Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Bo jest zdrowszy niż papierosy”: producent snusu wyzywa norweski rząd na pojedynek Aktualności
Monika Pianowska 05 października 2017
13:00

„Bo jest zdrowszy niż papierosy”: producent snusu wyzywa norweski rząd na pojedynek

Skomentuj
Snus w ciągu ostatniej dekady stał się wśród młodych Norwegów bardzo popularny. wikimedia.org/ fot. Torarm/ CC BY-SA 3.0
Wprowadzone 1 lipca przez norweski rząd rozporządzenie, że papierosy i wyroby tytoniowe bez względu na markę będą w Norwegii sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach, nie spodobało się szwedzkiemu producentowi snusu, Swedish Match.
Firma chce ominąć nowe wymagania, dlatego swoich praw postanowiła dochodzić przed sądem. 25 września doszło do pierwszej rozprawy z udziałem jej przedstawicieli oraz reprezentantów władz Norwegii.
Szwedzki producent snusu twierdzi, że wprowadzone przez norweski rząd regulacje są niezgodne z polityką handlową obowiązującą na terenie krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Żąda, aby bez względu na ostateczne terminy na zastosowanie się do wymogów (1 lipca 2018 r.), narzucone producentom wyrobów tytoniowych przez norweskie władze, ze zmianami poczekać do ostatecznego werdyktu sądu.

W porównaniu z papierosami snus jest... zdrowy?

Brak woli przestrzegania norweskich zasad rzecznik Swedish Match jeszcze latem w rozmowie z VG argumentował znikomym wpływem snusu na ludzkie zdrowie. Jego zdaniem ujednolicanie opakowań tego typu wyrobów tytoniowych wyłącznie w ramach kampanii przeciwrakowej jest bezzasadne.

Natomiast podczas rozprawy 25 września adwokat firmy argumentował przed sądem, że tak na dobrą sprawę przerzucenie się z papierosów na snus mogłoby tylko wyjść Norwegom na zdrowie, a zestawianie szkodliwości tych dwóch produktów to jak przypisywanie lekkim piwom efektów picia mocnego alkoholu.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Walki z Rakiem nie są zaskoczeni postawą producenta snusu. Według nich to klasyczne taktyczne zagranie, ponieważ w innych krajach zneutralizowanie produktów branży tytoniowej poskutkowało spadkiem liczby młodych ludzi sięgających po snus.

Pudełka papierosów jak szkolne mundurki

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wszystkie opakowania papierosów mają mieć taki sam rozmiar i kolor. Ponadto umieszczane na nich naklejki z drastycznymi zdjęciami zostaną powiększone.
Producenci papierosów, snusu i innych wyrobów tytoniowych będą się musieli także pogodzić z pozbawieniem charakterystycznych znaków i elementów designu zarówno samych opakowań, jak i ich zawartości.

Niebawem na dobre znikną więc przypisane konkretnym markom symbole, logo i odcienie, które czyniły je rozpoznawalnymi – wszystkie opakowania muszą przybrać ciemnozielony odcień. Poza kolorem będzie je również łączyła taka sama czcionka.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Najwyraźniej jednak wśród producentów snusu również znajdują się buntownicy. Jak zakończy się walka Dawida z Goliatem i czy w ślady Swedish Match pójdą w ślady inne firmy tytoniowe – dowiemy się zapewne w ciągu najbliższego roku.

Źródło: aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas