Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polacy w Norwegii

Uruchomienie nowego systemu paszportowego: ważne informacje

Natalia Szitenhelm-Smeja

25 października 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Uruchomienie nowego systemu paszportowego: ważne informacje

Rejestr dokumentów paszportowych ma wprowadzać liczne ułatwienia /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

W związku z planowanym uruchomieniem nowego rejestru dokumentów paszportowych, od 8.11.2022 do 13.11.2022, do godziny 00:00 czasu środkowoeuropejskiego, organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty biometryczne, nie będzie można także odebrać gotowych paszportów, informuje Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo.
- Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie najpóźniej 8 listopada 2022 r. do godz. 14:00 czasu środkowoeuropejskiego lub też po 14 listopada 2022 r.  - informuje Wydział Konsularny.

Tylko w przypadku krytycznej i uzasadnionej potrzeby w tym okresie (np. w przypadku kradzieży/zagubienia dokumentów i konieczności powrotu do kraju stałego zamieszkania), obywatel będzie mógł uzyskać tymczasowy dokument paszportowy.

Nowy rejestr

Jak podaje Wydział, rejestr dokumentów paszportowych ma wprowadzać liczne ułatwienia:

-  nie będzie konieczności wypełniania papierowego wniosku, choć nadal trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Wniosek paszportowy będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez obywatela na specjalnym urządzeniu

- obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. Będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12 roku życia

- posiadacze paszportów zyskają dostęp do takich e-usług, jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu

- jeśli nowy paszport zostanie do wysyłany pocztą do danej osoby, będzie ona musiała potwierdzić jego odbiór w systemie po otrzymaniu listu poleconego z paszportem. Potwierdzenie odbioru będzie konieczne, żeby „aktywować” nowy paszport.
Dzięki nowemu systemowi szybko będzie można sprawdzić online, np. czy paszport jest gotowy do odbioru, lub też zgłosić utratę czy uszkodzenie dokumentu.

Dzięki nowemu systemowi szybko będzie można sprawdzić online, np. czy paszport jest gotowy do odbioru, lub też zgłosić utratę czy uszkodzenie dokumentu.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


G123 G-321

02-11-2022 00:16

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
mart enty

01-11-2022 16:44

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
G123 G-321

01-11-2022 13:48

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Kertoip1983

26-10-2022 22:12

polski paszport jest dzis mniej wazny niz ukrainski....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram