Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Chcą zakazu hidżabów w norweskich szkołach. Jutro głosowanie

Emil Bogumił

30 stycznia 2023 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Chcą zakazu hidżabów w norweskich szkołach. Jutro głosowanie

Dyskusja dotycząca hidżabów oraz innego rodzaju okrycia religijnego trwa w Norwegii od kilkunastu lat. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Politycy Partii Postępu zaproponowali wprowadzenie zakazu ubierania hidżabów przez dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i przedszkoli. Zwracają uwagę, że tego typu nakrycie głowy posiada znamiona indoktrynacji ideologicznej. Ze stanowiskiem deputowanych nie zgadza się parlamentarna komisja ds. edukacji.
Propozycję zakazu złożyli 25 października 2022 roku Erlend Wiborg, Frank Edvard Sve, Himanshu Gulati, Silje Hjemdal – politycy Partii Postępu (FrP). W uzasadnieniu zwrócili uwagę, że hidżab jest symbolem ideologii, która uciska kobiety i seksualizuje dzieci. Dodają, że jedynie zakaz zakładania hidżabu w szkołach i przedszkolach zakończy proceder. 

– Ubiór jest w islamie usankcjonowany jako aktywne działanie mające na celu uniknięcie wzbudzania pożądania u płci przeciwnej. Skóra, ciało i włosy kobiety są uważane za obiekty seksualne. Dziecięcy hidżab reprezentuje zatem próbę seksualizacji. Taki pogląd na zachowanie dzieci jest niezgodny z norweskim prawem. Zakrywanie ciała jest jedną z najbardziej widocznych form kontroli społecznej dzieci, które nie należą do norweskiej kultury – przekonują deputowani Frp.

„Nie należy popierać takich zmian”

Partia Postępu zwraca także uwagę, że hidżab tworzy wśród najmłodszych sztuczne podziały i stanowi zaprzeczenie ideału równego traktowania dziewcząt i chłopców, niezależnie od pochodzenia etnicznego i religii. – Taki zakaz stanowiłby wkład w zapewnienie wszystkim dzieciom powszechnych praw – podsumowują deputowani.
Obecne przepisy zabraniają uczniom zakładania odzieży (z wykluczeniem maseczek higienicznych itp.), która zakrywa twarz. Uczennice i nauczycielki nie mogą korzystać w placówkach m.in. z nikabów i burek.

Obecne przepisy zabraniają uczniom zakładania odzieży (z wykluczeniem maseczek higienicznych itp.), która zakrywa twarz. Uczennice i nauczycielki nie mogą korzystać w placówkach m.in. z nikabów i burek.Fot. Jean Louis Potier, flickr.com - CC BY-ND 2.0

Ze stanowiskiem Partii Postępu nie zgadza się Komisja Stortingu ds. Edukacji i Badań Naukowych. Zasiadający w niej parlamentarzyści zwracają uwagę na aspekty prawne wprowadzenia takiego zakazu. Twierdzą, że ustawa oświatowa nie pozwala wprowadzić takiego zakazu. Podobną opinię wydał w przeszłości departament prawny Ministerstwa Sprawiedliwości. – Ocena departamentu prawnego pokazuje, że zakaz noszenia hidżabu tylko w szkole może być dyskryminujący i naruszać prawa człowieka – wykazuje komisja edukacji. Ewentualne nowe regulacje miałyby funkcjonować w sprzeczności z konstytucją i umowami międzynarodowymi

– Używanie hidżabu lub innego religijnego nakrycia głowy, nie przeszkadza w nauczaniu i dlatego korzystanie z nich jest dozwolone. Uważamy, że obecny układ, w którym obowiązuje jedynie zakaz zakrywania twarzy, powinien być kontynuowany. [...] Nie należy popierać takich zmian, które prowadzą do zakazu noszenia odzieży, takie jak hidżab – podsumowuje komisja. Parlamentarzyści przyznali także, że państwa wprowadzające podobne przepisy, dokonują tego na poziomie ogólnokrajowym i odwołują się do akceptowalnych zasad rozdziału religii od państwa.
Propozycja Partii Postępu, zaopiniowana przez Komisję ds. Edukacji i Badań Naukowych, trafi pod obrady parlamentarzystów. Storting rozpatrzy dokument 31 stycznia. Przy obecnej liczbie głosów każdego ugrupowania, politycy FrP mogą nie uzyskać większości, która uchwali zmianę obowiązujących regulacji.

Źródła: Stortinget, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok