Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Nie” dla biernego wdychania dymu. Jest propozycja zaostrzenia zakazu palenia Polityka
Maja Zych 14 czerwca 2018
08:00

„Nie” dla biernego wdychania dymu. Jest propozycja zaostrzenia zakazu palenia

1
Skomentuj
Politycy chcą chronić osoby niepalące przed biernym wdychaniem dymu. MN
Przedstawiciele Chrześcijańskiej Partii Ludowej (Krf) złożyli we wtorek 12 czerwca w Stortingu wniosek o ponowne przyjrzenie się ustawie o zakazie palenia (røykeloven) z 2004 roku. Chcą zaostrzenia obowiązujących przepisów i stworzenia „stref bez tytoniu”. Jeśli propozycja zyska poparcie parlamentarzystów, zakaz palenia może objąć m.in. miejsca przed wejściami do niektórych budynków czy place zabaw.
Pomysł spotkał się z poparciem Komitetu Opieki Zdrowotnej (helse- og omsorgskomiteen) – przeciwko głosowali jedynie przedstawiciele Partii Postępu (Frp).
Reklama

Koniec z biernym paleniem

Głównym założeniem zmian, które proponuje KrF, miałoby być wyznaczenie specjalnych stref, w których obowiązywałby całkowity zakaz palenia. Ma to być sposób na ułatwienie życia osobom, które wbrew własnej woli narażone są na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Politycy są zdania, że należy zacząć stawiać na pierwszym miejscu osoby niepalące oraz ich prawo do wolności.

Wśród miejsc, w których takie strefy miałyby zostać wyznaczone, wymieniono m.in. place zabaw, okolice wejść do budynków dworcowych czy szpitali.

Coraz mniej uzależnionych

Według danych Centralnego Biura Statystycznego, w Norwegii obecnie około 11 proc. mieszkańców sięga każdego dnia po papierosa – to dwukrotnie mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, kiedy nałogowo paliło 22 proc. Norwegów. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii liczba palaczy była mniejsza niż osób zażywających snus. Oprócz tego 8 proc. mieszkańców kraju fiordów przyznaje, że pali od czasu do czasu – w szczególności na imprezach.

Norwegowie, którzy palą codziennie, w zależności od wieku (2017 r.):
•16-24 lata: 3 %
•25-34 lata: 9 %
•35-44 lata: 12 %
•45-54 lata: 14 %
•55-64 lata: 16 %
•65-74 lata: 13 %
~SSB

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Magdalena Magda
Magdalena Magda 15-06-2018 08:50

Coraz mniej uzależnionych od papierosów to coraz więcej uzależnionych od snusów. Bo tak naprawdę większość nie rzuciła tylko zamieniła na snusy...tak sądzę...

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas