Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury. W 2024 roku tytuł trafi do… Bodø Kultura
Maja Zych 28 września 2019
08:00

Norweskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury. W 2024 roku tytuł trafi do… Bodø

Skomentuj
Miasto potrzebuje aż 300 milionów koron, aby w 2024 roku zrealizować wszystkie zaplanowane projekty. Adobe Stock
W środę 25 września zapadła ostateczna decyzja, które europejskie miasto otrzyma w 2024 roku tytuł stolicy kultury – prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w historii przypadnie miejscu położonemu… za kołem podbiegunowym. Chodzi tu o norweskie Bodø, które przez dwanaście miesięcy będzie mogło zaprezentować swoją ofertę kulturalną oraz wypromować rejon północnej Norwegii w Europie.
Bodø tytuł będzie dzielić z jeszcze dwoma europejskimi miastami – estońskim Tartu oraz jedną z miejscowości w Austrii, która zostanie wybrana jeszcze przed końcem tego roku.
Reklama

Europejska Stolica Kultury – tytuł nadawany od 1984 roku wybranym miastom przez Unię Europejską. Przez rok mogą one zaprezentować swoją ofertę kulturalną, m.in. poprzez organizację festiwali, pokazów czy koncertów. Stolica Kultury otrzymuje też dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona euro.

Trzecia norweska stolica

Starania Bodø o uzyskanie miana Europejskiej Stolicy kultury trwały już od 2015 roku, a w tym tygodniu stało się jasne, że norweskie miasto stanie się pierwszym miejsce za kołem podbiegunowym, które będzie miało okazję zaprezentować swoją ofertę kulturalną w ramach projektu UE. Lokalne władze, które walczyły o prestiżowy tytuł, są pewne, że będzie to ogromna szansa dla miasta i społeczności, aby nie tylko rozwinąć ofertę kulturalną, ale też zwiększyć świadomość mieszkańców innych krajów na temat regionu i pokazać go od nieco innej strony. Podczas roku „królowania” jako stolica kultury Bodø będzie chciało pokazać Europie kulturę całego rejonu – w tym społeczności samskiej.

Do tej pory tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa norweskie miasta – w 2000 roku Bergen oraz w 2008 Stavanger.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas