Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Polityka

Komentatorzy bezlitośni dla norweskiego rządu. Przyczyny upadku Partii Pracy i Centrum

Emil Bogumił

13 września 2023 18:05

Udostępnij
na Facebooku
18
Komentatorzy bezlitośni dla norweskiego rządu. Przyczyny upadku Partii Pracy i Centrum

Poparcie dla rządu spada niemal od dnia objęcia rządów jesienią 2021 roku. Od lewej: Trygve Slagsvold Vedum i Jonas Gahr Støre; Fot. Celine Lyse Augdal/Finansdepartementet (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Nie milkną echa po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych w Norwegii. Wielkim zwycięzcą głosowania zostali przedstawiciele Partii Konserwatywnej. W skali kraju największymi przegranymi okrzyknięto Partię Centrum oraz Partię Pracy. Ugrupowania wchodzące w skład koalicji rządzącej otrzymały blisko 10 pp. głosów mniej niż w 2019 roku.
Jonas Gahr Støre oraz pozostali przedstawiciele laburzystów i Centrum zwracają uwagę, że słabe wyniki koalicji wynikają z objęcia rządów w dobie kryzysu. Wyszczególniają postępującą drożyznę, wysoką inflację, kryzys energetyczny oraz komplikacje geopolityczne wynikające z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaktualizowane dane Urzędu ds. Wyborów wskazują, że Partia Pracy uzyskała głosy 21,6 proc. wyborców. To o 3,2 punktu procentowego mniej niż w 2019 roku. Łącznie z Partią Pracy, która straciła poparcie 6,2 punktu procentowego w cztery lata, spadek wynosi 9,4 punktu procentowego.

Radość nad fiordami i… w Szwajcarii

Krytycznie do postawy koalicji rządzącej odniósł się m.in. Jens Rugseth. 60-latek to przedsiębiorca z branży IT. W 2022 roku przeniósł się do Szwajcarii, negatywnie oceniając pomysł zwiększenia podatku od majątku w Norwegii. – To, że budżet państwa wzrasta o 10 procent, a siła nabywcza mieszkańców spada o 10 procent, nie ma tu nic do rzeczy. To, że podwyższają podatki i opłaty (w tym wpływy z prądu) o 255 mld kosztem ludzi i biznesu, nie ma tu nic do rzeczy. [...] To, że opłaty za wodę i ścieki, podatek od nieruchomości, opłaty drogowe znacznie przekraczają normalne podwyżki cen, nie ma tu nic do rzeczy – ironicznie wskazał przedsiębiorca.
– Uzasadnieniem [rządu – red.] jest w dużej mierze wojna w Ukrainie, drożyzna, kryzys energetyczny i inflacja. Najwyraźniej wszystko, na co nie mieli wpływu i z czym nie mogli nic zrobić – wyśmiewa Partię Pracy i Centrum biznesmen.

– Uzasadnieniem [rządu – red.] jest w dużej mierze wojna w Ukrainie, drożyzna, kryzys energetyczny i inflacja. Najwyraźniej wszystko, na co nie mieli wpływu i z czym nie mogli nic zrobić – wyśmiewa Partię Pracy i Centrum biznesmen.Źródło: Fot. materiały prasowe Partii Pracy, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Przedsiębiorca zwrócił także uwagę, że oficjalne dane o norweskiej gospodarce odbiegają od rzeczywistości. Jako przykład podał upadłość wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Dodał także, że rządzący nie rozumieją przepisów, z którymi na co dzień zmagają się przeciętni Norwegowie oraz nie potrafią wprowadzić w życie przepisów polityki klimatycznej.

„Potrzebny był zimny prysznic”

Z wyniku wyborów zadowoleni są także Knut Flakk i Roger Hofseth. Mężczyźni założyli „Akcję na rzecz norweskiej własności”. Pierwszy z nich prowadzi spółkę zajmująca się owocami morza. Krytykuje najnowsze zmiany dot. podatku dla akwakultury. – Gratulacje,  Norwegio – powiedzieli mężczyźni na łamach Dagens Næringsliv. Zadowala ich „prawicowa fala, która przelała się przez Norwegię”. Przypuszczają, że przyniesie to ze sobą korzystne zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. – Partia Pracy nie jest już tym, czym była kiedyś. Kiedy Sigbjørn Johnsen rządził w czasie kryzysu bankowego, biznes był na pierwszym miejscu. Teraz partia jest wypełniona ludźmi, którzy nigdy nie pracowali – krytykują. – Nie wzięli pod uwagę tego, co myślą ludzie – dodają.

W trakcie poprzednich wyborów w gminach z rozwiniętym przemysłem akwakultury dużą popularnością cieszyła się Partia Centrum. Wyliczenia redakcji DN zwracają uwagę na zmianę upodobań tej grupy wyborców. Ugrupowanie miało stracić 10 lub więcej punktów procentowych w 85 gminach. – Potrzebny był zimny prysznic i w końcu nadszedł. Rozsądek zawsze na końcu zwycięży – podsumowali przedsiębiorcy.

Źródła: Dagens Næringsliv, Finansavisen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

21-09-2023 00:33

Nie ty o tym decydował będziesz . Pogódź się z tym

mart enty

21-09-2023 00:12

Myśliwy napisał:
Pobyt w norwegii wam zaszkodzil współczuję. Jeden szczeka druga nie płakać. Trzeba sie trzymac o was z daleka bo to moze byc szkodliwe dla zdrowia . Klepcie dalej swoje gówno komentarze osmieszajcie się . poprawiacie humor wszystlim
A kto to są ci wszyscy?
Wszystli?

No i w sumie tak jak mówisz.
Trzeba się od nas trzymać z daleka, więc zrób sobie dobrze i wypierdalaj stąd.
To przecież takie proste

Przybyłeś, popierdziałeś, zniknij

GAJUSZ JULIUSZ CEZAR

Myśliwy

21-09-2023 00:00

Pobyt w norwegii wam zaszkodzil współczuję. Jeden szczeka druga nie płakać. Trzeba sie trzymac o was z daleka bo to moze byc szkodliwe dla zdrowia . Klepcie dalej swoje gówno komentarze osmieszajcie się . poprawiacie humor wszystlim

Joanna Kuchnicka

20-09-2023 23:01

Myśliwy napisał:
Nowa minister zdrowia przepycha na szybkości rozporządzenie odnośnie obowiązkowych szczepień dzieci i tu niespodzianka również dorosłych .
Pod osłoną szumu kampanii wyborczej dała 3 dni na konsultacje. Prawo ma wejść od 1 października . Nowy paszport segregacyjny pod nową nazwą dla zmyłki i że niby dla waszego dobra abyście mieli wszystkie szczepionki w jednym miejscu za granicą. Światową książeczka szczepień. Początkowo były tam podstawowe szczepienia na tężec gruźlicę wirusowe zapalenie wątroby ogólnie standard. Czyli przepis już będzie potem wystarczy dopisywać kolejne szczepionki.
Okazało się że potem to znaczy już i pojawił się zapis o covid .
Z rozporządzenia wynika że jeżeli pacjent nie będzie miał wymaganych szczepień .
Odmawiac się mu będzie pomocy medycznej w szpitalu. To oznacza że gdybyś zatruł się grzybkiem
I potrzebował pilnie przeszczepu wątroby to nie otrzymasz pomocy bez aktualnego paszporciku.
Oto dobrowolność!!!!

Szwindelek. Piękne słówko.
Nie dajmy się zwieść temu co nadejdzie.

Joanna Kuchnicka

20-09-2023 22:54

Myśliwy napisał:
Nie płacz może jak będziesz miała też ktoś ci da plusa. Narazie jednak musisz wyparzyć gębę i nabrać pokory.

Tak! Będę \"nie płakać\".
Czy ty się słyszysz???? Jeśli nie.To czy Ty się czytasz???

mart enty

20-09-2023 22:23

Myśliwy napisał:
Nie płacz może jak będziesz miała też ktoś ci da plusa. Narazie jednak musisz wyparzyć gębę i nabrać pokory.

Hau hau.
Po angielsku woof woof.
Po norwesku voff voff

Jprdl...
Plusikowy zbieracz.
Pokemony już wszystkie zebrałeś?

Matko... Tacy ludzie mają prawa wyborcze...

Myśliwy

20-09-2023 21:06

Nie płacz może jak będziesz miała też ktoś ci da plusa. Narazie jednak musisz wyparzyć gębę i nabrać pokory.

Joanna Kuchnicka

20-09-2023 19:15

Myśliwy napisał:
Nie zbliżaj się pedale!


Uderz w stół...
Teraz rozumiem dlaczego jesteś samotny i spędzasz wolny czas wypisując anonimowo to i owo.
Trafiasz na 1 miejsce w rankingach komentatorów. Szkoda że nie bawię się tu w plusy i minusy bo otrzymałbyś 100 plusów.
Jprdl...

Myśliwy

19-09-2023 23:44

Nie zbliżaj się pedale!
youtu.be/PGfblcnrezM?si=509YvohcklUBCxqD

mart enty

19-09-2023 23:03

Myśliwy napisał:
bodys napisał:
Myśliwy napisał:
Ta starsza kobieta zajmuje się jedynie krytykowaniem opinii innych na tym forum. Żadnego swojego zdania jedynie obrzucanie swoimi plwocinami każdego kto ośmielił się napisać swoje zdanie na forum które ona zarezerwowała sobie obsikujac teren.
Bo widzisz pajacu, jak i Tobie podobni...
Wasze krytyczne wypowiedzi pod artykułami nawet nie są warte merytorycznego komentowania, bo są zwykłym malkontentyzmem.
.Byle ponarzekać. Te same narzekania mozecie wrzucić o każdym kraju.
A po chuj?
Bo się mózgiem nie chce ruszyć, byle szczekać.
Yoorki.
New Yorki

Szczekasz to ty kundlu zapchlony.
Nie piszesz nic na temat artykulu nie odnosisz sie w żadnym aspekcie do tematu. Jedynie jak Twoja przedmówczyni plujesz na kazdego kto śmiał wypowiedzieć się na temat.
Jesteś tylko zwykłym burkiem co gryzie po kostkach! hycel biega uważaj bo cie do schroniska zabierze !Kocham Cię!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok