Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Miarka się przebrała: Partia Postępu stawia żądania i grozi odejściem z rządu Polityka
Maja Zych 17 stycznia 2020
11:23

Miarka się przebrała: Partia Postępu stawia żądania i grozi odejściem z rządu

7
Skomentuj
Przewodnicząca Partii Postępu, Siv Jensen, chce, żeby postulaty Frp były bardziej widoczne w polityce rządu. Bjørn Inge Bergestuen / Fremskrittspartiet
Polityka rządu już od dłuższego czasu budziła w wielu kwestiach protesty członków Partii Postępu (Frp), jednak ostatnie decyzje okazały się dla ugrupowania nie do zaakceptowania. Szala goryczy przelała się, kiedy partia przegrała bitwę o przywiezienie do Norwegii z Syrii kobiety, związanej z tzw. Państwem Islamskim, i jej dwojga dzieci. Teraz minister finansów Siv Jensen postawiła rządowi ultimatum – jeśli premier nie spełni postulatów Frp, jej partia opuści koalicję rządzącą.
Przystanie na żądania Frp łączyłyby się jednak z „porażką” innych partii, które będą zmuszone do ustąpienia w niektórych kwestiach, aby utrzymać obecny rząd. Już teraz Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) zapowiedziała, ze jeśli premier Erna Solberg ulegnie żądaniom Partii Postępu, KrF również zamierza walczyć o przeforsowanie swojego zdania.
Reklama

Stawiają żądania

W czwartek 16 stycznia Frp przygotowało listę postulatów, których domaga się od całego rządu – w przeciwnym razie szefowa partii Siv Jensen zapowiedziała, że ugrupowanie opuści koalicję rządzącą.

– Jesteśmy prawie największą partią w rządzie i to powinno być również odzwierciedlone w polityce prowadzonej przez rząd. Teraz ciężko to dostrzec – mówi Siv Jensen.

Jeśli premier Solberg chce nie dopuścić do rozpadu rządu, musi spełnić wymagania partii do końca stycznia – najprawdopodobniej oznaczałoby to jednak, że dojdzie do renegocjacji całego programu rządowego na najbliższe lata.

Zbyt liberalna polityka imigracyjna

Wśród zagadnień, z którymi nie zgadzają się politycy Frp, znajdują się m.in. kwestie przyjmowania do kraju uchodźców. W ostatnim czasie z dużym sprzeciwem spotkała się przegłosowana większością głosów decyzja o przyjęciu do kraju oskarżonej o terroryzm 29-letniej Norweżki, która wraz z dwojgiem dzieci przebywa w Syrii. Powodem decyzji jest głównie ciężka choroba jej 5-letniego syna, którego nie chciała wysłać do Norwegii samego.

Partia Postępu jest jednak ugrupowaniem, które domaga się mniej liberalnej polityki imigracyjnej i stanowczo sprzeciwia się sprowadzaniu do kraju osób, które są powiązane z ugrupowaniami terrorystycznymi.

Również kwestia opłat bramkowych jest dla Partii Postępu priorytetowym zagadnieniem. Politycy nie chcą bowiem iść na kompromis i domagają się całkowitej likwidacji systemu bompenger.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 18-01-2020 09:44

Wszystkie te rzady sa kontrolowane przez USA. Stoltenberg jest obecnie szefem NATO.
Wychodzi taniej i sprawniej niz okupacja wojskowa.

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marcin Kobinski
Marcin Kobinski 18-01-2020 08:08

Same baby przy sterach rzadu i od razu kraj sie sypie : /

24
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 18-01-2020 04:07

Jak dla mnie ta kobieta powinna móc wrócić jeśli chce a z lotniska trafić prosto do aresztu i pod sąd za przynależność do organizacji terrorystycznej. Czy ktokolwiek z nas zostałby uniewinniony lub potraktowany ulgowo za ciężkie przestępstwo bo ma "chorom curke"? Tutaj waży się przyszłość i bezpieczeństwo, państwo powinno przede wszystkim kierować się prawem a nie tworzyć precedensy dla każdej ckliwej historii opowiadanej przez przestępcę.

49
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 17-01-2020 21:01
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Sebastian Adamiak
Sebastian Adamiak 17-01-2020 17:38
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
tomalkowal
tomalkowal 17-01-2020 16:27
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 17-01-2020 15:38
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas