Granica między Rosją i Norwegią przebiega m.in. wzdłuż rzeki i na części obszaru brak fizycznych zabezpieczeń. Na zdjęciu słupek w Grense Jakobselv.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Partia Konserwatywna (Høyre) rozważy pomysł budowy ogrodzenia wzdłuż całej granicy z Rosją. Z propozycją wyszli przedstawiciele ugrupowania z okręgu Finnmark, kładąc nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli. Ich zdaniem obecne zabezpieczenia mogą nie wystarczyć zarówno w przypadku zwiększonej agresji ze strony sąsiada, jak i potencjalnej fali uchodźców.
Granicy strzegą władze wojskowe i cywilne, patrolują ją także drony, jednak Partia Konserwatywna Finnmark uważa, że konieczne jest skuteczniejsze egzekwowanie prawa. Mieszkańcy północy kraju fiordów czują większą presję ze strony Rosji i mają świadomość realnego zagrożenia. Finnmark Høyre proponuje nie tylko zabezpieczenia cyfrowe, ale i fizyczne, takie jak ogrodzenie.
– Mamy 192 kilometrową granicę z Rosją. Dużo terenu zajmują rzeki, ale jest też sporo ziemi, na której są jakieś ogrodzenia, ale ich stan jest zły – mówi lider grupy Raymond Robertsen z Finnmark Høyre w komentarzu dla VG.
Władze w Finnmarku uznają obecne zabezpieczenia za niewystarczające.Źródło: Fot. BIL, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Podkreśla, że wjazd do Norwegii z Rosji powinien być niemożliwy, chyba że przez norweskie punkty kontrolne. Robertsen twierdzi, że istnieje ryzyko, że przez granicę przekroczą nowe fale uchodźców, tak to miało miejsce w 2015 r., kiedy Rosja przepuściła przez swoje terytorium nielegalnych migrantów z Azji i Afryki, a ci następnie przedostali się do Norwegii.
Sprawa do rozważenia
Liderka Partii Konserwatywnej Erna Solberg, która odbywa trzydniową delegację w północnym okręgu kraju, nie nie odrzuca propozycji obwarowania norwesko-rosyjskiej granicy i obiecuje dodać ją do programu dyskusji podczas ogólnokrajowego zjazdu partii wiosną. Najpierw należy jednak wnikliwie ocenić sytuację.
Norwegia poczyniła kroki w kierunku wzmocnienia ochrony granicy szczególnie po eskalacji konfliktu w Ukrainie w 2022. W nowej strategii przewidziano m.in. budowę betonowych zapór przeciwczołgowych w strategicznych miejscach, takich jak Kirkenes i Storskog.
Źródła: VG, NTB, MojaNorwegia.pl