr Støre ogłosił, że Norwegia uzna Palestynę za niepodległe państwo. Odpowiednie regulacje wejdą w życie 28 maja. Na komunikat błyskawicznie zareagowały władze Izraela. Ambasador piastujący stanowisko w Oslo został w trybie pilnym wezwany do Jerozolimy.
– Rząd zdecydował, że Norwegia uzna państwo Palestyna. W środku wojny, gdy dziesiątki tysięcy osób zginęło i zostało rannych, musimy utrzymać przy życiu jedyną rzecz, która może zapewnić bezpieczny dom zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom: dwa państwa, które mogą żyć ze sobą w pokoju – powiedział 22 maja premier Norwegii. Podkreślił, że funkcjonowanie obu podmiotów jest jedynym sposobem na zapewnienie stałego pokoju na Bliskim Wschodzie.

– Palestyńczycy mają podstawowe, niezależne prawo do własnego państwa. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy mają prawo do życia w pokoju w swoich krajach. Nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie bez rozwiązania dwupaństwowego. Nie może być rozwiązania w postaci dwóch państw bez państwa palestyńskiego. Innymi słowy: pokój na Bliskim Wschodzie wymaga państwa palestyńskiego – zaznaczył w środę Jonas Gahr Støre.

Rozgraniczenie terytorialne pomiędzy Państwem Palestyna a Państwem Izrael powinno opierać się na granicach sprzed 4 czerwca 1967 roku z Jerozolimą jako wspólną stolicą, z możliwością zawierania porozumień o wymianie gruntów.~ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii

Natychmiastowa reakcja Izraela

Obok Norwegii o uznaniu Palestyny za odrębne państwa poinformowały 22 maja rządy Irlandii oraz Hiszpanii. Na sprawę błyskawicznie zareagowały władze Izraela. Minister spraw zagranicznych Israel Katz poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że państwo Izrael nie pozwoli, by sytuacja przeszła bez echa. W trybie pilnym wezwano do Jerozolimy ambasadorów z Norwegii i Irlandii. – Izrael nie będzie milczeć. Planujemy dalsze konsekwencje – dodał.

Decyzję Norwegii pochwalił prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas. Polityk stoi na czele Autonomii Palestyńskiej na okupowanym Zachodnim Brzegu. Stwierdził, że taki rozwój zdarzeń ugruntowuje prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia i wspiera wysiłki na rzecz osiągnięcia rozwiązania w postaci dwóch państw. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Hamasu w Libanie, Walid Kilani. – To krok we właściwym kierunku. Chcemy państwa, które będzie miało zarówno port, jak i lotnisko, a Jerozolimę jako stolicę – skomentował na łamach NRK.
Stosunek wybranych państw świata wobec Palestyny (dane sprzed 22 maja 2024 roku).

Stosunek wybranych państw świata wobec Palestyny (dane sprzed 22 maja 2024 roku).Il. Par Gadren, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1701362

Wspólna historia Norwegii i Palestyny

Norwegia podejmuje dyplomatyczne starania na rzecz Palestyńczyków od kilkudziesięciu lat. W 1993 roku Oslo było główną areną rozmów pomiędzy Izraelem a Palestyną. Uznaje się je za fundament procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie po I wojnie w Zatoce Perskiej. Podpisane następnie w Waszyngtonie dokumentu stały się podwaliną pod funkcjonowanie Autonomii Palestyńskiej.

W listopadzie 2023 roku Storting wezwał rząd do uznania Palestyny za państwo, jeśli decyzja przyczyniłaby się do rozwoju procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. W lutym norweski rząd ogłosił, że będzie pośredniczył w procesie transferów pieniężnych pomiędzy rządem Izraela a przedstawicielami władz palestyńskich.
Prace nad uznaniem Palestyny za państwo trwają w kolejnych państwach EOG/UE.

Prace nad uznaniem Palestyny za państwo trwają w kolejnych państwach EOG/UE.Fot. Norsk Folkehjelp/Mohammed Zaanoun

Norwegia zaznaczyła, że uznanie Palestyny za państwo przyniesie realne zmiany, jak m.in. przekształcenie przedstawicielstwa dyplomatycznego w ambasadę. Pozwoli także pociągnąć palestyńskie władze do odpowiedzialności w przypadku nieodpowiednich działań. Rząd w Oslo wyraża nadzieję, że nowy rozdział w historii stosunków z Palestyną pozwoli na wprowadzenie reform demokratycznych, antykorupcyjnych oraz poprawiający jakość sądownictwa w państwie.

Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Adam Kamysz

22-05-2024 20:40

Tym samym premier Jonas Gahr Støre przyznał się , że popiera terroryzm , Hamas tryumfuje, o to w tym wszystkim chodziło aby mordowanie dzieci w kołyskach , gwałty na kobietach i tysiąc morderstw na niewinnych obywatelach Izraela w dniu 7 października 2023 się opłacało. I się opłaciło, lewacki norweski rząd mający uprzedzenia wobec Izraela wyłączył kompletnie krytycyzm w stosunku do propagandy palestyńskiej.

Jan Kowalski

22-05-2024 12:09

Czemu jeszcze nie uznali niepodleglosci Szkocji i Katalonii????

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok