Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Co czwarty Norweg przeciwny Funduszom Norweskim. Większość tych środków trafia do Polski Polityka
Maja Zych 19 grudnia 2019
08:00

Co czwarty Norweg przeciwny Funduszom Norweskim. Większość tych środków trafia do Polski

2
Skomentuj
Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ściśle współpracuje ze Wspólnotą na wielu płaszczyznach. flick.com / Mission of Norway to the EU / CC BY 2.0
Najnowsza ankieta przeprowadzona na zlecenie norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zbadała stosunek Norwegów do tzw. Funduszy Norweskich (EØS-midlene) – środkom, które w ramach umowy o państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) Norwegia wpłaca na rzecz wyrównania różnic socjalnych i ekonomicznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Okazało się, że aż 76 proc. mieszkańców kraju fiordów popiera ten rodzaj wsparcia i uważa, że powinno być w przyszłości kontynuowane.
Fundusze Norweskie okazały się być szczególnie korzystne dla Polski, która od czasu do wstąpienia do Wspólnoty jest największym ich beneficjentem – od 2004 roku trafił tam ponad miliard euro finansowego wsparcia.
Reklama

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Zdecydowana większość jest „na tak”

W ankiecie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aż 76 proc. Norwegów odpowiedziało, że popiera pomoc finansową w ramach Funduszy Norweskich i uważa, że Norwegia powinna ją kontynuować – oznacza to, że jedynie co czwarty ankietowany jest przeciwny tego rodzaju wsparciu.

Ankieta wykazała jednak, że wielu Norwegów nie jest świadomych, że ich państwo przekazuje takie środki na rzecz innych krajów. Mimo że coraz więcej Norwegów zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie niosą ze sobą Fundusze Norweskie, wciąż jedynie 68 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wie czym jest Norweski Mechanizm Finansowy  – podczas ostatniej ankiety przeprowadzonej w 2017 roku twierdząco odpowiedziało jedynie 65 proc.

To szansa na współpracę

Norwescy politycy podkreślają przy okazji ankiety, jak ważne jest to, że mieszkańcy kraju fiordów coraz lepiej rozumieją ideę Funduszy Norweskich oraz fakt, że nie jest to jedynie jednostronne wsparcie finansowe, ale też szansa na nawiązanie międzynarodowej współpracy – według statystyk aż 1 na 3 projekty realizowane przy wsparciu z Funduszy Norweskich mają bowiem norweskiego partnera.  

– Fundusze Norweskie nie są jednokierunkowym procesem, ale współpracą, gdzie norwescy i europejscy gracze mogą uczyć się od siebie nawzajem każdego dnia. Dotyczy to m.in. zielonej innowacji, badań naukowych, edukacji, zdrowia, środowiska, klimatu, migracji, prawa i kultury. To dobry znak, że coraz więcej Norwegów wie, że jest możliwość uczestnictwa w projektach finansowanych z Funduszy Norweskich. Jednocześnie chcemy coraz lepiej informować i motywować potencjalnych norweskich uczestników – mówi minister spraw zagranicznych Ine Marie Eriksen Søreide.

Fundusze Norweskie w Polsce przeznaczane są m.in innymi na kulturę i poprawę zarządzania dziedzictwem narodowym.

Pomoc trwa już ćwierć wieku

Wsparcie udzielane na niwelowanie gospodarczych i socjalnych nierówności w Europie rozpoczęło się już 25 lat temu, kiedy Norwegia podpisała umowę o krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – to dzięki temu porozumieniu kraj fiordów może dowolnie uczestniczyć w przepływie towarów, usług, kapitału oraz ludzi na terenie Unii Europejskiej.

W zamian Norwegowie – wraz z Islandią oraz Liechtensteinem – zobowiązali się do wsparcia finansowego na rzecz mniej rozwiniętych krajów członkowskich UE, wśród których Polska jest od 2004 roku największym beneficjentem. Łącznie w ciągu 15 lat nad Wisłę wpłynęło z tego tytułu ponad miliard euro.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MALIK1992 Lubinski
MALIK1992 Lubinski 21-12-2019 08:29

A jak wiele z tego idzie na zakłady karne typu Stargard w których nic się nie zmienia poza autem dyrektora ja tam się nie dziwię

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 19-12-2019 21:02

I tak 90%idzie na finansowanie inst. Batorego, lewakòw i lgbtitp wie na jaką chole.. Nam to potrzebne

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas