Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Nauka w Norwegii

Norwegia wyda miliardy na stację badawczą? Naukowcy chcą zrozumieć zmiany klimatu

Emil Bogumił

12 lutego 2023 08:05

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia wyda miliardy na stację badawczą? Naukowcy chcą zrozumieć zmiany klimatu

Na zdjęciu: stacja badawcza Troll. Fot. Islarsh, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Przedstawiciele pięciu ministerstw, menedżerowie strategicznych przedsiębiorstw oraz badacze i aktywiści klimatyczni wzięli udział w norweskiej delegacji na Antarktydzie. Rządzący i specjaliści odwiedzili stację badawczą Troll. W ciągu roku rozstrzygnie się, czy pracujący w niej naukowcy otrzymają dofinansowanie na rozbudowę punktu.
Delegacja przebywała na stacji antarktycznej w ostatnim tygodniu stycznia. Jak przekonują przedstawiciele Norweskiego Instytutu Polarnego, wizytacja miała pokazać, dlaczego warto wydać kilka miliardów koron na modernizację obiektu. – Norwegia może odegrać ważną rolę w poszukiwaniu odpowiedzi na największe światowe wyzwania klimatyczne. Poszukiwanie odpowiedzi trwa w naszej części świata, w Arktyce, ale wiele z najważniejszych odpowiedzi jest ukrytych na najzimniejszym i najbardziej niedostępnym kontynencie globu – Antarktydzie – zaznaczają norwescy polarnicy.

Naukowcy chcą kolejnej rozbudowy

Urząd ds. Budowy i Nieruchomości (Statsbygg) zwraca uwagę, że stacja Troll zbliża się do „kresu użytkowania”. – Brak inwestycji wpłynie na jakość badań, jak i obecność naukowców na miejscu – przekonują urzędnicy. Według ich wyliczeń, koncepcja odnowy miejsca może kosztować 2,3 mld NOK. – Zewnętrzna kontrola audytorów z Oslo Economics pokazała, że będzie to opłacalna inwestycja pod względem społeczno-ekonomicznym – dodają.
Statsbygg planuje stworzenie zupełnie nowej stacji, która będzie dopasowana do zasad zrównoważonego rozwoju. Planowane jest zastąpienie zasilania olejem napędowym odnawialnymi źródłami energii – farmą wiatrową i słoneczną. Budynki mają umożliwić szeroko zakrojone działania i prowadzenie badań z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Urzędnicy zwracają także uwagę, że żywotność obecnej stacji nie przekracza 10 lat.
W zależności od pory roku na stacji Troll przebywa od sześciu do 45 osób. W nowym miejscu pracować ma do 100 osób.

W zależności od pory roku na stacji Troll przebywa od sześciu do 45 osób. W nowym miejscu pracować ma do 100 osób.Fot. Lars Nøring, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons (zdjęcie poglądowe)

Stacja Troll jest jedynym norweskim obiektem badawczym na Antarktydzie. Otwarto ją w 1990 roku. 15 lat później lokalizację przekształcono w punkt całoroczny. W uroczystym otwarciu uczestniczyła królowa Sonja. Nazwa pochodzi od otaczających miejsce postrzępionych skał, które przypominają Norwegom trolle – mityczne nordyckie stworzenia. Średnia temperatura wokół stacji waha się od 0 do -50 0°C. 

Źródła: Statsbygg, Norweski Instytut Polarny, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok