kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Polacy w Norwegii

Dziś Dzień Flagi RP. Swoje święto obchodzi również Polonia

Natalia Szitenhelm

02 maja 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. stock.adobe.com/standardowa/Anna

2 maja to Dzień Flagi RP, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W Norwegii, zgodnie z najnowszymi danymi Centralnego Biura Statystycznego, mieszka obecnie ponad 102 tysiące rodaków.
Reklama
Polacy są najliczniejszą grupa imigrancką zamieszkującą kraj fiordów. Centralne Biuro Statystyczne (SSB) w zestawieniu za 2021 rok informuje, że Norwegii mieszka 102 147 polskich obywateli. 

Poniżej: na poniższym wykresie widać, jak dużą przewagę liczebną mają Polacy nad innymi nacjami zamieszkującymi Norwegię. Litwinów, drugich co do liczebności w kraju fiordów, jest o ok. 60 tys. mniej niż polskich obywateli.

ssb

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzenia wszystkim rodakom złożyła również Konsul RP w Norwegii Anna Śmiałek-Grzyb.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

Z okazji przypadającego w dniu 2 Maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, pragnę złożyć Państwu najlepsze życzenia i podziękować za pracę na rzecz Ojczyzny poza granicami kraju.

Dziękuję Państwu najserdeczniej za troskliwe pielęgnowanie polskości, podtrzymywanie narodowego ducha, ojczystej mowy, tradycji i kultury. Za budowanie dobrego imienia Polaków i wysokiej pozycji naszego Narodu w świecie, pielęgnowanie pamięci historycznej oraz kształtowanie dobrego wizerunku Polski i promocję Polski za granicą.

Dziękuję za solidarność, jaką wykazaliście Państwo w tych trudnych warunkach pandemii niosąc pomoc potrzebującym - z racji wykonywanego zawodu, czy po prostu z potrzeby serca; wszystkim Polakom, stowarzyszeniom polonijnym, zaangażowanym w inicjatywy wsparcia na rzecz Rodaków i na rzecz lokalnych społeczności.

Jako Naród – mamy prawo do wielkiej dumy: naszym wielkim dorobkiem, na którym wzorowały się inne państwa Europy i świata jest Konstytucja 3 Maja, Ustawa Rządowa uchwalona przez Sejm Wielki w dniu 3 maja 1791r., druga w świecie i pierwsza w Europie, przykład wolnościowo – demokratycznych zmian w Europie.

W przeddzień Święta Polonii i 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która dla Polaków stała się symbolem i źródłem niepodległości, życzę Państwu wiary, niezłomności i siły ducha. Niech pozwolą nam przezwyciężyć trudne chwile, aby w niedalekiej przyszłości móc na powrót cieszyć się polskością w szerokim gronie Rodaków.

Życzę Państwu zdrowia, optymizmu, radości i sukcesów na polu rodzinnym i zawodowym oraz podejmowania działań, które przyczynią się do dalszego wzrostu znaczenia Polonii w Norwegii.

Z poważaniem,

Anna Śmiałek-Grzyb

Konsul RP

Jakie są twoje plany dotyczące emigracji?
Planuję wrócić do Polski
Zostaję w Norwegii, mieszkam sam/a, z rodziną
Zostaję w Norwegii, chcę tu sprowadzić rodzinę
Głosuj
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiono w 2002 roku. Jego inicjatorem był Senat RP. Uchwała ustanawiająca Święto mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu języka ojczystego języka, a także o promowaniu polskiej kultury. 

Dzień Polaków za Granicą ma również podkreślić wkład Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Wywieś flagę

2 maja to także Święto Flagi RP. Sejm uchwalił je w 2004 roku, dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Data była nieprzypadkowa, bo między dwoma świętami państwowymi - pierwszomajowym Świętem Pracy, i obchodami uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Ambasada RP w Norwegii zachęca do publikowania zdjęć w biało-czerwonej ramce oznaczonej #BiałoCzerwonaŁączy oraz #UnitedUnderPolishFlag.
Polska flaga nad fiordami.

Polska flaga nad fiordami. Źródło: MN

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, godła RP, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas pierwszej rocznicy obchodów uchwalenia konstytucji. Natomiast pierwsza regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


minip.70

02-05-2021 13:55

Dzien Flachy RP!

Mariusz ......

02-05-2021 08:39

Skąd te dane

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram