Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Nauka w Norwegii

Norwegowie stworzyli „bioakumulator”. Jako pierwsi na świecie magazynują energię w wosku

Emil Bogumił

19 października 2022 15:15

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie stworzyli „bioakumulator”. Jako pierwsi na świecie magazynują energię w wosku

Budynek ZEB-Lab należy do największych innowacji w zakresie adaptacji klimatycznej. Fot. materiały prasowe Sintef/Canva

W Laboratorium ZEB (Trondheim) należącym do Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz firmy Sintef opracowano „bioakumulator” magazynujący energię w wosku. Magazyn przechwytuje prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne. To pierwszy taki projekt na świecie.
Jak tłumaczy Sintef, energia gromadzona jest w trzech tonach materiału zmiennofazowego opartego na wosku organicznym. Ciepło generowane przez panele fotowoltaiczne trafia do akumulatora o pojemności 200 kWh. Jak informuje firma, wystarczy to na trzy lub czterodniowe ogrzewanie budynku w najzimniejszym momencie norweskiej zimy. Naukowcy dodają, że w ten sam sposób można przechowywać nadmiar energii z turbin wiatrowych oraz ciepło opadowe, czyli powstające jako dodatek przy zachodzących innych procesach.

„Srebrny pojemnik” zostanie skomercjalizowany?

Jak tłumaczy Sintef, akumulator wygląda jak podobne urządzenia, służące do magazynowania energii. Do kwadratowego srebrnego pojemnika przyłączone są rury, które odbierają ciepło z instalacji fotowoltaicznej. Istnieje szansa, że projekt zostanie w ciągu najbliższych miesięcy skomercjalizowany. – Przewidujemy, że po kilku miesiącach testów w laboratorium będziemy mogli pójść w stronę komercjalizacji. Nawiązaliśmy już kontakt z wieloma podmiotami, które są zainteresowane instalacją systemu pilotażowego w 2023 lub 2024 roku. Wiele z nich to firmy przemysłowe, które mają zasoby pozwalające rozbudować nasz projekt – tłumaczy Alexis Sevault, kierownik ds. badań w Sintef Energy.
Sintef pracuje teraz nad dostosowaniem projektu do potrzeb optymalizacji wydajności energetycznej.

Sintef pracuje teraz nad dostosowaniem projektu do potrzeb optymalizacji wydajności energetycznej.Zdjęcie poglądowe; fot. Pixabay

ZEB-lab, w którym opracowano technologię, to bezemisyjna placówka naukowa w Trondheim. Pracujący w nim badacze zajmują się tematyką dostosowania nowopowstających budynków do potrzeb adaptacji klimatycznej i innowacyjnego podejścia w zakresie korzystania z energii. W październiku 2022 roku otrzymał nagrodę ministra samorządu terytorialnego Sigbjørna Gjelsvika (Sp) za dostosowanie do zmian klimatycznych.

Źródło: Sintef, zeblab.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok