Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Polityka

Ambasador Norwegii obecny na zaprzysiężeniu Putina. Dyplomacja w imię... rybołówstwa?

Martyna Engeset-Pograniczna

09 maja 2024 13:45

Udostępnij
na Facebooku
1
Ambasador Norwegii obecny na zaprzysiężeniu Putina. Dyplomacja w imię... rybołówstwa?

Mimo przybycia ambasadora Władimir Putin w czasie przemowy wypowiedział się o Norwegii w dość chłodnym tonie. stock.adobe.com/licencja standardowa

Podejrzewany przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie wojenne polityk odpowiedzialny za napaść na Ukrainę, Władimir Putin, rozpoczął piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji. Podczas zaprzysiężenia mówił, że nie rezygnuje ze współpracy z Zachodem. Na Kremlu przysłuchiwali się mu nieliczni europejscy dyplomaci, przedstawiciele między innymi Francji, Grecji, Węgier, Słowacji… i Norwegii. Na sali obecny był norweski ambasador Robert Kvile. Jak uzasadniano tę kontrowersyjną decyzję?
USA, Kanada, Wielka Brytania, a także większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zbojkotowały zaprzysiężenie Putina, mając na uwadze nie tylko wojnę w Ukrainie, lecz także niedemokratyczność przeprowadzonych w Rosji wyborów. Niestety Norwegia nie poszła w  ślady większości europejskich państw i wysłała swojego przedstawiciela do Moskwy.
Decyzja ta spotkała się w Norwegii ze sprzeciwem zarówno mediów, jak i wielu partii politycznych. Dag Inge Ulstein z chrześcijańskiego ugrupowania Kristelig Folkeparti powiedział na przykład: „W sytuacji, kiedy giną czołowi opozycyjni politycy i wybory przeprowadzane są na okupowanym terytorium Ukrainy, a Putin mimo to rzekomo osiąga 87 proc. poparcia, legitymizowanie zaprzysiężenia przez Norwegię jest bardzo niemądre”.

Utrzymywanie kontaktów w imię rybołówstwa

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych bronią swojego stanowiska. Eivin Vad Peterson z Arbeiderpartiet stwierdził w oświadczeniu dla prasy: „Na norweskim stosunku do Rosji mocno ciąży rosyjska nielegalna napaść na Ukrainę. Rosja stoi po złej stronie historii. Mimo to utrzymywanie kanałów dyplomatycznych z naszym sąsiadem leży w interesie Norwegii, zwłaszcza w trudnych czasach, aby móc uporać się z ważnymi kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa na morzu, współpracy w zakresie rybołówstwa i zarządzania granicami”.
Robert Kvile pełni funkcję ambasadora Norwegii w Moskwie od 2022 roku.
Mimo przybycia ambasadora Władimir Putin w czasie przemowy wypowiedział się o Norwegii w dość chłodnym tonie:
„Od wielu lat utrzymujemy konstruktywne stosunki z Norwegią, mając na uwadze, że nasze dwa kraje łączy granica. Należy pamiętać, że tysiące radzieckich żołnierzy poświęciło swoje życie, by wyzwolić północną Norwegię od nazistów w 1944 roku. Obecnie stosunki bilateralne zostały ograniczone do minimum, a interakcja w kluczowych sprawach międzynarodowych i regionalnych została zawieszona, wliczając w to Arktykę –  pomimo jej wielkiego znaczenia dla obu krajów. Nie leży to w interesie obu naszych narodów”.
Najwyraźniej norwescy decydenci uznali, że w interesie Norwegii leży pozwalanie, by okazję do wypowiadania się o nim miał rosyjski autokrata.
Źródła: Bergens Tidende, en.kremlin.ru, Polskie Radio 24
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

09-05-2024 21:49

Ambasador francji też.
Wyglada na to że kraje które uważaly że Putin sfałszował wybory tym dyplomatycznym ruchem potwierdzają, że jednak uznają wyniki wyborow za legalne i wiarygodne

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok