Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Nauka w Norwegii

Z wojska za kołem podbiegunowym na antypody: norweska księżniczka rozpocznie studia w Australii

Monika Pianowska

27 maja 2025 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Z wojska za kołem podbiegunowym na antypody: norweska księżniczka rozpocznie studia w Australii

Dzień przed urodzinami Ingrid Aleksandra odwiedziła siedzibę Stortingu, Rady Ministrów oraz Sądu Najwyższego. Fot. Ida Bjørvik, Det kongelige hoff

Córka następcy norweskiego tronu, księżniczka Ingrid Alexandra, będzie kontynuować naukę na studiach licencjackich w dziedzinie nauk społecznych na Uniwersytecie w Sydney w Australii. Norweski Pałac Królewski potwierdza informację w komunikacie prasowym z 26 maja.
Po drugiej stronie globu księżniczka ma zamiar zgłębiać wiedzę na temat stosunków międzynarodowych i gospodarki politycznej. Będzie studentką studiów stacjonarnych i zamieszka w akademiku na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Pałac Królewski pisze komunikacie prasowym, że w najbliższych latach Ingrid Alexandra zamierza skupić się na nauce, a w rozmowie z Dagbladet potwierdza, że jej edukacja będzie traktowana jako praca oficjalna i w związku z tym zostanie pokryta ze środków rodziny królewskiej.

Zgodnie z tradycją?

W kwietniu 2025 księżniczka Ingrid Alexandra ukończyła swoją pierwszą służbę w Batalionie Inżynieryjnym w obozie Skjold w Indre Troms. Zanim podjęła decyzję o wyborze kierunku kształcenia spekulowano, czy podąży za tradycją edukacji wojskowej i rozpocznie naukę w akademii oficerskiej, tak jak zrobiło to wcześniej wielu członków rodziny królewskiej.
Teraz jednak kieruje się ku bardziej południowym szerokościom geograficznym. Jej matka, księżniczka Mette-Marit, również mieszkała w Australii. W połowie lat 90. spędziła rok na wymianie studenckiej w Wangaratta High School w stanie Wiktoria.
W norweskiej rodzinie królewskiej tradycją jest zdobywanie wykształcenia za granicą. Zarówno król Olaf, jak i król Harald studiowali na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii, a następca tronu, książę Haakon, studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w London School of Economics and Political Science.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok