Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Scenografia do filmu science-fiction? Nie, to biblioteka w Vennesla – czytelnia inna niż wszystkie Kultura
Iga Jaruszewska 22 lipca 2017
08:00

Scenografia do filmu science-fiction? Nie, to biblioteka w Vennesla – czytelnia inna niż wszystkie

Skomentuj
Wnętrze Vennesla bibliotek og kulturhus http://trenytt.no/screenshot
Vennesla bibliotek og kulturhus to wyjątkowy obiekt, który obejmuje bibliotekę, kawiarnię, miejsce spotkań oraz jednostki administracyjne, łącząc dom kultury i centrum naukowe w jednym. Intrygujące, futurystyczne wnętrze budynku przyciąga uwagę nawet tych, którzy nie lubią czytać.
Biblioteka w Vennesla działa od 2011 roku. Podstawowym zamysłem projektantów budynku było zebranie wszystkich głównych instytucji publicznych w jednym, niezwykle przestronnym miejscu. Dzięki temu pomysłowi całe miejskie życie skupia się w tym obiekcie.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Konstrukcja z „żeber”

Twórcy oparli swój projekt na „żebrowej” koncepcji hybrydowej, która łączy drewniane elementy z nowoczesnymi urządzeniami technicznymi. Cała biblioteka składa się z 27 „żeber” stworzonych z prefabrykowanego drewna klejonego. „Żebra” budują geometrię dachu i falistą orientację w otwartej przestrzeni. Na obrzeżach pomieszczenia znajdują się też wydzielone strefy do nauki indywidualnej.

Projektanci dążyli także do jak największej redukcji zużycia energii w budynku – według norweskiej klasyfikacji biblioteka ma klasę „A” energooszczędności.

Budynek w Vennesla od lat wzbudza zainteresowanie i zwycięża w różnego rodzaju konkursach architektonicznych, m.in. Statens byggeskikkpris for 2012 (Państwowa Nagroda Tradycji Budowlanej).
źródła: contemporist.com, arkitektur.no, bryla.pl, infoarchitekta.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas