Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Nauka w Norwegii

Norwescy badacze przetestują szczepionkę antynowotworową. Na początku pomoże psom

Emil Bogumił

18 marca 2023 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwescy badacze przetestują szczepionkę antynowotworową. Na początku pomoże psom

Jeśli szczepionka sprawdzi się wśród czworonogów, jest szansa na powtórzenie jej skuteczności, tworząc podobny preparat dla ludzi. Fot. Pixabay

Naukowcy pracujący w start upie ALV B opracowali immunologiczną szczepionkę przeciwnowotworową. Szukają funduszy na przeprowadzenie badań, które potwierdzą jej skuteczność. Preparat ma walczyć z chorobami psów i kotów. Powinien przyczynić się także do leczenia chorób dotykających ludzi.
Badacze znajdują się w szeroko zakrojonej fazie próbnej projektu. Szukają funduszy, które pozwolą na przeprowadzenie testów na psach cierpiących na jeden z czterech nowotworów – sutka lub wybraną formę mięsaka. Zgodę na badania kliniczne musi wydać najpierw Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. Szczepionki Alvacan 1000 i Alvacan 4000 podawane będą psom, których choroby są mocno rozwinięte, a dotychczasowe leczenie nie przyniosło skutków.

Potrzeba milionów koron

ALV B chce sfinansować badania poprzez sprzedaż akcji. Te mają być dostępne na platformie Folkeinvest, która skupia spółki nienotowane na giełdzie. Jeśli projekt testów ma zakończyć się powodzeniem, firma musi pozyskać 8,5-12,5 mln NOK. – Głównym celem tego badania będzie upewnienie się, że leczenie utrzyma wysoką jakość życia psów i nie spowoduje poważnych skutków ubocznych – komentuje kierownik projektu Lars Moe. Badacz zajmuje się weterynarią od 1977 roku. W latach 80. rozpoczął badania na nowotworami psów. – Samo zatrzymanie rozwoju nowotworu, bez całkowitego wyleczenia psa, będzie pozytywne – komentuje na łamach E24 Moe.
Według badań nawet co czwarty pies dotknięty jest chorobą nowotworową.

Według badań nawet co czwarty pies dotknięty jest chorobą nowotworową.Fot. PxHere

Badacze ALV B zwracają uwagę, że biologia ludzi i zwierząt jest podobna. Jeśli szczepionki okażą się skuteczne w leczeniu psich nowotworów, mogą przyczynić się do poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych. – Zwykle mówimy, że człowiek to tylko kolejne zwierzę. Jeśli uda nam się wyleczyć psy, być może niektóre ogólne i uniwersalne pomysły znajdą zastosowanie w medycynie ludzi – podsumowują naukowcy. 

Źródła: E24, ALV B, Folkeinvest
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok