Przedstawiciele norweskich Zielony w większości są euroentuzjastami.
Fot. materiały prasowe Komisji Europejskiej
Partia Zielonych zorganizowała krajowe spotkanie przedstawicieli. W trakcie rozmów ujawniono nowe postulaty ugrupowania. Członkowie opowiedzieli się za wstąpieniem Norwegii do Unii Europejskiej. Domagają się także reformy systemu opieki społecznej.
Krytyką obecnych świadczeń zajęła się Lan Marie Berg, wiceprzewodnicząca Zielonych. W trakcie spotkania, które odbyło się 12-14 maja, zabrała głos w sprawie konieczności poprawy sytuacji materialnej osób pobierających zasiłki. – Otrzymują bardzo niskie świadczenia z pomocy społecznej, znacznie powyżej kwoty, która gwarantuje przeżycie. Kiedy dostają się do pracy i zarabiają trochę więcej, pomoc jest od razu zabierana – skomentowała na łamach VG. Zdaniem Berg, obecny system świadczeń socjalnych powinien być zastąpiony gwarantowanym dochodem podstawowym dla każdego obywatela.
Kwota świadczenia miałaby wynosić 11 700 NOK. Krajowy Instytut Badań Konsumenckich (SIFO) wskazuje, że jest to kwota wymagana od jednej osoby na pokrycie niezbędnych miesięcznych wydatków. Według Berg wsparcie miałoby zostać stopniowo odcinane w sytuacji, gdy mieszkańcy kraju fiordów przekroczą kwotę zarobku w wysokości 23 tys. NOK miesięcznie.
Zieloni chcą Norwegii w UE
174 delegatów spośród 206 zgromadzonych opowiedziało się za przystąpieniem Norwegii do Unii Europejskiej. – Partia Zielonych będzie opowiadać się za nowymi negocjacjami z UE w celu wstąpienia Norwegii do organizacji. Umowa członkowska musi zostać zatwierdzona w drodze referendum – czytamy w przyjętym tekście. Przedstawiciele ugrupowania zwrócili uwagę, że nie należy traktować Unii Europejskiej bezkrytycznie. Jednocześnie, wstąpienie do Wspólnoty ma być priorytetowym działaniem, biorąc pod uwagę realizację założeń klimatycznych. Politycy docenili także wspólną politykę bezpieczeństwa i solidarność państw członkowskich.
Jako elementy wymagające negocjacji przedstawiciele Zielonych wskazali kwestie rybołówstwa, rolnictwa, samowystarczalności państwa oraz respektowania zasad demokratycznych.Fot. Fotolia
Zieloni zaapelowali także do rządu. Domagają się krajowej reformy narkotykowej, która umożliwi podejmowanie decyzji np. w sprawie sprzedaży konopii indyjskiej gminom. Zwrócili się także z prośbą o zmianę mechanizmu wydawania pieniędzy z Funduszu Naftowego. Twierdzą, że środki muszą być wykorzystywane do realizacji założeń tzw. zielonej zmiany. Część z nich miałaby być przekazana państwom, które najmocniej odczuwają skutki ocieplenia klimatu.
Źródła: Nettavisen, Finnansevaien, MojaNorwegia.pl
Reklama
21-05-2023 14:59
6
0
Zgłoś
21-05-2023 12:33
5
0
Zgłoś
16-05-2023 15:21
0
-6
Zgłoś
15-05-2023 21:19
7
0
Zgłoś
15-05-2023 14:38
0
-12
Zgłoś