Polacy w Norwegii

Polka musi odsiedzieć wyrok, chociaż samotnie wychowuje dziecko. Nie chce oddać syna opiece społecznej

Monika Pianowska

25 lutego 2019 15:15

Udostępnij
na Facebooku
12

Mimo utraty pracy w związku z wyrokiem kobieta sukcesywnie spłacała dług, czego jednak zaprzestała po urodzeniu dziecka. goodfreephotos.com/ CC0 (public domain)

Została skazana, straciła pracę i chociaż spłaciła część kary i samotnie wychowuje niespełna rocznego syna, nie może przesunąć odbycia wyroku pozbawienia wolności – w kwestii Polki toczą boje norweskie urzędy. Jeśli argumenty prawników i Instytutu Zdrowia nie przekonają Norweskiej Służby Więziennej, na czas odsiadki dzieckiem zajmie się opieka społeczna. Sprawę opisał dziennik VG.
Podczas gdy Instytut Zdrowia zaleca karmienie dziecka piersią przez minimum pierwszy rok jego życia, podkreślając jednocześnie rolę kontaktu z matką w kolejnych etapach rozwoju, Norweska Służba Więzienna (Kriminalomsorgen) zastrzega, że skazana ma prawo przesuwać swoją karę pozbawienia wolności tylko, zanim dziecko skończy 9 miesięcy. Syn Polki z wyrokiem ma 10 miesięcy i problemy z przyjmowaniem pokarmu, z ojcem chłopca kobieta nie utrzymuje kontaktu, a jej urlop macierzyński kończy się w sierpniu.
Reklama

Nie płaciła, bo straciła pracę

Jak pisze VG, 40-letnia obywatelka Polski otrzymała w Norwegii kary grzywny za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w 2015 roku. Mimo utraty pracy w związku z wyrokiem kobieta sukcesywnie spłacała dług, czego jednak zaprzestała po urodzeniu dziecka. W październiku 2018 pozostała jej do uregulowania kwota wynosiła 26 900 koron, co stanowi odpowiednik 19 dni za kratkami.

Pierwotnie kobieta miała stawić się w więzieniu Ravneberg gotowa do odbycia kary 16 stycznia, datę udało się przenieść na 8 lutego, lecz Polka w zakładzie karnym się nie pojawiła. Jak stwierdziła na łamach norweskiej prasy, nie ma z kim zostawić syna, a dziecko wymaga specjalnej opieki.

Chłopiec potrzebuje matki

W orzeczeniu lekarz rodzinny, którego Polka jest pacjentką, stwierdził, że chłopiec ma problemy z przyjmowaniem stałego pokarmu – jednorazowo jest w stanie zjeść jakieś 2-3 łyżeczki – oraz nie chce pić z kubka ani butelki. Poza tym, że zaleca się karmienie piersią przynajmniej przez pierwszy rok życia dziecka, jego nagłe zaprzestanie może się również okazać niebezpieczne dla matki i poskutkować np. stanem zapalnym. Kobieta wychowuje syna sama.
Tymczasem Służba Więzienna jest nieugięta i cytuje ogólne zapisy, że matka z wyrokiem może przesuwać odsiadkę, dopóki dziecko nie skończy 9 miesięcy. Syn Polki ma już 10 miesięcy. Przedstawiciele Kriminalomsorgen powiedzieli dziennikarzom VG, że w podobnych przypadkach zdarza się przyznanie skazanej taryfy ulgowej, lecz nie chcieli komentować sprawy Polki. Według prawników z kolei kobieta zadeklarowała chęć powrotu do systemu spłacania kary, ale kilka wniosków zostało przez Kriminalomsorgen odrzuconych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo

26-02-2019 20:03

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
boj fra oszlo

26-02-2019 19:58

...nasza krajanka jest uciskana w No
...niby nic nie zrobiła a mogła spowodowac wypadek
...nikt jeszcze nie poszedł tu siedziec za jednokrotne wykroczenie nawet alkoholowe
...recydywa nie może miec pobłażeń
...dzieki najśietszej panience ,że BV nie wmieszało się do całej sprawy ,bo znów byłby ,,lament i zgrzytanie zębów,,, ze reżim uwziął sie na Polke...
...zamiast potępienia wystepku to znajdują się fałszywi obrońcy...i znów ...można wołać ,,,Niemcy nas biją,, ...tzn.,,Nory nas biją!,,
...roztropności wszystkim życze

Joanna Kuchnicka

26-02-2019 15:31

mickey_rurke napisał:
michal.norge.oslo napisał:
Mozem wszycy zrzucimy sie po 100 koron. Nazbieramy na mandat. Trzeba sobie pomagac
Zorganizuj taką zbiòrkę i wplac pierwszy.. zamiast tylko pisac..
a ze zbiòrki wymaganej sumy panstwo norweskie tez bedzie sie ubiegac o \\\"swòj\\\" podatek??? od darowizny...??
W reżimowym systemie wszystko jest możliwe...


Specjalistka od \"rób\" zamiast pisać...

Tmlogy

26-02-2019 12:33

Z organizujcie zbbórkę

michal.norge.oslo

26-02-2019 10:05

Mozem wszycy zrzucimy sie po 100 koron. Nazbieramy na mandat. Trzeba sobie pomagac

kris ***

26-02-2019 09:26

Jakby to była Norweżka lub Breivik to na wszystko by przystali taki kraj takie Państwo

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram