Polacy w Norwegii

„Grożą Polakom morderstwem i wyłudzają pieniądze”. Uważajcie na oszustów

Maja Zych

18 grudnia 2019 10:28

Udostępnij
na Facebooku
7

Poszukiwani naciągacze to najprawdopodobniej Polacy. Øyvind Holmstad [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

We wtorek 17 grudnia wydział policji z Oslo poinformował na swoim profilu na Twitterze o rosnącej liczbie oszustw, do których doszło w ostatnim czasie na terenie stolicy i okolic. Podejrzani kontaktują się z wybranymi osobami i podają się za policję lub grożą zabójstwem, aby nakłonić swoje ofiary do wystawienia pieniędzy i kosztowności przed drzwi.
Wszystko wskazuje na to, że jako swoje potencjalne ofiary oszuści wybierają tylko Polaków. Policja potwierdza też, że część z nich uległa groźbom i przekazała przestępcom żądane kwoty.
Reklama

Coraz więcej przypadków

Policja apeluje do mieszkańców Oslo i okolic, aby zachowali szczególną ostrożność ze względu na rosnący problem oszustw, których ofiarami padają Polacy. Podejrzani działają według utartego schematu – dzwonią do wybranych osób, a następnie, podając się za policję lub grożąc morderstwem, nakłaniają je do przekazania wartościowych rzeczy lub pieniędzy.

W ostatnim czasie doszło do kilku oszustw na Polakach. Podejrzani dzwonią i podają się za policję lub grożą morderstwem. Wszyscy są proszeni o wystawienie pieniędzy i kosztowności za drzwi. Podejrzani mówią też po polsku.

Podejrzani to najpewniej Polacy

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez norweską policję podejrzani w sprawie porozumiewają się również po polsku, dlatego wszystko wskazuje na to, że poszukiwani to obywatele Polski.

W związku ze sprawą funkcjonariusze łączą też białą Hondę, którą zaobserwowano we wtorek w Hagaløkka w Asker około godziny 12:00.

Policja prosi też osoby posiadające informacje na temat ostatnich zdarzeń o skontaktowanie się z nimi telefonicznie pod numerem 02800.

Oszuści idą o krok dalej

O serii oszustw na Polakach pisaliśmy już pod koniec listopada, kiedy pojawiły się pierwsze doniesieniach o próbach wyłudzenia pieniędzy – wtedy oszuści chcieli nakłonić swoje potencjalne ofiary do przekazania dużych sum w ramach zapłaty za policyjną akcję. Wszystko wskazuje na to, że może być tu mowa o tej samej grupie podejrzanych – obecnie posuwają się jednak o krok dalej i oprócz prób wyłudzenia pieniędzy, dochodzi też do gróźb zabójstwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karolina Dybiec

09-07-2020 08:25

Mnie oszukał Mateusz Leszczyński który wraz ze swoją żoną zajmują się wyłudzaniem pieniędzy. Oferują pomoc w załatwieniu urzędowych spraw za pośrednictwem urzędów w Norwegii. Pobierają wysokie opłaty i nigdy się tym nie zajmują, później nie chcą zwrócić pieniędzy podaje numer do biznesmena 46578865 Jeśli ktoś miał doświadczenie z tym panem proszę pisać. W grupie siła !!!

Policja nie potrafi złodzieja podanego na tay z dowodami, filmem, nagraniem itp zatrzymać, oczywiście złodziej to Norweg, Styr jednego z osiedli w Oslo. Potrafią tylko pijakow zatrzymywać, tam się nie trzeba wysilać..

Piotr.M

19-12-2019 13:52

To nie Polacy, to polskojęzyczni sowieci, turcy i inny chłam.

Marek Ozimek

18-12-2019 22:26

Jak to Polacy przecież katolik by czegoś takiego nie zrobił dziwne.

marcin kolonko

18-12-2019 22:12

Jakieś 2 tyg temu próbowano mnie naciągnąć na "kupno" mojego auta przez finn i opłacenie transportu. Policja rozkłada ręce ponieważ nic nie mogą zrobić jeśli nie doszło do oszustwa. Tak samo sytuacja wygląda z polską policją. Dodam że nr był polski i dalszy kontakt odbywał się przez email cały czas po norwesku.

Tomasz Lenartowicz

18-12-2019 12:07

Wolność i demokracja mają swoje zasady. Świadomi ludzie właściwie rozumieją i stosują się do praw ogólnych. W Polsce istnieje grupa, która uważa ze każdy chwyt jest dozwolony byle prowadził do celu. A cel to nowe Porsche. Stoją w salonach i czekają. A kasa jest m.in. w Norwegii.

Josef Satan

18-12-2019 11:33

Coz, polak potrafi byc bardzo "mily" dla swojego rodaka.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram