Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polacy w Norwegii

Dziś dzień Flagi RP, a także święto Polonii i Polaków za Granicą

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 maja 2023 08:27

Udostępnij
na Facebooku
Dziś dzień Flagi RP, a także święto Polonii i Polaków za Granicą

Polacy to w Norwegii największa grupa imigrancka stock.adobe.com/standardowa/lukszczepanski

2 maja to Dzień Flagi RP, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polacy od lat stanowią w Norwegii najliczniejszą grupę imigrancką.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiono w 2002 roku. Jego inicjatorem był Senat RP. Uchwała ustanawiająca Święto mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu języka ojczystego języka, a także o promowaniu polskiej kultury.

Dzień Polaków za Granicą ma również podkreślić wkład Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Polacy w Norwegii

Ponad 877 tys. mieszkańców Norwegii to migranci, wynika z najnowszych badań Centralnego Biura Statystycznego. Największą grupę cudzoziemców od lat stanowią Polacy - SSB podaje, że nad fiordami mieszka obecnie 107 442 naszych rodaków.
Poniżej: na wykresie widać, jak dużą przewagę liczebną mają Polacy nad innymi nacjami zamieszkującymi Norwegię. Litwinów, drugich co do liczebności w kraju fiordów, jest o ponad 60 tys. mniej niż polskich obywateli.

ssb

Święto Flagi

Dziś obchodzimy również Dzień Flagi RP. Sejm uchwalił święto w 2004 roku, dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Data była nieprzypadkowa, bo między dwoma świętami państwowymi - pierwszomajowym Świętem Pracy i obchodami uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, godła RP, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas pierwszej rocznicy obchodów uchwalenia konstytucji. Natomiast pierwsza regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku.

SSB, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok