Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Piwnica z II wojny światowej odkryta pod gruzami. Teraz powstaje tam muzeum Kultura
Maja Zych 04 lutego 2018
08:00

Piwnica z II wojny światowej odkryta pod gruzami. Teraz powstaje tam muzeum

19
Skomentuj
Piwnica leżała przykryta gruzami fabryki od 1977 roku. screenshot: Aftenposten / Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix / https://ap.mnocdn.no/images/fb23f844-db27-4570-99b7-462dd98bc45d?fit=crop&q=80&w=780
Jesienią ubiegłego roku odkryto pod gruzami część piwniczną fabryki, która w 1943 roku była celem największej akcji sabotażowej norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Teraz w tym miejscu ma powstać muzeum upamiętniające bitwę o ciężką wodę, która miała uniemożliwić Niemcom prowadzenie badań nad bronią atomową.
Wszyscy sądzili, że piwnica zawaliła się razem z fabryką, która została wysadzona w 1977 roku. Okazało się, że przez wiele lat leżała pod gruzami w prawie nienaruszonym stanie.
Reklama

Ciężka woda – woda, w której znaczącą część atomów wodoru stanowi izotop 2H (deuter), którego jądro zbudowane jest z protonu i neutronu. Ma swoje zastosowanie w przemyśle jądrowym. Podczas II wojny światowej Niemcy przejęli kontrolę nad norweską fabryką, która produkowała ciężką wodę.

Prace nad muzeum już trwają

Pomysł zbudowania muzeum w celu upamiętnienia historycznych wydarzeń z drugiej wojny światowej powstał już kilka lat temu, jednak prace w miejscu starej fabryki rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Okazało się, że piwnica, która była celem akcji sabotażowej w 1943 roku, leży pod gruzami prawie nienaruszona – siedmiopiętrowy budynek został wyburzony w 1977 roku, a produkcję przeniesiono do nowocześniejszego obiektu.

Nowe muzeum ma powstać nad piwnicą, w której produkowano ciężką wodę i pomóc zachować pamięć o tym wydarzeniu.  Przed pomysłodawcami jest jeszcze dużo pracy i ciężko jest stwierdzić, kiedy projekt będzie gotowy, jednak wstępnym celem jest 2019 rok.

– Teraz możemy pokazać naszym gościom, gdzie miała miejsce akcja i co zdarzyło się w pomieszczeniu w 1943 roku. Kanał, którym przeszli sabotażyści i części sprzętu do produkcji wciąż tam jest – mówi Runar Lia, dyrektor Muzuem Pracowników Przemysłowych w Rjukan.

Sabotaż zakończony sukcesem

Podczas drugiej wojny światowej niemieccy naziści prowadzili badania atomowe, które według aliantów miały na celu stworzenie bomby atomowej. W związku z tym potrzebowali duże ilości ciężkiej wody, której Norwegia była w tamtym czasie jedynym producentem. Bitwa o ciężką wodę był to szereg akcji sabotażowych, których celem było powstrzymania niemieckich badań. Jedną z głównych akcji przeprowadzonych przez norweski ruch oporu było wysadzenie fabrycznej piwnicy, gdzie odbywała się produkcja tego związku chemicznego.

To historia, o której większość słyszała. To także jedna z niewielu historii z drugiej wojny światowej w Norwegii, która jest dobrze znana w świecie.

Bitwa o ciężką wodę na ekranach

Największa akcja sabotażowa w historii Norwegii stała się inspiracją dla twórców filmów i seriali. Do tej pory powstały dwie wersje kinowe oparte na tych wydarzeniach oraz emitowany na kanale NRK sześcioodcinkowy serial. Wspominano o niej także w wielu dokumentach o II wojnie światowej.

Pierwszym filmem, który dotyczył tych wydarzeń, była norwesko-francuska produkcja „Bitwa o ciężką wodę” z 1948 roku. Najbardziej znaną wersją jest jednak angielski film z 1965 roku o tytule „Bohaterowie z Telemarku”, w którym wystąpił między innymi Kirk Douglas. Najnowszą produkcją jest norweski serial „Bitwa o ciężką wodę” z 2014 roku, który spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród norweskich widzów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
opolo4
opolo4 08-02-2018 18:32

3sort napisał:
opolo4 napisał:
3sort napisał:
No to jednak malo wiesz Zbyt malo zeby rozmawiac.
nie posiadasz zadnych argumentow wiec usilujesz atakowac personalnie

Odwrotnie Nie atakuje tylko sie wycofuje ze wzgledu na brak partnera do rozmowy


czyli nie potrafisz obalic moich argumentow

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

opolo4 napisał:
To ilu tych norwegow walczylo w Angli
ja wiem o 3 pilotach i 7 komandosach ale moge sie mylic i bylo ich dwa razy wiecej


Współpraca polsko norweska w czasie wojny opisana w skrocie na stronie gov:
polska_i_norwegia_podczas_ii_wojny_swiatowej
Według mnie znacznie więcej nas laczylo niż dzieliło.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
opolo4
opolo4 07-02-2018 20:55

3sort napisał:
No to jednak malo wiesz Zbyt malo zeby rozmawiac.
nie posiadasz zadnych argumentow wiec usilujesz atakowac personalnie

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
opolo4
opolo4 07-02-2018 19:06

3sort napisał:
Przyjmijmy ze 1 i pol ich bylo. I w czym ciebie to czyni lepszym od nich? Jaki to ma zwiazek z dzisiejsza Norwegia? I na co to w ogole jest argument?
tak sie pytam
bo nie wiem ilu ich bylo i czego dokonali ,ciezko wyszukac ich chwalebne potyczki z NIEMIECKIM okupantem
ale wiem ze SS bylo 6 tys. żołnierzy i wslawili sie bohaterska walka z dziecmi i kobietami

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
opolo4
opolo4 06-02-2018 19:48

To ilu tych norwegow walczylo w Angli
ja wiem o 3 pilotach i 7 komandosach ale moge sie mylic i bylo ich dwa razy wiecej

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas