Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Nauka w Norwegii

Raport „niezrównoważonego rozwoju”. Te rzeczy przeszkadzają Norwegii troszczyć się o klimat

Emil Bogumił

26 marca 2023 08:05

Udostępnij
na Facebooku
Raport „niezrównoważonego rozwoju”. Te rzeczy przeszkadzają Norwegii troszczyć się o klimat

Na zdjęciu: zakład produkcyjny w Pasvikelva (2021). zdjęcie poglądowe; fot. Paul Eric Aspholm/NIBIO

Agencja społeczna Geelmuyden Kiese oraz firma Deloitte przygotowały norweski raport „niezrównoważonego rozwoju”. Wskazały 10 przeszkód, które kraj fiordów powinien zlikwidować, by zadbać o klimat. Przypomniały także, że do 2030 roku Norwegia zobowiązała się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Z raportu opublikowanego w ostatnich dniach lutego wynika, że realizacja 10 kroków pozwoli Norwegii zredukować wydzielanie spalin o 17 mln ton. Aby tak się stało, konieczne ma być współdziałanie środowiska biznesowego i rządu. – Raport wskazuje, że biznes naciska na zmiany i jednocześnie czeka na reakcję ze strony państwa. Wśród dziesięciu norweskich przeszkód możemy znaleźć nieodpowiednią politykę, brak publicznych planów restrukturyzacji oraz brak zachęt do zmian – informuje Geelmuyden Kiese.

Recykling wciąż nie jest idealny

Badania Geelmuyden Kiese oraz audytorów i doradców Deloitte wskazują, że zbyt wiele rzeczy zakupionych przez Norwegów za szybko ląduje na śmietniku. W tej grupie wymieniono żywność, tekstylia, tworzywa sztuczne oraz elektronikę. Przeciwdziałanie tego typu zachowania miałoby ograniczyć emisję spalin do 2030 roku o ponad 10 mln ton.

10 przeszkód stojących na drodze Norwegii do zrównoważonego rozwoju:

1. System niedostosowany do gospodarki o obiegu zamkniętym – m.in. konieczność wielokrotnego płacenia podatków i opłat (np. VAT-u) za ten sam produkt,
2. Słaba infrastruktura do recyklingu tworzyw sztucznych,
3. Powolny rozwój nowych źródeł energii,
4. Brak inwestycji w infrastrukturę wodorową,
5. Nieuwzględnianie małych i średnich przedsiębiorstw w programach zmian,
6. Brak przepisów warunkujących marnowanie żywności,
7. Brak planów opisujących efektywność energetyczną budynków,
8. Słaby transport publiczny w skali kraju,
9. Brak systemu kaucyjnego dla produktów elektronicznych,
10. Brak programu wsparcia dla infrastruktury wyłapującej i składującej dwutlenek węgla.

Z raportu wynika, że starania poczynione przez Norwegię w kierunku wyłapywania dwutlenku węgla są niewystarczające.

Z raportu wynika, że starania poczynione przez Norwegię w kierunku wyłapywania dwutlenku węgla są niewystarczające./zdjęcie poglądowe, fot. PxHere

To nie pierwszy raport informujący, że starania Norwegii dotyczące spełnienia założeń klimatycznych do 2030 roku okazują się zbyt słabe. W kwietniu 2022 roku podobny dokument opublikowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Badacze instytucji stwierdzili, że Norwegii daleko do osiągnięcia nawet pierwotnego celu 40-procentowej redukcji ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Jeszcze trudniejsze do osiągnięcia mają być plany 55 proc. redukcji. W obecnym tempie zmian badacze widzą szansę likwidacji 20 proc. spalin wydobywanych przez norweskie społeczeństwo.

Źródła: Geelmuyden Kiese, Deloitte, OECD, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok