Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Rosja największym zagrożeniem dla Norwegii. Służby mówią o możliwym sabotażu

Emil Bogumił

13 lutego 2024 17:31

Udostępnij
na Facebooku
Rosja największym zagrożeniem dla Norwegii. Służby mówią o możliwym sabotażu

Norwegia przypuszcza, że Rosjanie próbują wpłynąć na ograniczenie zachodniego wsparcia płynącego do Ukrainy. Fot. Council.gov.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Rosja może odnieść korzyści z przeprowadzenia działań sabotażowych na terenie Norwegii. Takie wnioski płyną z raportu trzech służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju fiordów. Reżim Władimira Putina został także wyróżniony jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Raport przedstawiły wspólnie Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST), Służba Wywiadu (E-tjenesten) i Urząd Bezpieczeństwa Narodowego (NSM). W dokumencie z 12 lutego czytamy, że Rosja może odnieść korzyści z przeprowadzenia fizycznych lub cyfrowych działań sabotażowych przeciwko celom w Norwegii. Reżim ma odnosić korzyści w Europie, wzmacniając tym samym własną pozycję podczas inwazji na Ukrainę. Jednocześnie, wszelkie próby uderzenia w Norwegię lub inne państwa Europy mają być tuszowane. Służby Władimira Putina mają być się ewentualnego skorzystania z Artykułu 5. NATO.

Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.~ Artykuł 5. Traktatu północnoatlantyckiego

Kraje autorytarne łączą siły?

Szef norweskiej służby wywiadowczej wiceadmirał Nils Andreas Stensønes stwierdził, że zagrożeniem dla Norwegii jest także rosnąca współpraca między państwami autorytarnymi. Te mają podejmować działania w celu zaburzenia obecnego porządku prawnego na świecie. – Rosyjska produkcja wojskowa idzie pełną parą, a Chiny, Białoruś, Iran i Korea Północna zapewniają znaczące wsparcie materialne – czytamy w przygotowanym przez służby raporcie Focus. Jako problematyczne wskazywane jest także poszerzanie zasięgu militarnego przez Rosję. Wyszczególniane są zbrojenia oraz pobór, który umożliwia zastępowanie ginących żołnierzy nowymi.

Widzimy, że państwa autorytarne jednoczą się, aby kwestionować pozycję Zachodu w społeczności międzynarodowej i rozwijać społeczeństwo, które nie charakteryzuje się demokracją i wolnością słowa.~ Nils Andreas Stensønes w rozmowie z Nettavisen

Norwegowie boją się o m.in. infrastrukturę wydobywczą i gazociągi.

Norwegowie boją się o m.in. infrastrukturę wydobywczą i gazociągi.Fot. materiały prasowe Equinor

Norweskie służby zwracają także uwagę na niebezpieczeństwo płynące z akcji dezinformacyjnej kreowanej przez Rosję i sprzyjające jej państwa. Działania mają skupiać się na dyskredytowaniu Ukrainy i osłabianiu wspierającego ją sojuszu.

Źródła: Nettavisen, regjeringen.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok