Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wehikuł czasu w telefonie: z tą aplikacją można przenieść się do Oslo sprzed wieków Kultura
Monika Pianowska 01 lipca 2018
08:00

Wehikuł czasu w telefonie: z tą aplikacją można przenieść się do Oslo sprzed wieków

Skomentuj
Norweskiej badaczce i jej współpracownikom udało się odtworzyć panoramę portu w Oslo z czasów, kiedy jeszcze nie dało się go uwiecznić na zdjęciach. wikimedia.org/ fot. Johannes Markus Holmsen/ public domain
Poznawanie historii miasta wcale nie musi oznaczać wertowania opasłych tomów i porównywania zakurzonych map. W dobie cyfryzacji zdobywanie wiedzy historycznej może się okazać nie tylko prostsze niż jeszcze dekadę temu, lecz także znacznie bardziej atrakcyjne. Próbuje o tym przekonać m.in. norweska badaczka Ragnhild Hutchison, twórczyni projektu przypominającego wehikuł czasu.
Czasem nawet fanom archiwaliów kilka starych rycin nie wystarczy do tego, żeby wyobrazić sobie wygląd danego obszaru wieki temu. Co innego cały album, najlepiej w wersji panoramicznej 360 stopni. Właśnie w takiej formie Hutchison opracowała wizualizację portu w Oslo sprzed 220 lat.
Reklama
Aplikacja Oslo havn 1798
Aplikacja Oslo havn 1798 https://oslohavn1798.no/app.html/screenshot

Retroprzygoda przez internet

Historyczka Ragnhild Hutchison stworzyła stronę internetową wraz z aplikacją, zawierające wizualizację XVIII-wiecznego portu w Oslo. Uruchomiona w czerwcu wersja testowa Oslo havn 1798 jest jak połączenie map Google’a z historycznymi kartami, a sam portal przedstawia dodatkowo wirtualną mapę fragmentu XVIII-wiecznego Oslo w porównaniu ze współczesnymi miejscami i obiektami.

Projekt Norweżki ułatwi życie wszystkim, którzy zastanawiają się, co się znajdowało na miejscu dzisiejszego biznesowego zagłębia Barcode, Opery w Oslo, słynnej portowej dzielnicy Aker Brygge czy Instytutu Nobla. Żeby oczyma wyobraźni zobaczyć je nad fiordem, wystarczy stojąc na brzegu stołecznego portu, wystarczy uruchomić aplikację mobilną, otworzyć za jej pośrednictwem mapę i przenieść się do roku 1798.

Palcem po mapie, ale w 3D

Dzięki stronie internetowej można natomiast wybrać się na wirtualny spacer niektórymi ulicami Oslo sprzed 220 lat, a po kliknięciu w dowolny punkt nakładki, uzyskać informacje o – nieistniejących już w przewadze – stołecznych obiektach. Posiadacze drukarki 3D mogą nawet wydrukować miniatury zabytkowych budynków.

Projekt Oslo havn 1798 wsparł szereg instytucji, organizacji i fundacji, a przede wszystkim grupa pomocników wertująca istniejące źródła i dokumenty, na podstawie których udało się odtworzyć kluczowe miejsca XVIII-wiecznej stolicy kraju fiordów. Inicjatorka aplikacji ma nadzieję, że jej praca pomoże ludziom uzmysłowić, jak na przestrzeni lat zmieniało się Oslo i zachęci ich do zapoznania się z historią stolicy Norwegii.

Zainteresowani powinni zajrzeć na stronę oslohavn1798.no.

Aplikacja Oslo havn 1798
Aplikacja Oslo havn 1798 https://oslohavn1798.no/app.html/screenshot
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas