Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Oslo zostanie Zieloną Stolicą Europy 2019. Miasto stawia na transport zbiorowy i innowacje ekologiczne

Iga Jaruszewska

13 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Oslo zostanie Zieloną Stolicą Europy 2019. Miasto stawia na transport zbiorowy i innowacje ekologiczne

Władze Oslo chcą, żeby coraz więcej osób zaczęło podróżować transportem zbiorowym i rowerami. MN

Komisja Europejska jeszcze w 2017 roku przyznała Oslo tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. To wyróżnienie oznacza, że stolica Norwegii może być wzorem i inspiracją do naśladowania dla innych miast europejskich w zakresie rozwiązań ekologicznych i ochrony środowiska.
W konkursie Zielona Stolica Europy 2019 konkurowało ze sobą 14 miast europejskich. W ramach nagrody miasta-kandydaci zostali ocenieni pod kątem polityki klimatycznej, jakości powietrza, „zielonych” innowacji, transportu publicznego, różnorodności biologicznej oraz jakości wody i życia na wolnym powietrzu.

Zielona Stolica Europy to nagroda przyznawana corocznie przez Komisję Europejską. Do konkursu mogą kandydować wszystkie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Nagroda przyznawana jest miastom-państwom członkowskim Unii Europejskiej, państwom kandydującym oraz członkom Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Szwajcarii, Liechtenstein).

Oslo najlepsze pod wieloma względami

Kandydatury ocenia się według dwunastu wskaźników, tj.: wkład lokalny na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzanie transportem miejskim oraz terenami zieleni miejskiej, zwalczanie hałasu, wytwarzanie i zarządzanie odpadami, ochrona przyrody i różnorodność biologiczna, jakość powietrza, zużycie wody, oczyszczanie ścieków, eko-innowacja i trwałe zatrudnienie, zarządzanie środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawność energetyczna. Oslo uzyskało najwyższą ocenę w ośmiu spośród dwunastu kategorii.

– To, że Oslo zostało wybrane na Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku, jest wspaniałym wyrazem uznania. Oslo zajmuje czołowe miejsce w wielu dziedzinach, a w zeszłym roku wiele osób wybrało podróżowanie transportem zbiorowym zamiast samochodem, co stanowiło kamień milowy. Teraz całkowicie stawiamy na zielone innowacje, zielone miejsca pracy i zielone życie miejskie. Całe miasto jest do tego zaproszone. Do 2019 roku zaprezentujemy przyszłościowe rozwiązania przyjazne środowisku wraz z Europą – powiedział przewodniczący Rady Miasta Oslo, Raymond Johansen, cytowany na stronie oslo.kommune.no.

>>> O tym, że władze Oslo chcą zmniejszyć ruch samochodowy w stolicy o 20 proc. do 2020 roku, pisaliśmy TUTAJ.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok