Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Nie chcą monopolu państwa na sprzedaż alkoholu w Norwegii. Proponują prywatyzację Vinmonopolet

Monika Pianowska

22 lutego 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Nie chcą monopolu państwa na sprzedaż alkoholu w Norwegii. Proponują prywatyzację Vinmonopolet

W 2021 roku Vinmonopolet odnotował rekordowe obroty. wikimedia.org/ fot. Ssu/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Partia Postępu (Frp) uważa, że ​​sektor prywatny powinien przejąć Vinmonopolet. Zarówno właścicielem, jak i organem regulacyjnym sieci sklepów z mocniejszym alkoholem w Norwegii jest obecnie państwo. Sprawa trafiła do Stortingu.
– Uważamy, że własność państwowa jest zbyt rozległa. Nie ma powodu, aby państwo sprzedawało alkohol, gdy równie dobrze mogą to robić inni – mówi Sivert Bjørnstad, przedstawiciel parlamentarny Frp i rzecznik ds. polityki biznesowej, cytowany przez NRK.

Monopol to przeżytek

Bjørnstad zwraca uwagę, że inne kraje w Europie mają prywatne firmy, które sprzedają alkohol i że państwo jedynie reguluje, w jaki sposób można to robić. Dodaje, że nie ma sensu utrzymywać monopolu w Norwegii, bo ważniejsze jest istnienie konkurencji.
Zdaniem Frp wprowadzenie sprzedaży np. wina do takich supermarketów, jak Coop, Rema 1000 czy Kiwi byłoby korzystne nie tylko dla rynku, ale i dla samych konsumentów, którzy otrzymaliby lepszą ofertę zakupów.

Wtedy stracą małe gminy

Do pomysłu sceptycznie podchodzi za to Socjalistyczna Partia Lewicy (SV). Jej reprezentantka i jednocześnie burmistrz gminy Steigen, Aase Refsnes, twierdzi, że nie ma sensu zmieniać czegoś, co dobrze działa i lepiej skupić się na ważniejszych problemach. Według SV, gdy decyduje rynek, pojawiają się nierówności, tzn. zwykle większe, centralne gminy mają lepszą ofertę, zaś tracą mniejsze ośrodki.
Zarówno właścicielem, jak i organem regulacyjnym sieci sklepów z mocniejszym alkoholem w Norwegii jest obecnie państwo.

Zarówno właścicielem, jak i organem regulacyjnym sieci sklepów z mocniejszym alkoholem w Norwegii jest obecnie państwo.Źródło: wikimedia.org/ fot. Brage.aronsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Storting rozpatrzy raport, który wylicza wszystkie instytucje zarządzane przez państwo. Jedną z zawartych w nim propozycji ze strony Frp jest sprywatyzowanie Vinmonopolet. Obecnie wyłącznie w tej sieci sklepów można kupić wysokoprocentowy alkohol, zaś w supermarketach dostępne jest jedynie lekkie piwo.

Pandemiczny rekord

W 2021 roku Vinmonopolet odnotował rekordowe obroty. Już 22 grudnia sprzedaż napojów alkoholowych w kraju fiordów przekroczyła poziom z 2020 roku, wynoszący 115,5 mln litrów. W prognozie dokonanej w ostatnim tygodniu roku sieć szacowała, że roczny obrót wyniesie ostatecznie 118,5 mln litrów.
Był to nowy rekord i wzrost o 2,5 proc. w stosunku do 2020, kiedy wynik również był historyczny. Jako główny powód ustanowienia tego rekordu wskazywano pandemiczne obostrzenia, ponieważ Norwegowie nie mogli jeździć na zakupy do Szwecji z powodu zamkniętych granic.
Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok