Co czwarty Norweg przeciwny Funduszom Norweskim. Większość tych środków trafia do Polski

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ściśle współpracuje ze Wspólnotą na wielu płaszczyznach. flick.com / Mission of Norway to the EU / CC BY 2.0
Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Zdecydowana większość jest „na tak”
Ankieta wykazała jednak, że wielu Norwegów nie jest świadomych, że ich państwo przekazuje takie środki na rzecz innych krajów. Mimo że coraz więcej Norwegów zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie niosą ze sobą Fundusze Norweskie, wciąż jedynie 68 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wie czym jest Norweski Mechanizm Finansowy – podczas ostatniej ankiety przeprowadzonej w 2017 roku twierdząco odpowiedziało jedynie 65 proc.
To szansa na współpracę
– Fundusze Norweskie nie są jednokierunkowym procesem, ale współpracą, gdzie norwescy i europejscy gracze mogą uczyć się od siebie nawzajem każdego dnia. Dotyczy to m.in. zielonej innowacji, badań naukowych, edukacji, zdrowia, środowiska, klimatu, migracji, prawa i kultury. To dobry znak, że coraz więcej Norwegów wie, że jest możliwość uczestnictwa w projektach finansowanych z Funduszy Norweskich. Jednocześnie chcemy coraz lepiej informować i motywować potencjalnych norweskich uczestników – mówi minister spraw zagranicznych Ine Marie Eriksen Søreide.
Fundusze Norweskie w Polsce przeznaczane są m.in innymi na kulturę i poprawę zarządzania dziedzictwem narodowym.
Check out the new #funding opportunities in our #culture programme in #Poland ! Do you have a project that aims at revitalising #CulturalHeritage sites or developing professional competences in the #cultural & #creative sectors? Then this is for you https://t.co/skO2xd5XK9 pic.twitter.com/7af16rajRE
— EEA & Norway Grants (@EEANorwayGrants) 9 grudnia 2019
Pomoc trwa już ćwierć wieku
W zamian Norwegowie – wraz z Islandią oraz Liechtensteinem – zobowiązali się do wsparcia finansowego na rzecz mniej rozwiniętych krajów członkowskich UE, wśród których Polska jest od 2004 roku największym beneficjentem. Łącznie w ciągu 15 lat nad Wisłę wpłynęło z tego tytułu ponad miliard euro.
To może Cię zainteresować
21-12-2019 08:29
6
0
Zgłoś
19-12-2019 21:02
33
0
Zgłoś