Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

TOP 10 darmowych atrakcji w Oslo – zaplanuj zwiedzanie już teraz

Hanna Jelec

19 lutego 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
TOP 10 darmowych atrakcji w Oslo – zaplanuj zwiedzanie już teraz

Co robić w Oslo? Podpowiadamy! fotolia.com - royalty free

Tysiące atrakcji: koncertów, muzeów i restauracji – tak wielu definiuje Oslo. Jest jeden problem – cena. Drożyzna w norweskiej stolicy powstrzymuje was przed odkrywaniem tego fascynującego miasta? Spieszymy z pomocą! Oto 10 rzeczy, które możecie zrobić tam zupełnie za darmo!
Jesteś już w centrum? Zacznij od dostojnej przechadzki Karl Johan Street – kultową ulica, znaną nam z niejednego norweskiego filmu czy obrazu. Odhaczone? A zatem mapa w dłoń, kierunek: główne atrakcje miasta.

1. Zobacz zmianę warty przed Pałacem Królewskim

Tłumy turystów spieszących do pałaców królewskich spotkamy nie tylko w Londynie. Także tutaj, w Oslo, pałacu pilnują strażnicy, którzy budzą respekt nie mniejszy niż ci brytyjscy. Jeśli zastanawiacie się, jak wyglądają, odwiedźcie Pałac Królewski o 13:30, a będziecie mieli szansę na darmowy pokaz – zmianę warty. Przy okazji obejrzycie oficjalną rezydencję norweskiego króla, Slottet i spektakularny park otaczający cały budynek.

Zmianę warty ma miejsce każdego dnia o 13:30.

2. Nordyckie murale albo… nagroda Nobla!

Po pierwsze – ratusz! Wiecie, że to właśnie w  Oslo’s Rådhus co roku odbywa się wręczenie nagrody Nobla? Szybka wskazówka: oficjalne wręczanie nagrody ma miejsce 10 października i z pewnością nie jest darmową atrakcją, ale kto wie, czy nie uda wam się dojrzeć gdzieś w tłumie rodziny królewskiej lub znanych polityków. Warto spróbować!

Dla tych, którzy nie są zainteresowani polowaniem na celebrytów: w pozostałe dni ratusz jest otwarty dla zwiedzających. Zapewniamy, że nordyckie murale w budynku zapadną wam w pamięć!

3. Wycieczka po Stortingu

Dobra wiadomość! Zwiedzanie Stortingu – parlamentu norweskiego – możemy rozpocząć od darmowej wycieczki z przewodnikiem przeprowadzanej zarówno po norwesku, jak i po angielsku. Wycieczka trwa około 45 minut. Niestety, codzienne oprowadzanie ma miejsce jedynie latem. Wiosną i jesienią darmowe zwiedzanie zaliczymy w soboty, a zatem zaplanujmy naszą wycieczkę na weekend.

Wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się o 10:00 i 11:30. Warto jednak zjawić się wcześniej, ponieważ maksymalny limit zwiedzających to 30 osób.
Storting
Storting MN

4. Słynna Opera Narodowa

Gmach Opery Narodowej to nie lada gratka dla fascynatów architektury. Gmach jest znany całym świecie, w 2008 roku zdobył tytuł najlepszego budynku kulturalnego, a niedawno zaistniał w mediach także z powodu manifestu artystycznego, który wyglądał jak akt wandalizmu popełniony… na ścianie budynku.
Musicie zobaczyć to na własne oczy. My dodamy tylko, że letnie słońce odbijające się od szklanych ścian zapewnia jeszcze lepsze doznania! A poza tym, to właśnie latem możecie wspiąć się na dach – oczywiście za darmo – by podziwiać panoramę norweskiej stolicy i otaczających ją fiordów..

5. Średniowieczny Zamek Akershus

Ten średniowieczny zamek pochodzi z 1299 r. Wieki temu stanowił strategiczną pozycję dla wojska, a w latach 50. XX wieku postanowiono przebudować go na wzór budynków renesansowych i ustanowić rezydencją królewską.

Dziś ma tam miejsce sporo wydarzeń kulturalnych, także tych z udziałem rodziny królewskiej. Ponadto, zwiedzając zamek, możemy odwiedzić dwa muzea ze zbiorami militarnymi. Mniej zainteresowanych historią zapraszamy na najwyższe piętro – widok na Oslofjord odbierze wam mowę!

6. Drewniane domki w Damstredet i Telthusbakken

Norweska tradycja skumulowana na dwóch uliczkach – Damstredet i Telthusbakken. Te czarujące drewniane domki to prawdziwa podróż w czasie do historycznej, spokojnej Norwegii. Pastelowe chatki pochodzą z  XVIII wieku, a co najlepsze – każda z nich jest zamieszkana!

Wszystko to zupełnie za darmo w  Oslo – tym samym, które w centrum wydaje się przepełnione sklepami i samochodami. Aż nie chce się wierzyć!

7. Kościoły i katedry

Kościoły i katedry norweskiej stolicy to także ciekawy punkt na turystycznej mapie Oslo. Z pewnością warto zajrzeć do Gamle Aker Kirke, najstarszego budynku pochodzącego z okresu średniowiecza. Mówi się, że mury kościoła pochodzą z 1150 roku!  Kolejną świątynią jest słynna Katedra w Oslo – miejsce, w którym odbywają się ceremonie ślubne samej rodziny królewskiej. Na koniec warto odwiedzić kościół Trójcy Świętej (Trefoldighetskirken), by zachwycić się neo-gotycką architekturą. To podobno jeden z najpiękniejszych historycznych budynków w Oslo!

8. Niepokojący Vigelandparken

Jak połączyć podziwianie sztuki z wypoczynkiem? Wybierzmy się do Vigelandparken, parku w którym obejrzymy instalację autorstwa Gustawa Vigelanda. To właśnie tam znajduje się jedna z bardziej fascynujących i… niepokojących rzeźb w Europie: 121 sylwetek ludzkich wznoszących się ku niebu w niecodziennych pozach. Co więcej, sam park jest największym parkiem rzeźb stworzonym wyłącznie przez jednego artystę. Znajdziemy tam ponad 200 dzieł sztuki. Robi wrażenie!
Rzeźby w Parku Vigelanda
Rzeźby w Parku Vigelanda
MN
MN
MN
MN
MN
MN
MN
MN

9. Muzea zupełnie za darmo

Do niektórych muzeów uda nam się wejść zupełnie za darmo. Jednym z nich jest Muzeum Narodowe, w którym znajduje się największa w Norwegii kolekcja dzieł sztuki – m.in. słynny „Krzyk” Muncha. W swoje progi zaprasza nas też Muzeum Sztuki Współczesnej  mające w zbiorach ponad 5 tys. obrazów i instalacji. Fanów filmu z pewnością ucieszy fakt, że darmowe jest także wejście do Film Museum, które oferuje nam historię norweskiej kinematografii w pigułce, łącznie z kostiumami i pierwszymi pokazami.  A jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o samym mieście, wybierzmy się do Oslo Museum – to jak podróż w czasie!

10. Oslo – naturalnie!

Dla tych, którzy zmęczyli się już dziełami sztuki i zwiedzaniem muzeów, mamy zupełnie darmową i w stu procentach naturalną atrakcję – obcowanie z przyrodą wokół stolicy. Odwiedźcie las Oslomarka – to prawie 40 km dzikich terenów dla spacerowiczów i cudowne jeziora dla pływaków. Warto przejść się także nad rzeką Akerselba i obejrzeć fascynujące wodospady. A dla zakochanych w roślinach – ogród botaniczny otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-16.00.

Dager som det her

Post udostępniony przez Linda Marie Stuhaug (@lindastuhaug)

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Andziulina Andziulina

19-02-2017 18:50

Załapałam , załapałam

MAREK SZELAG

19-02-2017 15:28

Andziulina chodziło mi tylko o błędnie podaną narodowość ! , szkoda że załapałaś to dopiero za drugim razem . Pozdrawiam

Andziulina Andziulina

19-02-2017 14:32

Ale był Szwedem

Andziulina Andziulina

19-02-2017 14:26

Pokojową Nagrodę Nobla wręczają właśnie w Norwegii w Ratuszu od 1990 roku. Zgodnie z wolą fundatora laureaci nagrody wybierani są przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting- źródło Wikipedia

MAREK SZELAG

19-02-2017 14:01

Oslo’s Rådhus co roku odbywa się wręczenie nagrody Nobla? (Tak, tak, Alfred Nobel był Norwegiem!) !!!!!!! . Hanno , popraw swoją radosną twórczość bo Alfred Nobel był szwedzkim przemysłowcem między innymi wynalazcą dynamitu z którego dochód przeznaczył na tą nagrodę .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok