Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Polsko-norweski

Kalendarz 2024

Kup teraz
Reklama
Aktualności

Norwegia chce uznać Palestynę za odrębne państwo. Są pewne „ale”

Emil Bogumił

16 listopada 2023 17:30

Udostępnij
na Facebooku
6
Norwegia chce uznać Palestynę za odrębne państwo. Są pewne „ale”

Na zdjęciu: jedna z palestyńskich ulic po wybuchu wojny pomiędzy Hamasem a Izraelem. Fot. Norsk Folkehjelp/Mohammed Zaanoun

Norwegia dąży do wypracowania kompromisu w sprawie uznania pełnej podmiotowości Palestyny. Przedstawiciele rządu zwrócili uwagę, że prowadzenie podobnych działań w dobie konfliktu pomiędzy Izraelem a Hamasem będzie nieodpowiednie. Kraj fiordów ma podjąć decyzję, gdy państwo palestyńskie będzie w stanie stworzyć niezależną od czynników zewnętrznych administrację oraz wszystkie niezbędne instytucje.
Dyskusja nad uznaniem Palestyny powróciła w maju 2023 roku za sprawą przedstawicieli Partii Czerwonych. Bjørnar Moxnes i Hege Bae Nyholt złożyli propozycję przyznania Palestynie statusu państwa w rozumieniu norweskich przepisów. Głosowanie w Stortingu miało odbyć się 14 listopada 2023 roku. Przez wzgląd na wybuch wojny pomiędzy Hamasem a Izraelem, zostało przełożone. 24 października parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych i Obrony rekomendowała deputowanym odrzucenie wniosku złożonego przez Partię Czerwonych.

W odpowiedzi na działania Moxnesa i Nyholt, Partia Pracy i Centrum złożyły propozycję, która zobowiąże rząd do zajęcia się sprawą. Rada Ministrów ma opracować proces, który przyczyni się do uznania Palestyny za odrębne państwo oraz wpłynie na zawarcie pokoju pomiędzy stronami pozostającymi w konflikcie. Pomysł zyskał aprobatę Partii Konserwatywnej.

Palestyna państwem, ale po spełnieniu warunków

Partia Pracy i Centrum chcą, by Norwegia uznała Palestynę za odrębne państwo tylko wtedy, jeśli decyzja przyczyni się do pogłębienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Politycy twierdzą, że w innych przypadkach podobne działania będą jedynie pustym gestem. – Nie chcemy po prostu uznać Palestyny za państwo. Chcemy, aby stała się prawdziwym państwem, z prawdziwymi instytucjami, organami centralnymi, granicami i ludnością. Niewiele jest podmiotów, które pracowały na to mocniej od Norwegii. Bardzo często na czele tego procesu stała Partia Pracy – skomentował Espen Barth Eide, minister spraw zagranicznych.
Organizacja Norweska Pomoc Ludowa mówi o kryzysie humanitarnym w Strefie Gazy wywołanym bombardowaniami obszaru przez izraelskie lotnictwo.

Organizacja Norweska Pomoc Ludowa mówi o kryzysie humanitarnym w Strefie Gazy wywołanym bombardowaniami obszaru przez izraelskie lotnictwo.Fot. Norsk Folkehjelp/Mohammed Zaanoun

7 października 2023 roku Hamas – fundamentalistyczna organizacja palestyńska o charakterze terrorystycznym – zaatakowała Izrael. Jak 10 listopada infromowały palestyńskie władze, liczba ofiar śmiertelnych trwającej drugi miesiąc wojny przekroczyła 11 tysięcy. Izrael stracił co najmniej 1,4 tys. obywateli. Ponad 7,4 tys. zostało rannych.

Źródła: Nettavisen, PAP, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mart enty

20-11-2023 19:47

LewySierpowy napisał:
Ryszard Lwie Serce napisał:
Tobie lewy to już się całkiem we łbie po j ebało...
www.dagsavisen.no/nyheter/innenriks/2023...vei-i-fly-fra-kairo/
Chyba ty jestes albo slepy albo glupi


Może określ się, jak powinien wyglądać wg. Ciebie idealnie ułożony świat, w sensie politycznym?
To pytanie nie tylko do Ciebie, ale i do innych.

Ciągłe brąchanie na wszystko, ale recepty, to ŻODYN nie przedstawi.

Idźcie wy wszyscy w pizdu do polityki i tam zmieniajcie świat.

A nie tutaj, takie teoreto pierdoleto

Joanna Kuchnicka

19-11-2023 21:37

LewySierpowy napisał:
Gdy 130 Norwegow ewakuowano z Wysp Kanaryjskich,nikt z rzadu nie czekal na nich na lotnisku.
Przylecialo 80 Palestynczykow (muzulmanow) nie Norwegow


Wypierdalac z religijnoscia. To prywatne sprawy.

LewySierpowy

19-11-2023 19:18

Ryszard Lwie Serce napisał:
Tobie lewy to już się całkiem we łbie po j ebało...
www.dagsavisen.no/nyheter/innenriks/2023...vei-i-fly-fra-kairo/
Chyba ty jestes albo slepy albo glupi

Ryszard Lwie Serce

19-11-2023 10:19

Tobie lewy to już się całkiem we łbie po j ebało...

LewySierpowy

19-11-2023 07:11

Gdy 130 Norwegow ewakuowano z Wysp Kanaryjskich,nikt z rzadu nie czekal na nich na lotnisku.
Przylecialo 80 Palestynczykow (muzulmanow) nie Norwegow,na lotnisku w Gardemoen wita ich cala swita wlacznie z premierem,pracownikami NAVu zespolem medycznym.
HIPOKRYZJA

LewySierpowy

17-11-2023 23:10

Mam nadzieje ,ze Izrael wygoni Arabow z terenow strefy Gazy i Zachodniego Brzegu,i po problemie,za 10 lat kazdy zapomni ,ze jakas palestyna istniala,

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok